/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
LEŚNICTWO

Drewno klasy WDP oficjalnie wprowadzone do zasad sprzedaży Lasów Państwowych

Drewno.pl

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2019-05-29


Po kilku latach funkcjonowania po za oficjalnymi zasadami sprzedaży drewna w Lasach Państwowych, dyrektor generalny Lasów Państwowych usankcjonował obrót drewnem liściastym w tzw. klasie WDP.

Drewno klasy WDP oficjalnie wprowadzone do zasad sprzedaży Lasów PaństwowychDrewno klasy WDP oficjalnie wprowadzone do zasad sprzedaży Lasów PaństwowychFot. D.Jabłoński

27. maja 2019r. podpisane zostało zarządzenie w sprawie wprowadzenia ramowych warunków technicznych na drewno wielkowymiarowe liściaste o obniżonej jakości (pozaklasowe) - WDP.

Kiedy w połowie 2016r. redakcja portalu Drewno.pl zadała pytania skierowane do (DGLP oraz RDLP Krosno) o formalną podstawę tworzenia nowej klasy jakości drewna liściastego sprzedawanego w nadleśnictwach RDLP Krosno, otrzymaliśmy odpowiedzi, z których można było wnioskować, że w zasadzie nic nam do tego. Teoretycznie zasady sprzedaży drewna i warunki techniczne zawarte są w zarządzeniach dyrektora generalnego, ale w praktyce "swoje" warunki techniczne może stworzyć również dyrekcja regionalna LP, a nawet nadleśnictwo. W końcu kto im zabroni.

I chyba w oparciu o taką linię tworzenia "leśnego prawa" w sierpniu 2015r. ówczesny dyrektor RDLP w Krośnie wprowadził do stosowania "Warunki techniczne na drewno wielkowymiarowe liściaste z kumulacją wad WDp (pozaklasowe o obniżonej jakości)".

Przykład aukcji drewna WDP sprzedawanego w systemie e-drewno w grupie handlowej WDPrzykład aukcji drewna WDP sprzedawanego w systemie e-drewno w grupie handlowej WDFot. Lasy Państwowe

Pomimo kolejnych zmian w systemie elektronicznej sprzedaży drewna Lasów Państwowych przez 4 lata wciąż nie pojawiła się taka grupa handlowa, a oferty sprzedaży drewna klasy WDP wystawiane są w grupie handlowej drewna jakości WD z dodatkowymi opisami, co może wprowadzać w błąd klientów oraz fałszować np. statystyki sprzedaży tej grupy handlowej.

Uważam, że jeśli istnieje potrzeba rynkowa wprowadzenia nowego sortymentu czy klasy surowca drzewnego przez organizację, która kontroluje rynek surowca drzewnego w kraju, to zmiany te powinny zostać wprowadzone w sposób zgodny z obowiązującymi zasadami. Jedna organizacja - jedne warunki techniczne. Tymczasem sprzedaż drewna w klasie WDP do tej pory zaskakuje nie tylko nabywców drewna, ale również brakarzy Lasów Państwowych pracujących w innych regionach kraju.

Być może nareszcie podobne wnioski wyciągnęli pracownicy Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. Podpisane 27. maja br. zarządzenie ma wejść w życie nie póżniej niż 1. lipca 2019r., po wprowadzeniu niezbędnych modyfikacji w systemie informatycznym LP.

Drewno klasy WDPDrewno klasy WDPFot. D.Jabłoński

Czym jest drewno WDP?
Drewno WDP to surowiec drzewny wielkowymiarowy liściasty, w którym dopuszczono wady kształtu i budowy, pęknięcia i odłupy, zabarwienia, ciała obce oraz zgniliznę twardą bez ograniczeń. Zgniliznę miękką ograniczono do 40% powierzchni czół sztuki.

Szczegółowe warunki techniczne drewna WDP zawarte są w pliku do pobrania tutaj >>>

Zarządzenie z 2015r. WDp w RDLP Krosno >>>


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Szanowny Panie Dominiku! Tego typu surowiec jest sprzedawany przez ... [1]

nadleśnictwa zgrupowane w RDLP w Krośnie od 2002 roku, więc nie jest to żadna nowość.

Serdecznie pozdrawiam :-)

Witold Cichowicz [12]Odpowiedz na ten komentarz2019-05-29 20:07:00

Zgłoś nadużycie

Wiem, że nie nowość

Moje wątpliwości dotyczą dotychczasowych podstaw stosowania takiego sortymentu. Wszak zasady sprzedaży drewna, grupy handlowe i sortymenty, opisane są w corocznie (z małymi wyjątkami) wydawanych zarządzeniach dyrektora generalnego LP. Jeśli występowała potrzeba Dodania takiego sortymentu, to dlaczego odpowiednie zarządzenie ukazało się dopiero teraz? Jakie podstawy formalne do tworzenia nowych sortymentów i warunków technicznych dla nich mają dyrektorzy regionalni?

Dominik Jabłoński [428]Odpowiedz na ten komentarz2019-05-30 20:39:08

Zgłoś nadużycie

Przecież jest już odpowiedni sortyment...

a nazywa się S2AP.

Tylko cena jest o wiele niższa... i już wiadomo, dlaczego tworzy się nowy sortyment :)

Wszędzie w Europie ceny za drewno spadają, tylko w Polsce rosną.

Ciekaw jestem, jakie będą kolejne zmiany? np. zapowiedziane przez p. Dyrektora zminany terminologii, zmiany pomiaru drewna, klasyfikacji i pomiaru wad, zmiany szczegółowych warunków technicznych dla wszystkich sortymentów.

kornik [20]Odpowiedz na ten komentarz2019-06-03 12:08:40

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz