/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
BUDOWNICTWO DREWNIANE

Polskie Domy Drewniane planują inwestycje w Międzychodzie

Drewno.pl

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2020-05-21


20. maja Burmistrz Międzychodu - Krzysztof Wolny i przedstawiciele spółki Polskie Domy Drewniane SA - Tomasz Szlązak i Andrzej Schlesser, podpisali list intencyjny w sprawie budowy zakładu prefabrykacji domów o konstrukcji drewnianej na terenie gminy Międzychód oraz inwestycji mieszkaniowych.

Polskie Domy Drewniane planują inwestycje w MiędzychodziePolskie Domy Drewniane planują inwestycje w MiędzychodzieFot. Gmina Międzychód

Zgodnie z zawartym porozumieniem strony wyraziły gotowość do podjęcia współpracy w zakresie budowy zakładu prefabrykacji domów o konstrukcji drewnianej oraz przeprowadzenia wspólnej inwestycji w postaci budowy domów jedno i wielorodzinnych w tej technologii.

Gmina Międzychód (woj. wielkopolskie) obiecała PDD pomoc w czynnościach zmierzających do nabycia nieruchomości na cele związane z realizacją budowy zakładu. Nieruchomość w Głażewie o łącznej powierzchni 50,49 ha należy do Skarbu Państwa, zaś prawa właścicielskie wykonuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w Poznaniu. Drugim zobowiązaniem gminy jest wsparcie w zakresie organizacji wyszkolenia pracowników dla przyszłej fabryki.

Strony zadeklarowały również wolę podjęcia współpracy w zakresie przygotowania i ewentualnego przeprowadzenia inwestycji na terenie gminy Międzychód polegającej na budowie domów jednorodzinnych oraz wielorodzinnych w ramach wspierania rządowej polityki mieszkaniowej. Jeżeli do niej dojdzie, Gmina Międzychód zobowiązała się do udostępnienia należących do niej gruntów, które uznano za niezbędne do realizacji tych inwestycji oraz udzielenia niezbędnego wsparcia w zakresie uzgodnień i postępowań administracyjnych. Grunty te, zlokalizowane w Głażewie, Łowyniu i Międzychodzie, stanowią w sumie ok. 2 ha.

Z kolei Polskie Domy Drewniane zadeklarowały, że spółka przeprowadzi analizy możliwości realizacji inwestycji na terenie gminy Międzychód. W przypadku podjęcia decyzji o ich realizacji i uzyskaniu prawa własności nieruchomości, na których mają być one realizowane, zapewni środki finansowe niezbędne do realizacji inwestycji, uzyska niezbędne projekty techniczne i wymagane prawem pozwolenia administracyjne, a następnie przeprowadzi proces inwestycyjny, w tym wykona lub zleci niezbędne prace budowlane, zapewni nadzór nad ich wykonaniem oraz dokona stosownych odbiorów prac.

Polskie Domy Drewniane SA to spółka powołana przez Sejm RP do realizacji rządowej polityki mieszkaniowej. Pomysł jej powstania forsowany był od 2017r. przez byłego dyrektora generalnego Lasów Państwowych K. Tomaszewskiego oraz ministra środowiska Jana Szyszko, a następnie przez jego następcę Henryka Kowalczyka. Projekt budowania domów za pieniądze Lasów Państwowych i na gruntach zarządzanych przez tę instytucję wzbudził jednak wiele kontrowersji oraz protesty leśnej Solidarności. Ostatecznie doprowadzono do usunięcia PGL Lasy Państwowe z grona założycieli spółki, a sam projekt jej powstania przesunięto z Ustawy o lasach do ustawy - Prawo ochrony środowiska.

Więcej na ten temat tutaj >>>
https://www.drewno.pl/artykuly/11145,polskie-domy-drewniane-bedzie-hit-czy-wielki-kit.html
https://www.drewno.pl/artykuly/11209,lesnicy-beda-protestowac-przeciwko-spolce-polskie-domy-drewniane.html

Zmianę ustawy dotyczącą powołania spółki Polskie Domy Drewniane SA, w błyskawicznym tempie przeforsowano latem 2018r. Według opublikowanej pod koniec sierpnia ustawy, kapitał założycielski PPD wynosić miał 50 mln zł. Dodatkowo w latach 2018–2023 spółka miała zostać dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Maksymalną wartość tych kwot ustalono na 1,76 mld zł. Według zapowiedzi ministra Kowalczyka, spółka miała zacząć działać jeszcze w 2018r. i już w następnym roku realizować nowe inwestycje mieszkaniowe. -Chcemy wybudować w 2019 roku ok. 5 tys. drewnianych domów lub mieszkań dla 5 tys. rodzin - mówił Henryk Kowalczyk. Kolejne tysiące mieszkań powstać miało w następnych latach.

Ostatecznie rejestracji spółki dokonano dopiero ponad rok później, we wrześniu 2019r. Dotychczas Polskie Domy Drewniane nie wybudowały żadnego domu ani mieszkania. W marcu 2020r. spółka sfinalizowała zakup dwóch pierwszych działek pod budowę osiedli domów jednorodzinnych w Choroszczy i Łodzi. Jak poinformowano przy tej okazji, w sumie do końca 2020 roku planowane jest uruchomienie czterech pilotażowych inwestycji - łącznie 140 mieszkań i domów jednorodzinnych. Według zapowiedzi zarządu PPD, w ciągu najbliższych pięciu lat do użytku ma zostać oddane ok. 250 tys. m2 powierzchni użytkowej mieszkań.

Co ciekawe, chociaż w założeniach PPD miało korzystać z gruntów znajdujących się w Krajowym Zasobie Nieruchomości, tereny pod pierwsze inwestycje zostały zakupione na rynku komercyjnym. Spółka zapowiedziała też budowę banku ziemi - czyli nieruchomosci, które mają zapewnić ciągłość w realizacji inwestycji. Na stronie internetowej Polskich Domów Drewnianych widnieje ogłoszenie o poszukiwaniu ofert sprzedaży gruntów pod zabudowę.

W związku z pierwszymi inwestycjami spółki Polskie Domy Drewniane, na początku marca 2020r. portal Drewno.pl skierował pytania ich dotyczące. Dotyczyły one m.in. technologii w jakiej będą wykonywane inwestycje oraz ich kosztów i wykonawców. Ciekawiła nas również przyczyna, dla której państwowa spółka zamiast korzystać z gruntów Krajowego Zasobu Nieruchomości, kupuje je na rynku komercyjnym. Jako, że inwestycje mają przynajmniej zacząć powstawać w tym roku, poprosiliśmy również, o ile to możliwe, o pokazanie wizualizacji projektu.

Na odpowiedź czekaliśmy blisko miesiąc, a przekazane nam informacje są lakoniczne i naszym zdaniem nie budują profesjonalnego wizerunku przedsiębiorstwa. Jak nas poinformowano, budynki będą budowane w technologii szkieletu drewnianego. Niestety nie udostępniono żadnych danych dotyczących konkretnych planowanych rozwiązań, kosztów czy wizualizacji. Jak się dowiedzieliśmy "spółka jest na etapie wyłaniania generalnego wykonawcy dla inwestycji, przy czym na pewno będzie to firma specjalizująca się w budowie budynków w technologiach drewnianych" (sic!). W sprawie zakupów nieruchomości nie otrzymaliśmy odpowiedzi na temat przyczyn braku wykorzystania gruntów z Krajowego Zasobu Nieruchomości. Uzyskaliśmy natomiast informację, że PPD zamierza korzystać z obu możliwości, tj. zakupu działek na rynku komercyjnym, jak i korzystać z zasobów KZN. Warto wspomnieć, że w ubiegłym roku KZN informował, że w jego zasobach znajdują się działki w 115 lokalizacjach w całej Polsce, na których może powstać 63 tys. mieszkań.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA