/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
TECHNOLOGIE

Benzyna alkilatowa - zadbaj o zdrowie i środowisko

Autor:
Źródło: Corepr
Data: 2021-12-21


Użytkowanie kosiarki do trawy, pilarki łańcuchowej, czy napędzanego silnikiem spalinowym traka taśmowego wiąże się z emisją spalin, która szkodzi jest nie tylko szkodliwa dla środowiska, ale też bezpośrednio wpływają na zdrowie operatora. Rozwiązaniem tego problemu może być stosowanie nowoczesnych paliw alkilatowych, które można stosować zamiast tradycyjnej benzyny przeznaczonej dla samochodów.

Benzyna alkilatowa - zadbaj o zdrowie i środowiskoBenzyna alkilatowa - zadbaj o zdrowie i środowiskoFot. Corepr

Benzyna benzynie nierówna

Benzyna alkilatowa, w porównaniu do tradycyjnej benzyny, jest o ponad 90% czystsza, ponieważ produkowana jest z zupełnie innych komponentów. Oznacza to, że jest niemal pozbawiona niebezpiecznych związków, przede wszystkim rakotwórczego benzenu oraz olefin i związków tlenowych (alkoholi, eterów). Zawiera wyłącznie stabilne chemicznie węglowodory parafinowe i izoparafinowe. Produktami całkowitego spalania parafin i izoparafin jest tylko dwutlenek węgla i woda. Spalanie tych węglowodorów jest najbardziej ekologicznym procesem spalania. To wszystko w efekcie końcowym powoduje zmniejszenie emisji smogu do atmosfery.

Benzyny alkilatowe pojawiły się w Skandynawii ponad 30 lat temu. Od tego czasu m.in. w Europie Zachodniej wprowadzono wręcz nakaz stosowania takiego paliwa, szczególnie w parkach miejskich czy innych miejscach użyteczności publicznej. Paliwa alkilatowe dostępne są tam w supermarketach, sklepach ogrodniczych czy na stacjach benzynowych. To zupełne przeciwieństwo tego, co widzimy dziś na polskich stacjach benzynowych, gdzie wciąż popularne jest tankowanie tradycyjnej benzyny do kanistra.

Eko parki i ogrody

Wiadomo już, że ograniczenia w koszeniu traw podczas upałów mają zbawienny wpływ na zmniejszenie ilości tzw. wysp ciepła oraz stanowią azyl dla owadów, w tym zagrożonych pszczół.

Z negatywnymi skutkami walczą m.in. największe miasta w Ameryce (np. Nowy Jork), a także część miast europejskich. Co ciekawe, kosiarki spalinowe w ciągu godziny pracy emitują tyle spalin, co 11 samochodów. Z badań amerykańskich naukowców wynika, że silniki dwusuwowe, w które wyposażone są kosy spalinowe, podczas godzinnej pracy wydzielają do atmosfery tyle węglowodorów aromatycznych, co samochód osobowy przejeżdżający trasę o długości 150 km. Silniki te nie posiadają katalizatorów, co sprawia, że emitują wysoki poziom tlenku węgla, lotnych związków organicznych i tlenków azotu, wytwarzając nawet do 5% notowanego w USA zanieczyszczenia powietrza. Wykazano, że spalinowy sprzęt ogrodniczy (z którego ok. 40% to kosiarki do trawy) odpowiada za emisję ponad 26 mln ton zanieczyszczeń.

Co prawda wydawane przez Urzędy komunikaty dotyczące reżimów koszenia miały zbawienny wpływ na jakość powietrza w niektórych miejscach, ale ten sam problem dotyczy także wycinek prowadzonych w lasach. Dla przykładu, w Niemczech firmy leśne podczas prowadzenia prac mogą korzystać jedynie z certyfikowanych ekologicznych paliw i olejów smarnych. Kontrolowane jest to przez nadleśnictwa, a jeśli ktoś zostanie przyłapany na używaniu zwykłej benzyny lub oleju trującego środowisko - traci certyfikat i otrzymuje wysoką karę finansową. A firma bez certyfikatu nie może przystępować do przetargów na roboty leśne w nadleśnictwach.

-Paliwo alkilatowe to nie tylko inwestycja w zdrowie. Używanie go to jedno z tych działań, jakie może podejmować każdy z nas by zmniejszyć swój ślad węglowy. To produkt przyszłości, który może zmienić także i Polskę. Szanse na to wydają się duże, bo jak wskazują badania, coraz więcej użytkowników zwraca uwagę na swój wpływ na środowisko. Pod tym kątem ten rodzaj paliwa pozostaje bezkonkurencyjny - zaznacza Kamil Skorupski, Prezes Warter Fuels.

Wydajna praca silnika

Istotny jest także wpływ benzyny alkilatowej na silniki spalinowe w urządzeniach. Paliwo to nie zawiera alkoholu, który występuje w paliwie samochodowym i absorbuje wodę, powodując korozję silnika. Dzięki temu nie wydajemy pieniędzy na naprawy. Nie trzeba oddawać sprzętu do serwisu czy wymieniać uszczelek, które z czasem rozpuszcza alkohol. Wystarczy 5-10 litrów rocznie (dwa małe kanistry), bo tyle wynosi średnie zużycie w warunkach przydomowych, by zadbać nie tylko o swoje zdrowie, ale także o środowisko i żywotność urządzeń. Benzynę alkilatową można przechowywać w oryginalnym kanistrze do 5 lat. Gwarantuje ona łatwy rozruch silnika nawet po wielu miesiącach. Wszechstronne paliwo o wysokiej wydajności prowadzi do niższej emisji, łatwiejszej konserwacji i dłuższej żywotności silnika. Istotne jest również to, że małe silniki maszyn ogrodniczych nie posiadają katalizatorów spalin, w odróżnieniu od nowoczesnych układów katalitycznych stosowanych w układach spalania silników samochodowych.

-Mieszanka paliwa PRO w odróżnieniu do zwykłych benzyn ze stacji benzynowej nie absorbuje wody. Woda w benzynie jest przyczyną korozji elementów silnika. Stosowanie benzyny alkilatowej nie pozostawia nagaru w komorze spalania i pozwala też na rzadsze wymiany filtrów oraz nie uszkadza gumowych uszczelek w silniku – wyjaśnia Kamil Skorupski.

W trosce o zdrowie

Główną różnicą, którą należy podkreślać między paliwami tradycyjnymi i alkilatowymi jest benzen. Związek ten oficjalnie uznawany jest za rakotwórczy dla ludzi zarówno przez większość państw europejskich, jak i USA. W benzynie alkilatowej zawartość benzenu wynosi poniżej 0,01% v/v – w stosunku do średniej zawartości benzenu wynoszącej ok. 0,90% v/v (wymóg normowy to < 1%) w tradycyjnej benzynie samochodowej. Redukuje także ona emisję smogu do atmosfery o ponad 40%, a emisję dwutlenku węgla i wszystkich szkodliwych substancji o ponad 90% w porównaniu do benzyny tradycyjnej.

Liczba wyświetleń: 1477


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA