/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
TARTACZNICTWO

Binderholz nie rezygnuje z Polski

Drewno.pl

Autor: oprac. red
Źródło: Drewno.pl
Data: 2020-09-11


Binderholz szuka lokalizacji dla nowego, dużego zakładu produkcyjnego w Polsce. Po niepowodzeniu rozmów dotyczących umiejscowienia inwestycji w Gryźlinach (gminy Stawiguda), austriacka firma rozmawia z władzami gminy Nidzica.

Binderholz nie rezygnuje z Polski - na zdjęciu zakład w FügenBinderholz nie rezygnuje z Polski - na zdjęciu zakład w FügenFot. Binderholz

Burmistrz Nidzicy, Jacek Kosmala, został w połowie czerwca wyznaczony przez Radę Miasta do negocjacji z austriackim inwestorem. Na mocy tej decyzji podpisany został z firmą Binder Bateiligungs AG list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie budowy Centrum Kompetencyjnego Drewna na terenie gminy Nidzica.

Potencjalna lokalizacja nowego zakładu to okolice miejscowości Frąknowo. Władze gminy planują przeprowadzenie konsultacji społecznych, które mają się odbyć podczas prac nad studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Nidzica, dotyczących terenów pod planowaną inwestycję.

Jak zapewnia burmistrz, władze gminy nie zgodzą się na umiejscowienie inwestycji w miejscu, które mogłoby w jakikolwiek sposób zagrozić obszarom chronionym.

Binderholz to austriacka grupa, która specjalizuje się produkcji wyrobów z litego drewna: tarcicy, drewna profilowanego, jedno- i wielowarstwowych płyt z drewna litego, drewna klejonego warstwowo, aż po drewno klejone krzyżowo we własnej technologii CLT. Koncern posiada 12 zakładów produkcyjnych, po pięć w Austrii i Niemczech oraz dwa w Finlandii, w których łącznie zatrudnia ok. 2750 osób.

W sierpniu br. austriacy kupili wszystkie aktywa firmy Klausner Lumber One LLC z siedzibą w Live Oak w hrabstwie Suwannee na Florydzie (USA), czyli tartaku o zdolności przerobu ok. 1 mln m3 surowca iglastego rocznie. Tartak na Florydzie (uruchomiony w 2014r.) oraz drugi, bliźniaczy zakład uruchomiony w Enfield w Północnej Karolinie, to nieudana inwestycja austriackiej grupy Klaysner,, która wcześniej była właścicielem potężnych tartaków w Wismarze i (Niemcy).

Więcej na ten temat: Bankrutują amerykańskie inwestycje grupy Klausner >>>

Według wcześniej podawanych informacji, w Polsce Binderholz planuje wybudować duży zakład specjalizujący się w produkcji materiałów z litego drewna wykorzystywanych w budownictwie. Inwestycja kosztująca ok. 300 milionów euro ma być realizowana etapami. W pierwszej fazie budowy powstałby tartak, linia strugania, zakład produkcji peletu oraz elektrociepłownia na biomasę. Koszt tego etapu szacowny jest na ok. 180 mln euro. W drugim etapie zaplanowano budowę linii do produkcji drewna klejonego warstwowo oraz CLT (drewna klejonego krzyżowo). Plany inwestora zakładają, że budowa rozpocznie się w lipcu 2021, a produkcja ruszy w lipcu 2022. Pracę w nowym zakładzie ma znaleźć pół tysiąca osób.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA