/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
MATERIAŁY DREWNOPOCHODNE

Swiss Krono inwestuje w oświetlenie LED

Autor:
Źródło: Swiss Krono
Data: 2021-11-23


Luxon wygrał przetarg na poprawę efektywności energetycznej w Swiss Krono w Żarach. Wymienionych zostanie blisko 4500 opraw oświetleniowych na terenie całego zakładu, co przełoży się na zmniejszenie zużycia energii o 5,435 MWh rocznie. Cały projekt ma być zrealizowany w przeciągu 12 miesięcy, a prace będą odbywać się na czynnym obiekcie nie zakłócając bieżącej pracy zakładu.

Swiss Krono inwestuje w oświetlenie LEDSwiss Krono inwestuje w oświetlenie LEDFot. Swiss Krono

W ramach realizacji projektu, przygotowanego i nadzorowanego przez firmę DB Energy, kierowano się wyborem najbardziej nowoczesnych rozwiązań, które długoterminowo zapewnią odpowiednie warunki pracy i wysoki poziom automatyzacji rozwiązań za pomocą zastosowanych systemów sterowania. Modernizacja jest kompleksowa i dotyczy zarówno oświetlenia zewnętrznego, stanowisk pracy jak i oświetlenia awaryjnego.

Redukcja emisji CO2, poprawa warunków pracy i zwiększenie bezpieczeństwa w Swiss Krono w Żarach to główne założenia realizowanej inwestycji. Poza zapewnieniem odpowiednich norm natężenia światła na stanowiskach pracy, spółka zwraca szczególną uwagę na realizowanie polityki zrównoważonego rozwoju, korzystną z punktu widzenia dzisiejszej ekonomii i przyszłych pokoleń. Zastosowanie nowych i energooszczędnych opraw LED przyniesie ograniczenie emisji dwutlenku węgla w wysokości blisko 4,5 tys. ton CO2 rocznie. Redukcja tego gazu cieplarnianego jest równorzędna z redukcją rocznej emisji dwutlenku węgla z 5465 aut osobowych z silnikiem spalinowym.

-Zawarcie umowy poprzedziło przeprowadzenie audytu efektywności energetycznej. W zakres tego audytu wchodziła instalacja obecnego konwencjonalnego oświetlenia stosowanego w Swiss Krono. Na podstawie wyniku audytu przyjęto trzy kryteria, które zaważyły o wyborze technologii LED. Pierwszy z nich to aspekt środowiskowy, drugi związany jest z poprawą bezpieczeństwa i komfortu pracy naszych współpracownikach w przestrzeni roboczej, trzeci zaś to aspekt finansowy związany jest z oszczędnościami jakie przyniesie tego typu rozwiązanie w przyszłości. Ta inwestycja, podobnie jak wszystkie realizowane w ostatnich latach w Swiss Krono ukierunkowana jest na poszukiwanie rozwiązań na których skorzysta środowisko, pracownicy i ekonomia. Wdrażana modernizacja obejmie oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne. Dzięki tej inwestycji zoptymalizujemy na terenie Swiss Krono ilość niezbędnych lamp uwzględniając wszelkie obowiązujące wymagania oraz normy. Co ważne, oświetlenie LED nie będzie generowało dodatkowego ciepła, co wpłynie dodatkowo na komfort pracy na halach produkcyjnych co jest szczególnie ważne w okresie letnim - wyjaśnia Tomasz Rola, pełnomocnik Zarządu ds. Systemu Zarządzania Środowiskiem i BHP.

Oświetlenie w technologii LED charakteryzuje się m. in. długą żywotnością, większą odpornością na uszkodzenia, bardzo dużą sprawnością. Natomiast samo światło LED jest wyraźne, wiązka światła jest skupiona, zaś promieniowanie i emisja ciepła niewielka. Te cechy powodują, że oświetlenie LED jest obecnie najefektywniejszym i najkorzystniejszym dla środowiska sposobem oświetlenia. Doskonale sprawdza się w gospodarstwach domowych jak i w przemyśle. Stanowi również dobre rozwiązanie w przypadku wykorzystania na stanowiskach roboczych, halach produkcyjnych, magazynach, biurach, przejściach, korytarzach, a także jako oświetlenie awaryjne lub do oświetlenia terenu na zewnątrz budynków.

-Przy obecnie gwałtownie rosnących cenach energii zakłady przemysłowe pilnie potrzebują realizować modernizacje i projekty w zakresie efektywności energetycznej. To co cieszy mnie jednak najbardziej to świadomość takich firm jak Swiss Krono, że poza redukcją CO2 i oszczędnościami energii elektrycznej równie istotne są bezpieczne i komfortowe warunki pracy dla pracowników - mówi Maciej Szott, wiceprezes Luxon Sp. z o.o.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA