/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
PAPIER i CELULOZA

Fabryki Mondi w Rosji pracują bez przerw

Mondi Group

Autor: oprac. red
Źródło: Mondi Group
Data: 2022-03-24


Grupa Mondi, jeden z największych na świecie producentów branży celulozowo-papierniczej poinformował, że jego największy zakład produkcyjny w Rosji, fabryka w w Syktywkarze oraz trzy inne zakłady nie wstrzymały produkcji. Na początku marca firma informowała o zatrzymaniu produkcji w ukraińskiej fabryce opakowań papierowych zlokalizowanej w Żydaczowie k. Lwowa.

Fabryki Mondi w Rosji pracują bez przerwFabryki Mondi w Rosji pracują bez przerwFot. Mondi Group

Najważniejszym zakładem Grupy Mondi w Rosji jest zintegrowana fabryka celulozy, papieru opakowaniowego i cienkiego papieru niepowlekanego zlokalizowana w Syktywkar (Republika Komi). Do Mondi należą równie trzy inne zakłady przetwórstwa w Rosji. Jak poinformowano, wszystkie te obiekty służą przede wszystkim wewnętrznemu rynkowi rosyjskiemu i działają mimo wzmożonego napięcia geopolitycznego. Rosyjskie przedsiębiorstwa generują ok. 12% przychodów Grupy i zatrudniają ok. 5.300 osób.

Jak poinformowano w komunikacie, fabryka w Syktywkarze obsługuje między innymi zintegrowana elektrownię, która zapewnia część zapotrzebowania na energię w Republice Komi (do czego jest prawnie zobowiązany przez władze rosyjskie) i jest głównym źródłem ciepła i ciepłej wody dla zamieszkałego przez ok. 60.000 osób okręgu Eżwa. Fabryka świadczy również inne usługi dla społeczności lokalnych, takie jak oczyszczanie ścieków.

Jak wynika z przedstawionych informacji, fabryka w Syktywkarze obecnie działa bez zewnętrznego finansowania, ale zakład zaczyna odczuwać szereg ograniczeń operacyjnych, związanymi z brakiem importowanych chemikaliów czy części zamiennych.

Zarząd Grupy Mondi nie jest obecnie w stanie ocenić konsekwencji szybko zmieniającej się sytuacji, która może znacząco wpłynąć na działanie zakładu. Rozważane są różne opcje działań w Rosji, w tym wszelkie formy rozdziału prawnego. Jednocześnie zaznaczono, że nie oznacza to, ani nie sugeruje, że Mondi planuje lub wszczyna postępowanie likwidacyjne lub upadłościowe w odniesieniu do którejkolwiek ze swoich rosyjskich spółek zależnych lub aktywów na tym rynku.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

to kiepskawo

czyli nadal wspieranko portfela kraju wywołującego wojne odchodzi... nie podoba mi się to.

Jest jakiś komunikat od Eggera czy od Kronospanu od ich działalności za wschodnią granicą?

Trzeba jednak otwarcie to stanowisko przedstawiać i ignorować ich produkty?

Leo Wrinks [13]Odpowiedz na ten komentarz2022-03-27 21:09:27

Zgłoś nadużycie

Over 500 Companies Have Withdrawn from Russia—But Some Remain

lista firm w tym drzewnych które zostały w Rosji lub ją za to co zrobiłą zostawiły tutaj:
Over 500 Companies Have Withdrawn from Russia—But Some Remain
https://som.yale.edu/story/2022/over-500-companies-have-withdrawn-russia-some-remain
https://yale.box.com/s/11lqy1d3yn1kf9xa3r96k9sb6w5m4qea

Leo Wrinks [13]Odpowiedz na ten komentarz2022-04-03 20:09:49

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA