DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Certyfikowana jakość barlineckich pelet

Barlinek SA

Autor:
Źródło: Barlinek SA
Data: 2004-02-16


W grudniu 2003 roku, pelety z Barlinka otrzymały niemiecki certyfikat DIN 51731, upoważniający firmę Barlinek S.A. do sprzedaży biopaliwa na rynku tego kraju. Niemiecki certyfikat, potwierdzający doskonałą jakość pelet, jest honorowany w większości krajów Unii Europejskiej. Z uwagi na fakt, że nie ustalono jeszcze norm polskich dla tego biopaliwa, niemiecka norma DIN praktycznie obowiązuje także w Polsce.

PelletyPellety

Certyfikat został wydany przez Centralny Instytut ds. Badania Towarów - DIN CERTCO Gesellschaft für Konformitätsbewertung mbH, z siedzibą w Berlinie. Wnikliwe testy potwierdziły doskonałą jakość barlineckich pelet: badano ich kaloryczność, wilgotność, zawartość popiołu oraz gęstość (szczegółowe dane w załączonej poniżej tabeli). W trosce o wiarygodność instytucji oraz samego certyfikatu, dokument wydawany jest na okres jednego roku i wznawiany dopiero po ponownym przeprowadzeniu badań. Ponadto, w trakcie obowiązywania dokumentu, jakość produktu może zostać poddana weryfikacji.

Ilość zamówień na pelety z Barlinka przyrasta w imponującymi tempie. Fabryka rozpoczęła produkcję w sierpniu 2003 roku i choć 90% produkcji kierowanych jest na eksport - głównie do odbiorców niemieckich oraz duńskich, z miesiąca na miesiąc obserwowany jest stały wzrost zapotrzebowania na to biopaliwo także w naszym kraju. Prognozy są na tyle obiecujące, że w ciągu bieżącego roku, firma Barlinek S.A. planuje rozwój sieci dystrybucji.

Surowiec do produkcji pelet z Barlinka stanowią odpady poprodukcyjne w postaci trocin. Jest to zarazem najcenniejszy materiał do produkcji biopaliwa - w 100% naturalne, dzięki swojej formie i budowie szybko schną i dają się łatwo rozdrabniać. Dzięki optymalnemu procesowi spalania w urządzeniach grzewczych, poziom szkodliwości CO2 jest taki sam, jak przy naturalnym butwieniu drewna. Podczas spalania nie uwalnia się siarka, a powstały popiół może być wykorzystany jako nawóz. Produkt jest praktycznie wolny od pyłów (poziom 0,3%) i nie zawiera substancji toksycznych. To także paliwo ekonomiczne. Ocenia się, że w celu ogrzania domu jednorodzinnego średniej wielkości w sezonie zimowym, wystarczy 4 do 5 ton tego paliwa (dokładna ilość zależy od technologii konstrukcji budynku). Wartość opałowa pelet z Barlinka wynosi około 4,5 tysięcy kilokalorii z 1 kilograma. Pelety to także paliwo ekonomiczne - ponad dwa razy tańsze od oleju opałowego i prawie dwa razy tańsze od gazu. Cena jednej tony to 400 PLN/tona (plus 7 % VAT). Pelety mają wysoką gęstość własną dzięki czemu zajmują niewielką powierzchnią składową - 1 tona pelet produkowanych w Barlinku zajmuje objętość 0,8-0,9 m3 (zależnie od wielkości w ofercie są pelety o średnicy 6 lub 8 mm).

Parametr Norma DIN 51 731 Barlinek S.A.
Kaloryczność 17 500-19 500 kJ/kg 18 950 kJ/kg
Wilgotność 12% 7,3%
Zawartość popiołu 1,5% 0,3%
Gęstość 1,0-1,4kg/dm3 1,2 kg/dm3


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz