/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
MEBLARSTWO

IKEA zapłaci blisko 100 mln USD odszkodowania rodzicom dzieci, które zginęły przygniecione przez komody MALM

Autor: oprac.red
Źródło: BBC
Data: 2020-01-07


IKEA zapłaci łącznie ok. 96 mln USD odszkodowania rodzicom czwórki dzieci, zginęły w wyniku wypadków związanych z przewróceniem się na nie komód MALM. Odszkodowania są wynikiem ugód zawartych między rodzicami a szwedzkim koncernem meblowym - poinformowało BBC.

IKEA zapłaci blisko 100 mln USD odszkodowania rodzicom dzieci, które zginęły przygniecione przez komody MALMIKEA zapłaci blisko 100 mln USD odszkodowania rodzicom dzieci, które zginęły przygniecione przez komody MALMFot. D.Jabłoński

Kwota 46 mln USD, wypłacona zostanie rodzicom 2-letniego chłopca, który w maju 2017 roku został przygnieciony przez komodę stojącą w domu w wyniku czego zmarł.

W grudniu 2019r. koncern uzgodnił wypłatę 50 mln trzem rodzinom, których dzieci zginęły w latach 2014-2016 w podobnych wypadkach i wspólnie wystąpiły przeciw koncernowi IKEA.

-Chociaż żadne porozumienie nie zmieni tragicznych wydarzeń, które nas tu przywiodły, ze względu na rodzinę i wszystkich zaangażowanych, jesteśmy wdzięczni, że spór ten został rozstrzygnięty - powiedziała rzeczniczka firmy IKEA cytowana przez BBC.

Do ostatniej z tragedii doszło w 2017 roku w stanie Kalifornia. Ważąca 32 kg i stojąca w sypialni komoda spadła na chłopczyka, który zmarł w wyniku odniesionych obrażeń. Komoda, którą zakupili rodzice 2-latka, została już wycofana ze sprzedaży na terenie USA.

-Nigdy nie sądziliśmy, że dwulatek może spowodować, że komoda o wysokości zaledwie 30 cali przewróci się i go udusi - powiedzieli rodzice zmarłego dziecka. -Dopiero później dowiedzieliśmy się, że z założenia była niestabilna. Rodzice nieżyjącego 2-latka poinformowali, że milion dolarów przekażą fundacjom zajmującym się ochroną dzieci przed niebezpiecznymi produktami.

-Opowiadamy naszą historię, ponieważ nie chcemy, aby przydarzyło się to innym rodzinom. Namawiamy każdego, kto nadal ma wycofaną komodę Ikea, aby ją zwróciła - dodała para.

Według informacji ABC NEWS w latach 1989-2015 zginęło sześcioro dzieci, a 36 zostało rannych w wyniku przygniecenia przez przewracające się komody zakupione w IKEA.

Po dwóch wypadkach śmiertelnych jakie miały miejsce w 2014r., IKEAw 2015r. wprowadziła specjalne zestawy montażowe służące do przytwierdzania mebli do ścian.

W 2016r., po śmierci kolejnego dziecka, koncern wstrzymał sprzedaż komód MALM na terenie Ameryki Północnej oraz wdrożył akcję serwisu i zwrotów tych mebli. Niestety niezabezpieczone meble wciąż znajdują się w domach i mogą być wciąż odpowiedzialne za wypadki, jak ten z 2017r. Jak informuje IKEA tylko na rynku północnoamerykańskim sprzedano ich ponad 29 mln sztuk komód MALM.

Zobacz również:
IKEA WYCOFUJE Z RYNKU NIEBEZPIECZNE MEBLE. AKCJA DOTYCZY 29 MLN SZT. KOMÓD >>>

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA