/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
MEBLARSTWO

Francuska IKEA przed sądem w sprawie szpiegowania pracowników i klientów

Autor: oprac. red
Źródło: Sky News
Data: 2021-03-23


Po ośmiu latach śledztwa, kierownictwo francuskiego oddziału IKEA stanie przed sądem w związku z zarzutami o nielegalnie szpiegowała klientów i pracowników - poinformowała brytyjska telewizja Sky News.

Francuska IKEA przed sądem w sprawie szpiegowanie pracowników i klientówFrancuska IKEA przed sądem w sprawie szpiegowanie pracowników i klientówFot. D.Jabłoński

IKEA France i niektórzy z jej dyrektorów mają stanąć przed sądem w związku z oskarżeniem związanym z nielegalnym szpiegowaniem pracowników i klientów firmy. Zdaniem prokuratury, IKEA France w sposób oszukańczy zbierała i nielegalne ujawniała informacje osobowe.

Śledztwo zostało rozpoczęte przez francuską prokuraturę w 2012r. po zgłoszeniu dokonanym przez związki zawodowe. IKEA France zaprzeczała, że kogokolwiek szpiegowała, jednak po postawieniu zarzutów pracę straciło czterech członków zarządu. W 2013r. policja aresztowała w tej sprawie trzy osoby. Więcej na ten temat: https://www.drewno.pl/artykuly/9456,policja-zatrzymala-czlonkow-zarzadu-ikea-france.html.

Przed sądem staną czterej byli członkowie zarządu oraz kierownicy sklepów. W przypadku skazania dwóm byłym dyrektorom generalnym grozi kara do 10 lat więzienia i grzywny w wysokości 750 tys. euro. Samej spółce IKEA France grozi maksymalna kara w wysokości 3,75 mln euro oraz wypłata odszkodowań z powództwa cywilnego wniesionego przez związki zawodowe i 74 pracowników.

Jak ustalono, francuska IKEA wydawała rocznie 530-630 tys. euro na pozyskiwanie prywatnych danych o swoich pracownikach. Firma rzekomo miała też niewłaściwy dostęp do danych osobowych swoich klientów, z którymi jest teraz w osobnym sporze.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz