/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
MEBLE

IKEA wycofuje z rynku niebezpieczne meble. Akcja dotyczy 29 mln szt. komód

Autor: opr. pks
Źródło: ABC News
Data: 2016-06-29


IKEA wdraża na rynku amerykańskim natychmiastowy program naprawczy dotyczący conajmniej 29 mln sztuk mebli, głównie komód z serii MALM - informuje serwis ABC News. Akcja spowodowana jest z postępowaniem prowadzonym przez tamtejszą Komisję Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich (CPSC) w związku ze zgłoszeniami dotyczącymi wypadków i śmierci dzieci przygniecionych przez meble.

IKEA wycofuje komody MALM ze sprzedaży na rynku północnoamerykańskimIKEA wycofuje komody MALM ze sprzedaży na rynku północnoamerykańskimFot. IKEA

Według informacji ABC NEWS w latach 1989-2015 zginęło sześcioro dzieci, a 36 zostało rannych w wyniku przygniecenia przez przewracające się komody zakupione w IKEA.

W efekcie dwóch śmiertelnych wypadków jakie miały miejsce w 2014r. IKEA wprowadziła w ubiegłym roku specjalne zestawy montażowe służące do przytwierdzania mebli do ścian. Mimo to w lutym tego roku zginęło kolejne dziecko. 

"Wycofanie (komód) w Ameryce Północnej, gdzie zdarzył się wypadek, jest jednym z wyników dialogu między IKEA w USA i Kanadzie oraz lokalnymi organizacjami konsumenckimi. Wycofanie opiera się na dobrowolnej normie ASTM funkcjonującej na rynku północnoamerykańskim." - czytamy w wydanym przez IKEA komunikacie.

"Wszystkie komody IKEA są bezpieczne i spełniają normy obowiązujące na wszystkich rynkach. Niezwykle ważne jest przymocowywanie komód do ściany, zgodnie z instrukcją montażu, przy użyciu zestawów dostarczanych wraz z produktem. 

Chcemy podnosić świadomość wśród konsumentów dot. ryzyka nieprawidłowego montażu i zapobiegać mu. Jesteśmy przekonani, że możemy coś zmienić poprzez dzielenie się wiedzą na temat bezpieczeństwa i życia w domu za pośrednictwem działań informacyjnych. Dlatego na naszej stronie internetowej oraz w sklepach można znaleźć informacje o bezpiecznym montażu." - informuje IKEA

Zgodnie z przyjętym zobowiązaniem, IKEA w trybie natychmiastowym wstrzymuje na północnoamerykańskim rynku sprzedaż komód MALM. Klientom którzy nabyli już niebezpieczne komody, firma zapewnia bezpłatne zestawy montażu mebli do ścian oraz na życzenie bezpłatną usługę ich montażu. Tym klientom, którzy zechcą zwrócić meble, IKEA zaproponuje całkowity zwrot pieniędzy za komody z serii MALM, które zostały kupione między 2002 a 2016 rokiem. Zdaniem CPSC, również klientom którzy meble kupili przed 2002 rokiem, należy się częściowy zwrot kosztów. 

Według danych opublikowanych przez CPSC z powodu przewrócenia się mebli lub telewizorów w USA - co 24 minuty zostaje ranne dziecko, a raz na dwa tygodnie wypadek kończy się śmiercią.

Zobacz również:

IKEA ZAPŁACI BLISKO 100 MLN USD ODSZKODOWANIA RODZICOM DZIECI, KTÓRE ZGINĘŁY PRZYGNIECIONE PRZEZ KOMODY MALM >>>


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA