/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Policja zatrzymała członków zarządu IKEA France

PAP

Autor: oprac. pks
Źródło: PAP
Data: 2013-11-21


Członkowie zarządu IKEA France: dyrektor generalny Stefan Vanoverbeke (obywatel Belgii), jego poprzednik na tym stanowisku Jean-Luis Baillot oraz dyrektor finansowy Dariusz R. (obywatel Polski) zostali aresztowani przez policję. Wszystkim zarzucono "współudział w zbieraniu danych o charakterze objętych ochroną prywatności".

Policja zatrzymała członków zarządu IKEA FrancePolicja zatrzymała członków zarządu IKEA FranceFot. D. Jabłoński

Zatrzymania są efektem prowadzonego od półtora roku śledztwa, w ramach którego na początku listopada w siedzibie IKEA w Plaisir pod Paryżem przeprowadzono szeroko zakrojoną rewizję. Dotychczas w tej sprawie zatrzymano kilkanaście osób, w tym czterech policjantów.

Sprawa ujrzała światło dzienne w lutym ubiegłego roku, gdy francuski tygodnik "Le Canard Enchaine" opublikował niektóre e-maile wymieniane między szefem działu zarządzania ryzykiem koncernu a przedstawicielami agencji ochrony, które zawierały zapytania o dane osobowe konkretnych osób.

Związek zawodowy Siła Robotnicza (FO) złożył w prokuraturze wniosek, w którym oskarżał firmę IKEA o szpiegowanie pracowników, związkowców, a nawet klientów. 
Związek zarzucił szwedzkiemu gigantowi "bezprawne korzystanie z danych osobowych", które firma miała pozyskiwać od co najmniej dwóch prywatnych agencji ochrony i od policjantów, których IKEA skorumpowała.

Według mediów IKEA pozyskiwała informacje z rejestru karnego, dane na temat kont bankowych, praw jazdy czy dowodów rejestracyjnych samochodów należących do pracowników oraz osób, które miały zostać zatrudnione, członków związków zawodowych, a nawet klientów.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA