DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
BUDOWNICTWO I ARCHITEKTURA

CORK HOUSE zwycięzcą tegorocznego konkursu Wood Awards

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Wood Awards / AHEC
Data: 2019-12-27


Główna nagrodę tegorocznego konkursu Wood Awards zdobył projekt Cork House (dom korkowy). Cztery spośród 10 nagród otrzymały projekty promowane przez stowarzyszenie AHEC (American Hardwood Export Council).

CORK HOUSE zwycięzcą tegorocznego konkursu Wood AwardsCORK HOUSE zwycięzcą tegorocznego konkursu Wood AwardsFot. Wood Awards

Wood Awards to brytyjski konkurs, w którym wyróżniane są najlepsze projekty wykonane z drewna w obszarze architektury i designu, które powstały na terenie Wielkiej Brytanii. Konkurs zapoczątkowany został w 1971r. jako Carpenters’ Award, a następnie w 2003r., przemianowano go na Wood Awards. Niezależne jury konkursu, złożone z ekspertów i specjalistów, nie tylko ocenia zgłoszone projekty, ale także osobiście je ogląda, co nadaje Wood Awards odpowiednią rangę. Ponieważ jest to konkurs non-profit, odbywa się tylko dzięki sponsorom z branży drzewnej.

Tegorocznym obradom jury w kategorii „Budynki” przewodniczył Stephen Corbett z Green Oak Carpentry, trzykrotny zdobywca Gold Award, głównej nagrody tego konkursu. Jury oceniającemu projekty w kategorii „Meble i Produkty” przewodniczył krytyk designu, kuratorka i dziennikarka Corinne Julius.

Nagrodę główną - Gold Awards - wygrał w tym roku budynek Cork House wybudowany w Eton. Cork House to dom zbudowany prawie w całości z korka i drewna. Monolityczne ściany i piramidy dachowe z falistymi dachami wytworzone zostały z odpadów powstających podczas produkcji korków do win wykonywanych z kory dębu korkowego. Bloki korkowe były obrabiane za pomocą CNC poza miejscem budowy, a następnie montowane ręcznie na miejscu bez zaprawy lub kleju. Po zakończeniu cyklu życia budynku, wszystkie spośród 1268 czystych bloków korka będą dostępne jako surowiec do przetworzenia biologicznego lub technicznego. Płyta podłogowa wykonana z CLT (drewna klejonego krzyżowo) i wykończona dębowymi deskami podłogowymi, spoczywa na belkach klejonych z Accoya, czyli drewna modyfikowanego w procesie acetylowania, co zapewnia mu wysoką odporność na wpływ warunków atmosferycznych i zagrożeń biologicznych. Z tego samego materiału wykonano również drzwi, okna i schody zewnętrzne. Na dachu i tylnej fasadzie budynku zastosowano okładziny z desek cedrowych. Zabudowa wewnętrzne oraz meble znajdujące się w Cork House wykonane zostały ze świerku. Za projekt  Cork House odpowiadali Matthew Barnett Howland, Dido Milne oraz Oliver Wilton.

Tegoroczny konkurs to bez wątpienia sukces projektów zgłoszonych przez AHEC - amerykańskie stowarzyszenie skupiające eksporterów drewna liściastego. Wsród laureatów znalazły się, aż cztery realizacje, w których wykorzystano amerykańskie gatunki drewna.

W kategorii „Mały Projekt” zwyciężyła konstrukcja „MultiPly” autorstwa Waugh Thistleton Architects, wykonana z tulipanowca amerykańskiego, o której więcej pisaliśmy w artykule MULTIPLY: Drewno z potencjałem. Nowy wystrój Royal Opera House, w którym wykorzystano czarny orzech amerykański, został wyróżniony w kategorii „Obiekty komercyjne i rozrywkowe”. Z kolei zestaw dwóch szafek „Littoral Chances” z twardego klonu amerykańskiego w wykonaniu Davida Gatesa zwyciężył w kategorii „Bespoke”, natomiast smukła i elegancka ławka „Long Bench” z czarnego orzecha amerykańskiego, zaprojektowana przez Iana McChesneya to tegoroczny zwycięzca w kategorii „Produkcja przemysłowa”.

-Tegoroczne wyniki konkursu Wood Awards to wspaniałe wyróżnienie dla amerykańskiego drewna liściastego. Każdy z czterech zwycięskich projektów ukazuje potencjał amerykańskiego drewna liściastego, jego wszechstronność i piękno - powiedział David Venables, Dyrektor AHEC na Europę.

 

***

Lista nagrodzonych projektów w konkursie Wood Awards 2019

NAGRODA GŁÓWNA - GOLD AWARD
Zwycięzca: Cork House

BUDOWNICTWO: OBIEKTY KOMERCYJNE I ROZRYWKOWE
Zwycięzca: Royal Opera House ‘Open Up’
Wyróżnienie: Wildernesse Restaurant

BUDOWNICTWO: OBIEKTY SZKOLNE I SEKTORA PUBLICZNEGO
Zwycięzca: Cambridge Central Mosque
Wyróżnienie: Eleanor Palmer Science Lab

BUDOWNICTWO: WNĘTRZA
Zwycięstwa: Battersea Arts Centre
Wyróżnienie: Mitie Headquarters, The Shard

BUDOWNICTWO: BUDYNKI INDYWIDUALNE
Zwycięzca: Cork House
Wyróżnienie: Pocket House

BUDOWNICTWO: MAŁY PROJEKT
Zwycięzca: MultiPly
Wyróżnienie: Hanging Dovetailed Staircase

BUDOWNICTWO: KONSTRUKCJA
Zwycięzca: House in a Garden
Wyróżnienie: Cork House
Wyróżnienie: Cambridge Central Mosque

MEBLE: PROJEKT NA ZAMÓWIENIE
Zwycięzca - ex aequo: The Kissing Benches oraz Littoral Chances 1&2

MEBLE: PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA
Zwycięzca: an McChesney Bench

MEBLE: STUDENT DESIGNER
Zwycięzca: Bio Iridescent Sequin
Nagroda publiczności: Udon Stool

CORK HOUSE zwycięzcą tegorocznego konkursu Wood Awards (Zdjęcia: 7)

CORK HOUSE zwycięzcą tegorocznego konkursu Wood AwardsCork HouseCork House - wnętrzeNowy wystrój Royal Opera HouseMultiPlyLong BenchLittoral Chances

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz