/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
PAPIER i CELULOZA

Grupa Mondi wycofuje się z Rosji

Grupa Mondi

Autor: oprac. dja
Źródło: Grupa Mondi
Data: 2022-05-11


Grupa Mondi ogłosiła decyzję o sprzedaży rosyjskich aktywów. Skala działalności nie pozwala na określenie terminu, ani innych szczegółów transakcji.

Mondi SyktykvarMondi SyktykvarFot. Google Maps

W ciągu ostatnich 15 lat Grupa Mondi zainwestowała w Rosji ok. 1,6 mld euro. Na początku 2022 roku ogłoszono plan zainwestowania kolejnych 300 mln euro w ciągu najbliższych 3 lat. Rosyjska agresja na Ukrainę zmieniła wszystko. "Mondi pozostaje głęboko zaniepokojone wojną na Ukrainie i jest wstrząśnięte jej wpływem humanitarnym. Wyrażamy głębokie współczucie wszystkim dotkniętym trwającymi działaniami wojennymi, ponawiając apel o ich pilne zaprzestanie i pokojowe rozwiązanie” - napisano w komunikacie zarządu Grupy Mondi, w którym ogłoszono decyzję o wycofaniu się z Rosji.

Na koniec 2021r. wartość aktywów netto działalności Grupy Mondi zlokalizowanej w Rosji wynosiła 687 mln euro. Najważniejszym zakładem Grupy Mondi w tym kraju jest Mondi Syktywkar - zintegrowana fabryka celulozy, papieru opakowaniowego i cienkiego papieru niepowlekanego zlokalizowana w Syktywkar (Republika Komi). Fabryka zatrudniająca ok. 4500 osób, to jeden z trzech największych zakładów przetwórstwa drewna w Rosji. W minionym roku zakład wyprodukował 893,8 tys. ton celulozy, 485,0 tys. ton papieru, 328,7 tys. ton tektury falistej oraz 144,9 tys. ton papieru gazetowego.

Do Mondi należą równie trzy inne, mniejsze zakłady przetwórstwa w Rosji. Łącznie grupa zatrudnia w tym kraju ok. 5300 pracowników. Rosyjskie przedsiębiorstwa generują ok. 12% przychodów Grupy, a ich produkcja skierowana jest głównie na rynek lokalny. Do tej pory wszystkie rosyjskie jednostki Grupy Mondi pracowały normalnie, ale krytyczna sytuacja w łańcuchu dostaw sprawia, że w spodziewane są przerwy, przede wszystkim w zakresie produkcji celulozy i papieru.

-Proces wyjścia z rosyjskich inwestycji jest operacyjnie i strukturalnie złożony oraz jest podejmowany w zmieniającym się otoczeniu politycznym i regulacyjnym. W związku z tym nie ma pewności, kiedy transakcja zostanie sfinalizowana, ani co do struktury ewentualnej transakcji - podano w komunikacie.

Więcej o sytuacji Grupy Modni w Rosji >>>


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA