/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
LEŚNICTWO

Dyrektor OKL w Gołuchowie odszedł na emeryturę

Autor: oprac. red / na podstawie artykułów Neli Popiołek
Źródło: OKL w Gołuchowie
Data: 2021-08-02


Z końcem lipca na emeryturę przeszedł Benedykt Roźmiarek, który przez blisko 20 lat pełnił funkcję dyrektora Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie

Dr inż. Benedykt Roźmiarek, dyrektor OKL w Gołuchowie odszedł na emeryturęDr inż. Benedykt Roźmiarek, dyrektor OKL w Gołuchowie odszedł na emeryturęFot. OKL w Gołuchowie

Dr inż. Benedykt Roźmiarek, objął funkcję dyrektora Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie w 2002r. Podczas blisko 20-letniej OKL w Gołuchowie (samodzielnej jednostce należącej do PGL Lasy Państwowe), w sposób szczególny przyczynił się do rozwoju muzealnictwa leśnego i ochrony dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego zespołu pałacowo-parkowego w Gołuchowie - dawniej rezydencji rodziny Czartoryskich.

Pod zarządem Roźmiarka, Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie stał się centrum promocji kultury leśnej oraz ważnym ośrodkiem edukacji przyrodniczej. Placówka otrzymała m.in. takie wyróżnienia jak: „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Medal „Pro Bono Silvae” przyznany za całokształt działalności przez Polskie Towarzystwo Leśne, Medal im. Wiktora Godlewskiego „za działania na rzecz przyrody” oraz wyróżnienie „Panteon Polskiej Ekologii”.

-Okres pracy w OKL był dla mnie, w ciągu mojej całej kariery, najprzyjemniejszym czasem. Spotkałem tu bardzo wielu interesujących ludzi, a współpraca z nimi była wielką przyjemnością i na długo pozostanie w mojej pamięci - powiedział Benedykt Roźmiarek podczas uroczystego pożegnania.

Kończący pracę dyrektor podkreślił, że w swojej karierze zawodowej zawsze kierował się dobrem polskich lasów i pracowników. Podziękował też za współpracę, życzliwość i wsparcie wszystkim osobom, z którymi miał możliwość pracować.

Benedykt Roźmiarek za swoją pracę został uhonorowany m.in. Brązowym, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą odznaką „Za zasługi dla ochrony środowiska”, Odznaką honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”, Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Złotym Kordelasem Leśnika Polskiego.

Pełniącą obowiązki dyrektora OKL w Gołuchowie z początkiem sierpnia została Ewa Jedlikowska. (Zobacz również: Minister Woś przejmuje Lasy Państwowe >>>)

OKL w Gołuchowie jako samodzielna jednostka organizacyjna Lasów Państwowych utworzona została w grudniu 1986 roku. Jednak początki działalności sięgają lat 70-tych, kiedy władze powiatu pleszewskiego wysunęły propozycję zorganizowania Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie na terenie dziewiętnastowiecznej posiadłości Jana hr. Działyńskiego i jego małżonki księżnej Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej, która w 1893 roku ustanowiła Ordynację Gołuchowską Książąt Czartoryskich.

Po roku 1945 majątek w Gołuchowie został przejęty przez Skarb Państwa. W tym czasie zarówno budynki jak i park, zaczęły być szybko dewastowane. Ratunkiem okazało się przekazanie w 1951 roku obiektu Wyższej Szkole Rolniczej w Poznaniu (z wyjątkiem Zamku, który w 1951 roku przejęło Muzeum Narodowe w Poznaniu). Uczelnia zorganizowała tutaj placówkę naukową i zabezpieczyła przed dalszą dewastacją i zniszczeniem zarówno większości budynków, jak i cennego arboretum. Mimo poważnego wkładu pracy uczelnia nie była jednak w stanie finansować prac konserwatorskich zabytkowych obiektów - przede wszystkim pałacowej oficyny, którą zamieszkiwała miejscowa ludność.

Wobec problemów finansowych, z dniem 1. stycznia 1974 roku uczelnia, wtedy już nosząca miano Akademii Rolniczej, przekazała park gołuchowski wraz z zespołem zabytkowych budowli Okręgowemu Zarządowi Lasów Państwowych w Poznaniu. Wtedy też powołano ''Zespół ds. organizacji Muzeum Leśnictwa" pod kierunkiem mgr inż. Wojciecha Wilusza z udziałem mgr inż. Juliana Jeszke, pełniącego obowiązki kierownika parku i szkółki.

W 1975 roku przeprowadzono wizję lokalną, której rezultatem było wydanie przez Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego ostatecznej decyzji o zlokalizowaniu Muzeum Leśnictwa w Gołuchowie. W tym też roku przewieziono z Krakowa zgromadzone tam wcześniej zbiory w liczbie 350 muzealiów leśnych, głównie technicznych, a także ponad 2 tys. książek, czasopism i archiwaliów. W 1976 roku powołano Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie, który znajdował się w strukturze organizacyjnej Nadleśnictwa Taczanów podlegającemu pod Okręgowy Zarząd Lasów Państwowych w Poznaniu.

W 1977 roku powołano 18-osobową Radę Naukową Muzeum Leśnictwa jako organ doradczy i opiniodawczy, a jej przewodniczącym został prof. zw. dr hab. Bohdan Kiełczewski. Następne lata to prace remontowo-konserwatorskie oraz realizacja przygotowanego scenariusza stałych wystaw. W dniu 29. czerwca 1983 roku otwarta została pierwsza stała wystawa ''Technika leśna" w dawnych stajniach, w obiekcie zwanym historycznie Dybul, zaś trzy lata później 4. października 1986 roku nastąpiło oficjalne otwarcie Muzeum Leśnictwa w odrestaurowanej Oficynie.

Od 1. stycznia 1987 roku Ośrodek Kultury Leśnej funkcjonuje jako jednostka samodzielna w strukturach Lasów Państwowych. Początkowo podlegająca RDLP w Poznaniu, a następnie bezpośrednio dyrekcji  generalnej LP. OKL Gołuchów zajmuje obecnie powierzchnię blisko 200 ha i organizacyjnie stanowią go Park-arboretum, na terenie którego znajdują się zabytkowe obiekty: Kasa – siedziba administracji OKL, Oficyna, Dybul oraz budynki podworskie, które stanowią kompleks wystawienniczo-edukacyjny.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz