DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Nowe inwestycje Barlinek SA

Barlinek SA

Autor:
Źródło: Barlinek SA
Data: 2004-04-04


Barlinek S.A. od momentu prywatyzacji i podjęcia decyzji o rozwoju firmy, konsekwentnie inwestuje, powiększając moce produkcyjne zakładu. Stale rosnące zainteresowanie produktami marki Barlinek skłoniło firmę do wybudowania nowej linii produkcyjnej deski barlineckiej o wydajności ok.1 500 000 m2 rocznie.<

Barlinek SA - suszarnieBarlinek SA - suszarnie

Otwarcie trzeciej już linii produkcyjnej deski barlineckiej (druga powstała w 2002 roku) nastąpi jeszcze w roku 2004 i pozwoli zwiększyć wolumen produkcji do poziomu 4 mln m2. Nowa hala wraz z częścią magazynową oraz sezonownią ma powierzchnię 11 400 m2. Na jej potrzeby zostały zakupione najnowocześniejsze urządzenia podnoszące wydajność oraz gwarantujące najwyższą jakość wyrobów.

Na szczególną uwagę zasługuje system WoodEye - zaawansowane narzędzie kontroli, wykrywania i klasyfikacji jakościowej wad występujących w drewnie. System daje całkowitą pewność wykrycia różnic w odcieniu i barwie lamelek bez zatrzymywania, a nawet zwalniania tempa produkcji. Wykrywa on także wszelkie inne błędy i skazy, jak np. odchylenia od kąta, zakłócona prostoliniowość, błędy wymiaru, gniazda żywicy, sęki i dziury po sękach, drobne ubytki, czyli wszystko to, co może mieć wpływ na końcową jakość drewna i jego przydatność przy produkcji podłóg naturalnych.

Bardzo istotnym elementem podczas produkcji wyrobów z drewna jest uzyskanie odpowiedniego wysuszenia surowca. Częścią nowej linii produkcyjnej jest zespół komór suszarniczych o pojemności załadunkowej ponad 2000 m3. Nowe suszarnie funkcjonują na zasadzie wymuszonej cyrkulacji powietrza: przepływa ono przez ułożone drewno powodując wymianę cieplną i wyparowanie z drewna wody. Jednocześnie powietrze ochładza się i zwiększa swoją wilgotność. Wysoką jakość produktu końcowego zapewniają tzw. wentylatory rewersyjne gwarantujące dwukierunkowy przepływ powietrza i możliwość regulacji szybkości jego przepływu. Perfekcyjną dokładność i stabilność parametrów zapewniają elektroniczne urządzenia, które umożliwiają automatyczną, cyfrową kontrolę cyklu suszenia, wizualizacje cyfrowe wszystkich parametrów, sondowanie temperatury i wilgotności drewna, wizualizacje zużycia wody, energii elektrycznej i termicznej.

Mając na względzie zachowanie wszelkich wymogów bezpieczeństwa i ochrony środowiska przy rozbudowie zakładu, firma zadbała o dodatkowe inwestycje BHP i proekologiczne. Zamontowano m.in. instalację przeciwpożarową wyposażoną w nowoczesne systemy nadzorowania, wykrywania i wygaszania iskier. Dzięki wysokiej wrażliwości czujników, system rozpoznaje i natychmiast niweluje niebezpieczne iskrzenie. Centralka uruchamia układ gaszenia wodą, który pod ciśnieniem 7 barów wytwarza silnie rozpyloną mgłę wodną tłumiącą wszelkie iskry.

Już w 2003 roku firma zainwestowała w zminimalizowanie zanieczyszczeń pyłowych i gazowych. Tegoroczna inwestycja również została zaplanowana z myślą o czystości powietrza wewnątrz hal produkcyjnych. Służy temu instalacja odpylania wraz z zasobnikiem trocin wyposażona w filtry podciśnieniowe typu FP i nadciśnieniowe typu FN, zależnie od sposobu podłączenia wentylatorów. Dużą zaletą zastosowanego systemu jest nawrót oczyszczonego powietrza z powrotem do pomieszczeń produkcyjnych. Daje to duże oszczędności energii cieplnej, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Wydajność tego rodzaju filtrów może sięgać 180 000 m3/h, zaś stopień oczyszczania powietrza - 99,98%. Dodatkowo komfort pracy podnosi zastosowana instalacja wentylacyjna z nadmuchem ciepłego powietrza o wydajności ponad 200 000 m3 na godzinę, która zapewnia optymalną temperaturę w hali produkcyjnej o każdej porze roku.

Linia wyposażona będzie także w samodzielną lakiernię, nowoczesny węzeł obróbczy, a także urządzenia do pakowania wyrobu. Całość inwestycji zamyka rozbudowa kotłowni, w której do spalania używa się odpadów drzewnych. Rozwiązuje to problem odpadów poprodukcyjnych i stanowi dodatkowy element realizacji polityki ekologicznej firmy.

Zrealizowana inwestycja ma ogromne znaczenie dla regionu dotkniętego strukturalnym bezrobociem. Rozbudowa zakładu Barlinek SA. oznacza około 200 nowych miejsc pracy.

Nowe inwestycje Barlinek SA (Zdjęcia: 4)

Barlinek SA - suszarnieBarlinek SA - halaBarlinek SA - halaBarlinek SA - hala

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz