/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
TARTACZNICTWO

IKEA kończy produkcję w tartaku w Chociwlu

Autor: oprac. dja
Źródło: IKEA Industry
Data: 2019-11-21


13. listopada br. IKEA Industry Poland poinformowała swoich pracowników o zamiarze zakończenia działalności tartaku w Chociwlu (woj. zachodniopomorskie). Zdaniem spółki zakład nie spełnia wymagań w zakresie warunków pracy, do których dąży IKEA, a jego działalność nie jest ekonomicznie uzasadniona.

IKEA kończy produkcję w tartaku w ChociwluIKEA kończy produkcję w tartaku w ChociwluFot. Google Maps

Jak informuje dział prasowy IKEA Industry Poland, IKEA Industry Poland, po gruntownej analizie firma doszła do wniosku, że niestety nie ma warunków do kontynuowania działalności w Chociwlu. "Odkąd IKEA Industry nabyła w 1993r. stary tartak w Chociwlu, przeprowadzono tam liczne remonty i restrukturyzacje, ale wciąż wykonywanych jest tam wiele ciężkich i ręcznych prac, a działalność nie jest tak konkurencyjna, jak powinna" - napisano w komunikacie.

Zakład w Chociwlu zatrudnia blisko 150 osób. IKEA Industry współpracuje ze związkami zawodowymi w celu wypracowania planu zapewniającego wsparcie pracownikom. Między innym w celu zagwarantowania ciągłości zatrudnienia pracowników oraz zapewnienia im odpowiedniego czasu na dostosowanie się do nowych możliwości wiążących się np. z podjęciem pracy w pobliskich zakładach IKEA Industry, w których obecnie są wprowadzane nowoczesne rozwiązania technologiczne, plan likwidacji tartaku zakłada kontynuowanie produkcji do czerwca 2020r.

Portal Drewno.pl zapytał o dalsze plany związane z majątkiem tartaku w Chociwlu, czy np. rozważana jest jego sprzedaż. "IKEA Industry dopiero niedawno poinformowała swoich pracowników i związki zawodowe o kierunkowej decyzji dotyczącej zakończenia działalności w Chociwlu. Z tego powodu do tej pory nie było możliwości rozważenia potencjalnej sprzedaży zakładu. Jednakże IKEA Industry uważa, że znalezienie nowego właściciela, który kontynuowałby działalność zakładu, przyniosłoby korzyści lokalnej społeczności. IKEA Industry jako odpowiedzialna firma i pracodawca ma także nadzieję na konstruktywny dialog z lokalnymi władzami." - czytamy w odpowiedzi.

Tartak w Chociwlu został kupiony przez koncern IKEA w 1993r. Obecnie przerabia ok. 150 tys. m3 surowca drzewnego, z którego produkuje ok. 80 tys. m3 tarcicy sosnowej. Większość produkcji trafia do fabryk płyty klejonej w Resku i Stepnicy, wykorzystywanej do produkcji gotowych mebli z drewna litego np. przez fabrykę IKEA Industry w Goleniowie.

IKEA Industry Poland Sp. z o.o. posiada w Polsce również inne tartaki np. w Orli, Wielbarku i Stalowej Woli, znacznie nowsze i wyposażone w wydajniejsze linie produkcyjne.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz