DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Po dębach - Zamieranie dębów na Płycie Krotoszyńskiej

Głos Wielkopolski

Autor: mf
Źródło: Głos Wielkopolski
Data: 2004-09-06


Leśnicy mają ostatnio problemy z zaspokojeniem popytu przemysłu drzewnego na drewno. Dodatkowym zmartwieniem leśników wielkopolskich jest zamieranie dębów na tzw. „Płycie Krotoszyńskiej”. Drewno dębowe pozyskiwane z drzew rosnących na tym terenie należy do najlepszych w kraju. Na znanych w całej Europie aukcjach drewna dębowego w Krotoszynie przeciętnie uzyskiwano w 2004 roku za l nr 530 zł, a w przypadku najlepszych sztuk dębu okleinowego cena przekraczała 2000 zł za kubik.

Niestety niedobór opadów sprawia, że od kilkunastu lat obniża się poziom wód gruntowych, co osłabia dęby. Są one atakowane przez owady i grzyby. Zaatakowane przez choroby i szkodniki drewno traci na jakości. Najczęściej nadaje się na deski najgorszej jakości, a niekiedy tylko na opał. Przy rocznym pozyskaniu około 8000 m3 drewna dębowego tartacznego, w latach 1997-2003, od 28 do 54 procent drewna stanowiła najgorsza klasa jakości. A różnica w cenie pomiędzy drewnem najlepszej a najgorszej klasy jest kilkakrotna.

- Na razie nie można oszacować strat finansowych, jakie przyniesie Lasom Państwowym zamieranie dębów - wyjaśnia Tomasz Markiewicz, rzecznik prasowy RDLP Poznań. - Jest to zjawisko nowe, a na cenę drewna, poza utratą jakości, ma wpływ także koniunktura rynkowa. Leśnicy w minionych 4 latach wykonali opryski na 6000 ha. Jak zapobiec zjawisku, zastanawiają się specjaliści z całego kraju.

Przeciętnie wiek rębny dla dębów wynosi 160-180 lat; maksymalnie 220 lat. Rozważa się, czy w przypadku drzew zaatakowanych przez szkodniki nie obniżyć go, aby uratować jakość drewna.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz