/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
MEBLARSTWO

17 osób z branży meblarskiej i maszynowej zatrzymało CBA

CBA

Autor: oprac. red.
Źródło: CBA
Data: 2019-06-05


17 osób zostało dotychczas zatrzymanych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne w związku ze śledztwem dotyczącym podejrzenia wyłudzenia ponad 27 mln zł z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Wśród nich są przedstawiciele największych firm meblarskich oraz producentów lub sprzedawców maszyn stolarskich. W trakcie skoordynowanych czynności przeszukano siedziby 20 firm.

17 osób z branży meblarskiej i maszynowej zatrzymało CBA17 osób z branży meblarskiej i maszynowej zatrzymało CBAFot. CBA

Śledztwo prowadzone przez CBA dotyczy podejrzenia wyłudzenia w latach 2013-2015 ponad 27 mln zł ze środków unijnych pochodzących z programu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości pn. „Innowacyjna gospodarka na lata 2009-2013”. 4. czerwca na polecenie Prokuratury Regionalnej w Gdańsku funkcjonariusze tamtejszej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 17 osób podejrzanych o udział w procederze wyłudzenia dofinansowania ze środków unijnych. -To przedstawiciele największych firm meblarskich oraz producenci lub sprzedawcy maszyn stolarskich - mówi Temistokles Brodowski, naczelnik wydziału komunikacji społecznej CBA.

Program Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości pn. „Innowacyjna gospodarka na lata 2009-2013” skierowany był do małych i średnich przedsiębiorstw. Zebrany w śledztwie materiał dowodowy wskazuje, iż wielomilionową dotację uzyskała spółka założona na terenie województwa wielkopolskiego, która powstała wyłącznie na potrzeby wyłudzenia i której w rzeczywistości dofinansowanie się nie należało.

Jak ustalono w treści wniosku o dofinansowanie podano nierzetelne i nieprawdziwe informacje dotyczące między innymi struktury organizacyjnej i własnościowej spółki. Nadto znacząco zawyżono ceny środków trwałych, których zakup miał być dofinansowany w ramach dotacji. Wartość wyłudzonych w ten sposób środków przekracza 27 milionów złotych, z czego 23 miliony stanowiły środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a kwota ponad 4 milionów złotych pochodziła z dotacji celowej z budżetu krajowego.

Ponadto jak wynika z materiału dowodowego część nabytych przez sprawców urządzeń wykorzystywana była do produkcji mebli w innych podmiotach.

Już na etapie rozliczania uzyskanego dofinansowania sprawcy przedkładali również dokumenty sugerujące poniesienie wyższych wydatków niż w rzeczywistości, w tym nierzetelne i poświadczające nieprawdę faktury VAT.

W przestępcze działania zaangażowanych było również 10 innych podmiotów z tej branży. Brały one udział w postępowaniach ofertowych wymaganych przez unijne procedury, składając oferty na sprzedaż towaru po wcześniej uzgodnionych sztucznie zawyżonych cenach, co miało na celu uzyskanie przez beneficjenta wyższego dofinansowania.

Ponadto jak ustalono w toku śledztwa po podpisaniu umowy na dofinansowanie z PARP, przedstawiciele beneficjenta wchodzili w porozumienie z przedstawicielami producentów maszyn i urządzeń, którzy działając z nimi wspólnie i w porozumieniu zawyżali kwoty należne za dane urządzenie celem wyłudzenia wyższych kwot dofinansowania.

Wszystkie zatrzymane przez CBA osoby usłyszą zarzuty w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku. Czworo z zatrzymanych, w tym główny inicjator przestępczego procederu, usłyszy zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia środków unijnych, oszustwa a także karno-skarbowe. Dwóch członków grupy usłyszy ponadto zarzut prania pieniędzy.

Pozostałym podejrzanym zostaną przedstawione zarzuty karno-skarbowe oraz udziału w oszustwie.

Są to pierwsze zatrzymania w tym śledztwie i jak informuje CBA ma ono charakter rozwojowy.

Według niepotwierdzonych informacji zatrzymania związane są z dotacjami dla firmy Meble Negro. O działaniach prokuratury w tej sprawie pisaliśmy w 2017r. https://www.drewno.pl/artykuly/10880,cba-prowadzi-sledztwo-w-sprawie-dotowanych-inwestycji-fabryk-mebli.html

Aktualizacja 6.06.2019r.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz