/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
BUDOWNICTWO DREWNIANE

Polskie Domy Drewniane: Pierwsze domy zostaną oddane za rok

Drewno.pl

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2020-08-17


Pierwsze domy drewniane wybudowane przez państwową spółką Polskie Domy Drewniane SA trafią na rynek za rok. Minister klimatu Michał Kurtyka udzielił odpowiedzi na interpelacją poseł Izabeli Leszczyny.

Polskie Domy Drewniane: Pierwsze domy zostaną oddane za rokPolskie Domy Drewniane: Pierwsze domy zostaną oddane za rokFot. D.Jabłoński

Według informacji ministra klimatu Michała Kurtyki spółka realizuje zadania zgodnie z zatwierdzonym planem operacyjnym na lata 2019-2020, jednak ze względu na panującą pandemię COVID-19, uległy przesunięciu terminy realizacji pierwszych inwestycji. Pierwsze lokale mieszkalne wybudowane przez Polskie Domy Drewniane trafią na rynek w III. lub IV. kwartale 2021 roku.

Utworzenie spółki Polskie Domy Drewniane zainicjowane zostało przez dyrektora generalnego Lasów Państwowych Konrada Tomaszewskiego. Projekt podchwycony został przez ministra środowiska Henryka Kowalczyka i stanowić miał element rządowego "Mieszkanie Plus". -Chcemy wybudować w 2019 roku ok. 5 tys. drewnianych domów lub mieszkań dla 5 tys. rodzin - mówił Kowalczyk podczas prezentacji założeń ustawy o powołaniu spółki latem 2018r. W samym projekcie liczba ta była dużo niższa - w różnych wariantach zaplanowano od 1000 do 2750 mieszkań. Początkowo zakładano wykorzystanie pod budowę nieruchomości nieleśnych będących w zarządzie PGL Lasy Państwowe, które miały być jednym z założycieli Polskich Domów Drewnianych SA. Sama spółka miała powstać w oparciu o nowelizację Ustawy o lasach. Przeciwne temu pomysłowi byli związkowcy leśnej Solidarności. W wyniku ulicznych protestów Lasy Państwowe zostały całkowicie wykluczone z projektu, a odpowiednie zapisy o powołaniu spółki umieszczono w ustawie Prawo ochrony środowiska.

Mimo ekspresowego trybu ustawodawczego, powstanie spółki opóźniało się. Ostateczne spółka Polskie Domy Drewniane S.A. została powołana 5. marca 2019r. Jej kapitał zakładowy w wysokości 50 mln z został wpłacony w całości przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska. Pierwszym prezesem PPD, w sierpniu 2019r., został Krzysztof Kapera. Po czterech miesiącach zastąpił go Tomasz Szlązak.

Według planów zawartych w ocenie skutków nowelizacji ustawy na mocy której powołano spółkę, w zależności od wariantu przewidywano, że w w ciągu 5 lub 8 lat PPD SA wybuduje od 36.250 do 43.500 mieszkań w technologi konstrukcji drewnianej. Do końca 2020r. PPD miało wybudować conajmniej 4700 mieszkań i budynków. Zgodnie z naszymi przewidywaniami (Polskie Domy Drewniane: będzie hit, czy wielki kit?), z planów tych nic nie wyszło. Pierwsze umowy dotyczące zakupu nieruchomości (na rynku komercyjnym, a nie jak wstępnie planowano od Krajowego Zasobu Nieruchomości) podpisano dopiero w 2020r. Jak wynika z przyjętej strategii, inwestycje realizowane mają być w mniejszych miejscowościach (do 100 tys. mieszkańców). Obecnie spółka prowadzi projekty w ramach których powstać ma ok. 140 mieszkań i jak wynika z informacji ministra Kurtyki trafią one na rynek dopiero w trzecim lub czwartym kwartale przyszłego roku. Jak informuje minister: "Kolejne inwestycje są w fazie przygotowania".

W ministerialnej odpowiedzi na interpelację poselską zabrakło informacji o koszcie funkcjonowania spółki od początku jej istnienia do czerwca 2020r. Według Kurtyki spółka nie ma obowiązku ujawniania tego typu informacji. Ze sprawozdania finansowego za 2019r. wynika, że Polskie Domy Drewniane SA w ubiegłym roku nie miały żadnych przychodów i zanotowała stratę netto w wysokości 2,130 mln zł.


Więcej na temat:

Polskie Domy Drewniane: będzie hit, czy wielki kit?
Rządowy projekt polskie domy drewniane trafił do Sejmu
Lasy Państwowe usunięte ze spółki Polskie Domy Drewniane
Polskie Domy Drewniane planują inwestycje w Międzychodzie


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA