/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
LEŚNICTWO

Lasy Państwowe odrabiają straty spowodowane kwietniowym spadkiem sprzedaży

PAP

Autor: oprac. red
Źródło: PAP
Data: 2020-11-03


W ciągu pierwszych 10 miesięcy roku ilość drewna sprzedanego przez Lasy Państwowe jest niższa o ok. 7% w stosunku do pierwotnych planów dla tego okresu - poinformował PAP.

Lasy Państwowe odrabiają straty spowodowane kwietniowym spadkiem sprzedażyLasy Państwowe odrabiają straty spowodowane kwietniowym spadkiem sprzedażyFot. D.Jabłoński

PGL Lasy Państwowe zakładały w 2020r. pozyskanie 40,1 mln m3 drewna oraz sprzedaż na poziomie 40,5 mln m3. Do 22. października LP sprzedały ok. 30 mln m3 drewna, co stanowi nieco ponad 74% rocznego planu. Opóźnienie w sprzedaży wynosi 7%, natomiast w pozyskaniu ok. 8%.

Zdaniem Lasów Państwowych opóźnienie w realizacji planów wynika z wiosennego zamrożenia gospodarek europejskich, w tym polskiej, co doprowadziło także do kryzysu w przemyśle drzewnym.

-Wstrzymujące produkcję zakłady zaczęły przesuwać terminy odbioru zakontraktowanego od LP drewna albo w ogóle się z nich wycofywać. W reakcji LP ograniczyły pozyskanie tylko do cięć sanitarnych, koniecznych ze względów przyrodniczych (usuwanie drzew zamierających w wyniku gradacji szkodników), uprzątających wiatrołomy oraz sytuacji, kiedy klienci podtrzymywali swoje zamówienia na surowiec - podały cytowane przez PAP Lasy Państwowe.

W szczycie lockdownu, czyli kwietniu, LP sprzedały o 30% mniej drewna niż w tym samym miesiącu rok wcześniej, a pozyskanie spadło o 46%.

-Począwszy od maja sytuacja na rynku zaczęła się poprawiać i w kolejnych miesiącach wróciła do względnej normy. Dlatego, choć sprzedaż drewna jest istotnie mniejsza niż zakładał plan, to - zważywszy na okoliczności będące następstwem pandemii COVID-19 - sytuacja jest lepsza niż spodziewano się wiosną - przyznały Lasy Państwowe w informacji przekazanej PAP.

Na poprawę sytuacji nie ma wpływu uchwalona z inicjatywy LP "w trybie COVID" nowelizacja ustawy o OZE znacząco poszerzająca definicję drewna energetycznego, które mogą spalać zakłady energetyczne uzyskają w zamian zielone certyfikaty.

Liczba wyświetleń: 2136


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA