DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
DREWNO W BUDOWNICTWIE

MultiPly: Drewno z potencjałem

AHEC

Autor:
Źródło: AHEC
Data: 2019-10-29


MultiPly to mierzący 9 metrów wysokości pawilon, w całości wykonany z paneli z drewna klejonego warstwowo (CLT) z amerykańskiego tulipanowca. Składa się z przypominających labirynt elementów, które nakładają się na siebie i przenikają, zachęcając do nowego spojrzenia na sposób projektowania i budowy domów oraz miast. Wzrost liczby ludności i stałe problemy związane z niewystarczającą podażą nowych lokali stanowią ogromne wyzwanie dla rynku budownictwa mieszkaniowego.

MultiPly: Drewno z potencjałem MultiPly: Drewno z potencjałem Fot. Lauren Smith / AHEC

Mimo że w 2017 roku na polskim rynku było ok. 14,4 mln mieszkań, czyli o 1,2% więcej niż w roku 2016, szacuje się, że w Polsce nadal brakuje ok. 2,1 mln lokali. Modułowe podejście do budownictwa z klejonego warstwowo drewna liściastego, jakim jest tulipanowiec, może stać się odpowiedzią na obecny kryzys mieszkaniowy.

Pawilon MultiPly podczas London Design FestivalPawilon MultiPly podczas London Design FestivalFot. Lauren Smith / AHEC

MultiPly mierzy się z dwoma największymi wyzwaniami współczesnych czasów – koniecznością zapewnienia mieszkań i walką o zahamowanie zmian klimatycznych. Jako rozwiązanie oferuje połączenie systemu modułowego z materiałem konstrukcyjnym zgodnym z zasadami zrównoważonego rozwoju. Jego celem jest otwarcie publicznej debaty na temat sposobów zapobiegania zmianom środowiskowym poprzez zastosowanie innowacyjnych i przystępnych cenowo rozwiązań konstrukcyjnych. To ważne, ponieważ znaleźliśmy się w punkcie krytycznym, zarówno w zakresie budownictwa mieszkaniowego, jak i emisji gazów cieplarnianych. Wykorzystanie tak wszechstronnego i wysoce odnawialnego materiału, jakim jest tulipanowiec, stanowi odpowiedź na te problemy.

Zrównoważone podejście do budownictwa

Tulipanowiec jest sprowadzany ze wschodu Stanów Zjednoczonych, gdzie lasy liściaste co minutę zwiększają swoją powierzchnię o rozmiar boiska piłkarskiego. Aktualnie ich obszar przekracza 110 mln hektarów, co stanowi równowartość połączonych terytoriów Francji i Hiszpanii. Ten wysoce odnawialny, a przez to przyjazny dla środowiska materiał jest jednym z najobficiej występujących gatunków amerykańskiego drewna liściastego - stanowi 7,7% drzewostanu gatunków liściastych w USA. Po uwzględnieniu wyrębu, roczny przyrost tulipanowca wynosi 19 milionów m3, co przekłada się na codzienny przyrost tego gatunku w ilości równej powierzchni zajmowanej przez 19 basenów olimpijskich.

Produkcja płyt CLT z drewna tulipanowcaProdukcja płyt CLT z drewna tulipanowcaFot. Lauren Smith / AHEC

Konstrukcja MultiPly, pierwotnie zaprezentowana podczas London Design Festival w 2018 roku, składa się z 17 połączonych ze sobą modułów, wykonanych łącznie ze 102 paneli z drewna klejonego warstwowo (CLT) o długości 2,6 m i grubości 60 mm oraz 100 mm, które zostały wyprodukowane w szkockich zakładach Construction Scotland Innovation Centre (CSIC). 43 m3 tulipanowca, z którego powstała instalacja MultiPly, to objętość zamykająca w sobie równowartość 30 ton dwutlenku węgla, podczas gdy amerykańskie lasy potrzebują jedynie pięciu minut, aby zastąpić tę ilość drewna naturalnym przyrostem.

Montaż pawilonu MultiPlyMontaż pawilonu MultiPlyFot. Lauren Smith / AHEC

Studio Waugh Thistleton Architects, które odpowiada za projekt MultiPly od dziesięcioleci wiedzie prym w zakresie innowacyjnego wykorzystania drewna w budownictwie. W 2003 roku Andrew Waugh, wraz ze swoim współpracownikiem Anthony Thistletonem wykonali swój pierwszy projekt z drewna klejonego krzyżowo. Od tego czasu stworzyli już ponad 20 projektów z tego materiału. Poziom precyzji, jaki można uzyskać przy wykorzystaniu paneli z drewna klejonego krzyżowo, krótszy czas realizacji projektu, ograniczenie hałasu na placu budowy oraz fakt, że jest to materiał przyjazny środowisku, wszystko to wzbudziło zainteresowanie projektantów. Do tej pory wykorzystywali w swoich projektach tylko drewno iglaste, jednak odkąd w 2017 roku otwarto Maggie's Centre w Oldham – pierwszy na świecie budynek wykonany w całości z klejonego krzyżowo tulipanowca - z entuzjazmem podeszli do zgłębiania potencjału drewna liściastego w budownictwie.

MultiPly stanowi test nowej, bardziej zrównoważonej metody konstrukcji, łączącej budownictwo modułowe z łatwo dostępnym materiałem o ujemnym śladzie węglowym – amerykańskim tulipanowcem. 17-modułowa konstrukcja MultiPly została dostarczona na miejsce w częściach, w płaskich paczkach, jak meble gotowe do złożenia, przyczyniając się do uproszczenia procesu konstrukcyjnego.

Montaż pawilonu MultiPlyMontaż pawilonu MultiPlyFot. Lauren Smith / AHEC

 

Drewno tulipanowca klejone warstwowo - udany eksperyment

Tulipanowiec, w porównaniu do innych gatunków drewna, charakteryzuje się wyjątkowym stosunkiem wytrzymałości do masy, co oznacza, że wykorzystując mniej materiału można zbudować znacznie więcej. Biorąc pod uwagę rosnący popyt na budownictwo przyjazne środowisku, nie ma powodów, aby klejone drewno liściaste nie mogło stanowić istotnej gałęzi przemysłu, jednocześnie nie stanowiąc zagrożenia dla przemysłu klejonego krzyżowo drewna iglastego.

 

Montaż pawilonu MultiPlyMontaż pawilonu MultiPlyFot. Lauren Smith / AHEC

Przeprowadzone badania i zrealizowane projekty wykazały, że panele CLT z tulipanowca, uwzględniając porównywalną wagę materiałów, są bardziej wytrzymałe niż beton i stal, a ponadto oferują możliwości różnorodnego formowania materiału. Dzięki temu idealnie nadaje się on do prefabrykacji i szybkiego montażu, skracając czas budowy o około 30%. Tulipanowiec jest niedrogim i łatwym do obróbki gatunkiem drewna liściastego, a przy tym niezwykle wytrzymałym. Testy wykazały, że tulipanowiec cechuje się znacznie wyższą wytrzymałością niż świerk, przewyższając go jednocześnie wyglądem.

Rozwiązanie problemów mieszkaniowych i środowiskowych

Panele CLT z tulipanowca mogą służyć do konstruowania dużych budynków drewnianych, pozwalając na rezygnację z użycia betonu czy stali, które łącznie odpowiadają za emisję CO2 do atmosfery na poziomie ok. 18-20% rocznie. Właściwości materiału drewnianego, w połączeniu z wyrazistym, przypominającym marmur wyglądem sprawiają, że spośród gatunków liściastych to właśnie tulipanowiec najbardziej nadaje się do testowania innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych z drewna, które z powodzeniem mogą zastąpić tradycyjne materiały budowlane.

Panele CLT z tulipanowca mogą służyć do konstruowania dużych budynków drewnianychPanele CLT z tulipanowca mogą służyć do konstruowania dużych budynków drewnianychFot. Lauren Smith / AHEC

Zarówno w architekturze, jak i w budownictwie ciężar odpowiedzialności coraz bardziej przesuwa się poza granicę wymogów klienta. Działania projektantów mają coraz większy wpływ na społeczność, dlatego konieczne jest zrozumienie kontekstu, w którym sytuowane są budynki. Coraz częściej uwzględnia się kwestie środowiskowe i związane z nimi zmiany klimatyczne. Znaczna część emisji gazów cieplarnianych wiąże się z wykorzystaniem betonu i stali, ponieważ proces konstrukcyjny wykorzystujący tylko te materiały jest długotrwały i nieefektywny, co w połączeniu z kryzysem mieszkaniowym przekłada się na rosnące niezadowolenie społeczne. Konstrukcje modułowe z prefabrykowanego drewna stanowią odpowiedź na oba te problemy.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz