/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
TECHNOLOGIE

Nowości Intorex na targach Drema

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Technodrewno
Data: 2019-08-21


Jednym z głównych kierunków rozwoju technologii jaki można było zaobserwować podczas tegorocznych targów LIGNA w ofercie prezentowanej przez producentów maszyn i urządzeń przeznaczonych do obróbki drewna, była automatyzacja i cyfryzacja procesów produkcyjnych. Dzięki zastąpieniu najcięższej i powtarzalnej pracy przez roboty oraz zastosowaniu cyfrowych technologii nie tylko do sterowania maszynami, ale całymi procesami technologicznymi, producenci wyrobów z drewna mogą obniżać jednostkowe koszty produkcji oraz szybko reagować na zmieniające się zapotrzebowanie rynku. Trend ten określany mianem Przemysłu 4.0 będzie też jednym z motywów przewodnich nadchodzących targów DREMA, które odbędą się we wrześniu w Poznaniu.

Nowości Intorex na targach Drema (na zdjęciu Intorex TK-1000)Nowości Intorex na targach Drema (na zdjęciu Intorex TK-1000)Fot. Intorex

Wśród wystawców uczestniczących w obu tych wydarzeniach nie mogło zabraknąć producenta tokarek przemysłowych i specjalistycznych centrów CNC - hiszpańskiej firmy Intorex i polskiego przedstawicielstwa tej marki - Technodrewno.

-Podczas targów Ligna stoisko Intorexu odwiedzali również klienci z Polski. W gronie moich klientów są przede wszystkim firmy, które stanowią czołówkę branży i ich przedstawiciele nie ukrywali że właśnie rozwiązania Przemysłu 4.0 są w centrum ich zainteresowania - zdradza Maciej Olszewski.

Przemysł 4.0 w centrum uwagi

-Inotrex jest gotów na wyzwania i oczekiwania naszych klientów w zakresie automatyzacji i cyfryzacji procesów toczenia, frezowania, wiercenia i szlifowania - mówi Maciej Olszewski z Technodrewno. INTOREX dotychczas zrealizował 4 duże projekty (Francja, Dania, Czechy), w których na liniach produkcyjnych wraz z naszymi urządzeniami pracują roboty. Projekty tego typu powstają przede wszystkim w krajach o wysokich kosztach pracy lub fabrykach, w których masowa produkcja liczona jest milionach sztuk. -W przypadku tych inwestycji nie chodzi o prostą automatyzację polegającą na transferze elementów między operacjami np. pomiędzy toczeniem a szlifowaniem, bo takie rozwiązania Intorex oferował już w latach 90-tych ubiegłego wieku. Obecnie możliwe są instalacje obejmujący pełen proces od podania materiału do odbioru palety z gotowym wyrobem. Intorex zapewnia pełen serwis w tym zakresie. W zasadzie klient mówi nam czego oczekuje, a my doradzamy jak może to zrobić - dodaje Olszewski.

Technodrewno: Serwis na najwyższym poziomie

-W przypadku nowoczesnych maszyn numerycznych działamy trzyetapowo. Na pierwszym etapie staramy się klienta nauczyć podstaw projektowania i rysowania elementów, które mają być wyprodukowane, a jeśli taką wiedzę posiada zaznajomić go z oprogramowaniem jakiego używamy w naszych urządzeniach. Drugim etapem jest tygodniowe szkolenie przeprowadzane w fabryce Intorex, podczas którego szczegółowo przekazywana jest wiedza o programowaniu urządzeń CNC, z reguły na przykładzie elementów produkowanych przez klienta. Trzeci etap jest związany z instalacją maszyny w zakładzie klienta. Nasi serwisanci obecni są od momentu rozładunku, aby móc uprzedzić ewentualne kłopoty i wypadki związane z rozładunkiem urządzenia, poprzez jego instalację, aż po ostateczne szkolenie stanowiskowe - tłumaczy Maciej Olszewski. -Jako Technodrewno zapewniamy pełen serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Z naszego doświadczenia wynika, że im więcej zaangażujemy się na początku w szkolenie pracowników, którzy będą obsługiwać dostarczone przez nas urządzenia tym mniej mamy pracy w późniejszym czasie - dodaje Olszewski.

Intorex: Technologie pracujące dla klientów

Obserwując rozwój technologii obrabiarek do drewna nie trudno zauważyć, że stosowane wcześniej urządzenia ze sterowaniem mechanicznym, a następnie hydraulicznym obecnie wypierane są przez sterowanie cyfrowe. Kluczowym czynnikiem są tu czasy międzyoperacyjne, związane głównie z przezbrojeniem narzędzi. Bez wątpienia tokarki starszego typu też mogą być wydajne ekonomicznie, pod warunkiem, że produkowane serie liczone są w tysiącach sztuk jednakowych elementów. Jednak dziś rynek się zmienia i klienci coraz częściej oczekują wykonanie krótkich serii przy utrzymaniu niskich kosztów produkcji. To jest wyzwanie, które sprawia, że produkty Intorexu powoli ewoluują od tokarek z możliwością szlifowania w kierunku obrabiarek CNC - automatów tokarsko-szlifierskich, które mogą być wyposażone również w opcję strugania i wiercenia. Urządzenia tego typu mogą zostać w wielu przypadkach przezbrojone "w locie", a w przypadku skomplikowanych wzorów w kilka minut. -Nowoczesne rozwiązania zastępują prostą, zwykle ciężką pracę ludzi, jednocześnie rosną wymagania w stosunku do nowych stanowisk pracy związanych z projektowaniem wzorów i programowaniem obrabiarek - zwraca uwagę Maciej Olszewski.

Nowości Intorex na targach DREMA 2019

Podczas tegorocznych targów Ligna Intorex oprócz znanych już wcześniej urządzeń zaprezentował nowości produktowe: reprezentujący linię urządzeń CNC - automat tokarsko-szlifierski CRM-100 oraz centrum obróbcze TK1000. Obie maszyny będzie można zobaczyć podczas targów Drema w Poznaniu. -Polska jest ważnym rynkiem dla Intorexu, o czym świadczyć może fakt, że firma bezpośrednio (a nie poprzez dystrybutorów) jest obecna tylko na trzech wydarzeniach targowych na świecie. Oprócz największych na świecie targów Ligna w Hanowerze, Intorex wystawia się na targach IWF w Atlancie (USA) oraz na poznańskiej Dremie - mówi Maciej Olszewski.

CRM -100: Światowa innowacja 

Rotacyjny automat tokarsko-szlifierski CNC Intorex CRM-100Rotacyjny automat tokarsko-szlifierski CNC Intorex CRM-100Fot. Intorex

CRM-100 to pierwszy na świecie, całkowicie sterowany w technologii CNC rotacyjny automat tokarsko-szlifierski CRM-100 przeznaczony do toczenia i szlifowania elementów drewnianych o długości max. 300 mm i przekroju poprzecznym max. 100 x 100 mm wyposażone w 8 osi zespołów roboczych sterowanych CNC. Urządzenie jest idealnym rozwiązaniem do produkcji małych i dużych serii elementów meblowych, nóg do sof, uchwytów do pędzli czy narzędzi. Szczególne zalety dla użytkownika to:
-80% szybsze ustawianie nowych wzorów, w porównaniu do tradycyjnych maszyn hydraulicznych,
-większa elastyczność w toczeniu w porównaniu do maszyn tradycyjnych,
-większa wydajność, dokładność i brak konieczności stosowania noży kształtowych do różnych modeli.

CRM-100 standardowo jest wyposażona w rotacyjny bęben z wrzecionami pracującymi równocześnie. Wykonuje elementy toczone ze szlifowaniem profili wg. rysunków wzorów i jest całkowicie sterowana w technologii CNC.

TK-1000: Zgodnie z oczekiwaniami klientów

Centrum obróbcze tokarsko-frezarskie Intorex TK-1000Centrum obróbcze tokarsko-frezarskie Intorex TK-1000Fot. Intorex

Z kolei TK-1000 to centrum obróbcze tokarsko-frezarskie wyposażone w 4 interpolowane osie CNC. Urządzenie posiada automatyczny podajnik kantówki, głowicę toczącą ze specjalnym frezem piłkowym do toczenia, głowicę frezująca i głowicę do szlifowania powierzchni frezowanych. TK-1000 posiada dwa agregaty frezujące (pionowy i poziomy) z ręczną zmianą narzędzi. Maszyna dodatkowo zawiera zespół szlifujący z pionowym paskiem do elementów toczonych. Dzięki dwóm zespołom szlifującym można uzyskać gotowy wyszlifowany element toczony jak i frezowany.

***

Intorex to hiszpańska firma specjalizująca się w urządzeniach do toczenia, frezowania, wiercenia i szlifowania drewna litego. Powstała w 1982r. jest obecnie liderem w produkcji najbardziej zaawansowanych tego typu maszyn. Dystrybutorem marki Intorex w Polsce jest od 25 lat firma Technodrewno.

Technodrewno sp. z o.o.
ul. Obornicka 229
60-650 Poznań

tel./fax +48 61 847 34 50
kom. +48 602 70 99 28
e-mail: biuro@technodrewno.pl


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA