/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
BHP

Ogień nie oszczędza tartaków, zakładów przerobu drewna i lasów

Państwowa Straż Pożarna

Autor: oprac. pks
Źródło: Państwowa Straż Pożarna
Data: 2019-07-09


Liczba pożarów zakładów zajmujących się przetwórstwem drewna wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Wysokie temperatury i mała liczba opadów stwarza też wysokie ryzyko w lasach.

Pożar tartaku w LiwiePożar tartaku w LiwieFot. KP PSP w Ostródzie

20. czerwca br. około godziny 3:30 doszło do groźnego pożaru w tartaku zlokalizowanym w miejscowości Wylewa (pow. przeworski). Po przybyciu strażacy zastali w ogniu suszarnię, która uległa całkowitemu spaleniu wraz ze znajdującym się w niej drewnem.

28. czerwca doszło do samozapłonu trocin w silosie na terenie tartaku w Żabnicy k. Żywca.

Nocą 5. lipca wybuchł pożar w tartaku w Komorowie k. Wyszkowa

7. lipca nad ranem wybuchł pożar w tartaku Łęgu Starościńskim k. Ostrołęki. Spłonęła drewniana hala z urządzeniami tartacznymi i magazyn znajdujący się w sąsiedztwie. Strażakom udało się uratować sąsiadującą z budynkami halę magazynową. Straty zakładu specjalizującego się w produkcji palet oszacowano wstępnie na kilkaset tysięcy. Istnieje podejrzenie, że do pożaru doszło w wyniku podpalenia. Sprawę wyjaśnia Policja

Tego samego dnia spłonął tartak w Liwie.
14 zastępów straży pożarnej walczyło z ogniem, który rano pojawił się w budynku gospodarczym przerobionym na tartak i w przylegającej do niego stodole, w której przechowywana był trzcina na strzechy. Budynków nie udało się uratować. Kompletnie spłonęło wyposażenie tartaku, maszyny i składowany tam materiał. Podczas pożaru ranny został właściciel zakładu, który próbował ugasić ogień. Straty wstępnie oszacowano na 900 tys. złotych.

Pożar w zakładzie produkcji palet w KozłachPożar w zakładzie produkcji palet w KozłachFot. KP PSP Ostrzeszów

Z kolei 9. lipca miał miejsce pożar tartaku w miejscowości Kozły. Przed godz. 4.00 na terenie zakładu zauważono dym, jak się okazało w ogniu stanął niedawno oddany do użytku budynek, w którym znajdowała się nowoczesna linia do zbijania palet oraz półfabrykaty do ich produkcji. Przypuszczalną przyczyną pożaru było zwarcie w instalacji elektrycznej. Wstępnie oszacowane straty sięgają 3 mln zł.

Płona nie tylko tartaki

W nocy z 9. na 10. czerwca wpłynęło do Straży Pożarnej zgłoszenie o pożarze na terenie zakładu produkującego galanterię drzewną w Gościeszynie k. Żnina. W jego wyniku częściowo spłonęły pomieszczenia produkcyjne, kotłownia oraz cyklony instalacji odciągu trocin. Na szczęście pożar nie przedostał się na główną halę produkcyjną. Straty oszacowano na kilkaset tysięcy złotych.

Pożar stolarni w GościeszowiePożar stolarni w GościeszowieFot. KP PSP w Żninie

18. czerwca spłonęła hala produkcyjna zakładu mebli tapicerowanych w Teklinowie k. Wieruszowa wraz z wyposażeniem i półfabrykatami. Straty sięgnąć mogą nawet 2 mln zł.


19. czerwca doszło do pożaru stolarni w miejscowości Dobino (gmina Połczyn-Zdrój). Dzięki szybkiej akcji strażaków, nie doszło do spalenia się obiektu oraz udało się uratować maszyny i urządzenia.

24. czerwca zapalił się budynek magazynowy przy stolarni w Świekatowie (gmina Świecie). Magazyn spłonął doszczętnie, a ogień przeniósł się też na dach stolarni, na szczęście strażakom udało się zatrzymać jego rozprzestrzenianie i ugasić pożar.

1.lipca ok. południa zapaliły się trociny w silosie stolarni w Bieńkowicach k. Raciborza. W silosie o pojemności 150 m3 pojemności znajdowało się ok. 120 m3 trocin. Jak poinformowała straż pożarna do zdarzenie doszło z powodu wad procesu technologicznego. Spaleniu uległy filtry pyłowe, a ogień dostał się do zgromadzonych odpadów po obróbce drewna. Z powodu ograniczonego dostępu powietrza na zewnątrz nie było widać płomieni, ani zadymienia. Akcja polegała na usunięciu trocin i przelania zbiornika. Po godz. 22.30 z miejsca zdarzenia zjechał ostatni zastęp strażaków. Pół godziny później przyszło kolejne zgłoszenie o pożarze na terenie zakładu. Ponownie zapaliły się trociny. Straty oszacowano na 10 tys. zł.

9. lipca w nocy, ok. godz. 1.30, wybuchł pożar warsztatu stolarskiego w Stróżach (gmina Grybów). Ogień strawił sprzęty stolarskie oraz nadpalił stojący na posesji samochód.

Pożary w lasach
W pierwszej połowie roku doszło do 6521 pożarów terenów leśnych. Niechlubny rekord padł w kwietniu, kiedy ogień pojawił się w lasach ponad 3600 razy. W czerwcu zanotowano 1600 pożarów. Część pożarów to wynik celowych podpaleń.

W lasach zarządzanych przez Lasy Państwowe w ciągu sześciu miesięcy odnotowano 2017 pożarów, w których łącznie spłonęło ponad 766 ha.

26. czerwca w pożarze lasu na terenie powiatu przysuskiego (Mazowieckie) spłonęło 65 hektarów powierzchni leśnej. W działaniach gaśniczych brało udział 70 samochodów i 250 strażaków oraz cztery samoloty gaśnicze.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz