/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

Bieńkowski wycofa Stelmet z giełdy

Stelmet

Autor: oprac. red
Źródło: Stelmet
Data: 2020-07-15


Stanisław Bieńkowski zamierza wycofać Stelmet SA z warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. W tym celu przeprowadzony zostanie przymusowy wykup akcji od akcjonariuszy mniejszościowych sprzedaży pozostałych w wolnym obrocie akcji spółki.

Stanisław Bieńkowski wycofa Stelmet z giełdyStanisław Bieńkowski wycofa Stelmet z giełdyFot. Stelmet

9. lipca 2020 roku do Komisji Nadzoru Finansowego oraz do Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie trafiła dokumentacja związana z zamiarem nabycia przez Stanisława Bieńkowskiego, dominującego akcjonariusza Stelmet SA, akcji należących do wszystkich pozostałych akcjonariuszy spółki w drodze przymusowego wykupu

W momencie składania wniosku Bieńkowski posiadał 28.004.838 akcji Stelmet SA stanowiących ok. 95,37% jej kapitału zakładowego. Zgodnie ze złożoną dokumentacją przedmiotem przymusowego wykupu będą wszystkie akcje spółki nie będące w jego posiadaniu. Wykup rozpocznie się 29. lipca 2020 roku, a dzień wykupu został ustalony na dzień 3. sierpnia. Cena akcji zostanie określona przed ogłoszeniem wykupu.

W związku z niską wyceną akcji spółki, (od giełdowego debiutu cena akcji Stelmetu spadła o blisko 70%), Stanisław Bieńkowski próbował wycofać swoją spółkę z giełdy już w ubiegłym roku. Zaproponowana wtedy cena, najpierw 7,74 zł, a następnie 8,40 zł nie skusiła jednak akcjonariuszy mniejszościowych do ich sprzedania. Od tego czasu Bieńkowski skupował akcje na wolnym rynku, na co wydał blisko 15 mln zł. Dzięki przekroczeniu progu 95% posiadanych akcji mógł ogłosić wykup przymusowy.

Stelmet jest największym w Europie producentem tzw. programu ogrodowego. Początki firmy sięgają 1985r. Pierwsze podejście do debiutu na giełdzie spółka podjęła w 2007r. Ze względu na kryzys gospodarczy zrezygnowała z emisji akcji. Sukcesem zakończyła się druga próba w 2016r. W ramach oferty akcji wycenionych na 31 zł za sztukę, spółka pozyskała ponad 182 mln zł, z czego 45 mln zł stanowiła gotówka, która trafiła na konto spółki za akcje nowej emisji. Zarząd planował wykorzystać te środki na przejęcia innych firm działających w branży, jednak nigdy do nich nie doszło. Pieniądze zasiliły kapitał obrotowy spółki. Od początku 2018r. kurs akcji Stemetu notował spadki. W 2019r. cena akcji osiągnęła ok. 6 zł. Obecnie walory spółki są warte ok. 9 zł za akcję.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz