/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
PAPIER i CELULOZA

Grupa Mayr-Melnhof zakończyła przejęcie fabryk w Kwidzynie i Kotka

Autor: oprac. red
Źródło: Mayr-Melnhof
Data: 2021-08-10


Grupa Mayr-Melnhof sfinalizowała przejęcie od International Paper zakładu produkcyjnego w Kwidzynie (Polska) oraz fabryki Kotkamils w miejscowości Kotka w Finlandii. Transakcje mają na celu wzmocnienie działalności Mayr-Melnhof w segmencie tektury opakowaniowej opartej na włóknach pierwotnych i powiększenie swojego portfolio produktów, tworząc potencjał do atrakcyjnego wzrostu. W związku z powiększeniem spektrum produktów dywizja biznesowa MM Karton zmienia nazwę na MM Board & Paper.

MM Kwidzyn w Kwidzynie (Polska)MM Kwidzyn w Kwidzynie (Polska)Fot. International Paper

Transakcję przejęcia przez Mayr-Melnhof fabryki w Kwidzynie należącej do International Paper ogłoszono w połowie lutego 2021 i opóźniono do czasu uzyskaniu wszelkich zgód od właściwych organów ochrony konkurencji. Jej wartość ustalona została na 670 mln euro w gotówce. Mayr-Melnhof Karton AG przejął również zobowiązania związane z tytułu użytkowania i leasingu operacyjnego wycenione na 33 mln euro.

Przejęcie zakładu w Kwidzynie jest częścią strategii MM związanej z rozwojem w segmencie wysokiej jakości tektur opakowaniowych opartej na włóknach pierwotnych (FBB) poprzez innowacyjne, zrównoważone i efektywne kosztowo produkty. Ponadto, Mayr-Melnhof rozszerzy portfolio swoich produktów poprzez integrację z producentem celulozy i papieru skupionym na papierach biurowych oraz papierach pakowych typu kraft.

-Niezwykle się cieszę, że wkraczamy w dwa nowe i kluczowe obszary biznesowe - papierów biurowych i papierów pakowych typu kraft. Jestem przekonany, że Mayr-Melnhof Kwidzyn stanie się liderem innowacji w obszarze bardziej zrównoważonych rozwiązań opakowaniowych w rosnącym segmencie tektur opakowaniowych opartych na włóknach pierwotnych oraz stworzy nam atrakcyjne perspektywy w zintegrowanym europejskim zakładzie o przewadze kosztowej. Z niecierpliwością wyczekujemy pełnej sukcesów współpracy z naszymi nowymi koleżankami i kolegami - komentuje Peter Oswald, prezes zarządu Grupy Mayr-Melnhof.

MM Kwidzyn to zintegrowany zakład celulozowo-papierniczy w Kwidzynie. Fabryka posiada cztery maszyny papiernicze i roczne zdolności produkcyjne celulozy na poziomie 400.000 ton. Flagowa maszyna produkująca tekturę powlekaną ma wydajność 260.000 ton. Ponadto odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie na elastyczne papiery pakowe z włókien, MM Kwidzyn niedawno weszła na rynek papierów typu kraft produkowanych na jednej z maszyn o rocznej wydajności produkcyjnej 75.000 ton. MM Kwidzyn posiada również dwie maszyny produkujące papiery biurowe (UWF) o łącznej wydajności produkcyjnej 410.000 ton rocznie, które są pozycjonowane wśród najbardziej atrakcyjnych maszyn w Europie. Zakład zatrudnia około 2300 osób.

MM Kotkamils w Kotka (Finlandia)MM Kotkamils w Kotka (Finlandia)Fot. Kotkamils

W ubiegłym tygodniu zarząd Mayr-Melnhof poinformował o zakończeniu procedury przejęcia zakładu Kotkamills w Finlandii, którą rozpoczęto w 2020r. Dzięki temu MM umocniło swoją pozycję na rynku kartonu z włókien pierwotnych (FBB). Kotkamils posiada atrakcyjną gamę rozwiązań z kartonu barierowego, które mogą zastąpić karton powlekany PE (polietylen). Co więcej, dzięki tej transakcji MM weszło na rosnący rynek cupstocków. Przejęcie fińskiego zakładu umacnia ugruntowaną pozycję Mayr-Melnhof na rynku kartonu z recyklingu oraz dywersyfikuje działalność o Saturating Kraft Paper, w której Kotkamills jest jednym ze światowych liderów.

-MM Kotkamills zajmie silną i dynamiczną pozycję w MM jako innowator w nowatorskich rozwiązaniach cupstock opartych na wodnych barierach dyspersyjnych stosowanych w technologii on-line. Naszym średnioterminowym celem jest zwiększenie wolumenu sprzedaży do poziomu bliskiego 400.000 ton kartonu rocznie - mówi Peter Oswald.

MM Kotkamills posiada najnowocześniejszą w Europie maszynę do tektury falistej (wybudowaną w 2016r.) oraz maszynę do nasycania papieru pakowego o wydajności 170.000 ton. Częścią zakładu jest również tartak. Papiernia zatrudnia około 500 osób i wygenerowała w 2020r. sprzedaż w wysokości około 380 milionów euro .

Austriacka grupa Mayr-Melnhof jest wiodącym europejskim producentem tektur opakowaniowych i opakowań składanych, skupiającym się na zrównoważonych i innowacyjnych rozwiązaniach w segmencie opakowań opartych na włóknach. W 2020 roku firma osiągnęła sprzedaż o wartości około 2.528 mld euro (2019: 2,544 mld euro) i zysk netto na poziomie 162,2 mln euro (2019: 190,2 mln euro). Na koniec ubiegłego roku grupa zatrudniała około 10.000 osób.

Zobacz również: International Paper sprzedaje zakład w Kwidzynie >>>


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA