/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

Rosja coraz bardziej ogranicza eksport drewna okrągłego

Drewno.pl

Autor: oprac. dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2019-02-18


Z początkiem stycznia b.r. wzrosły cła wywozowe na drewno okrągłe modrzewia, świerku i jodły z terenów rosyjskiego Dalekiego Wschodu. Rosja ograniczyła również eksport drewna brzozowego będącego surowcem do produkcji sklejki.

Rosja coraz bardziej ogranicza eksport drewna okrągłegoRosja coraz bardziej ogranicza eksport drewna okrągłegoFot. D.Jabłoński

Cła eksportowe dotyczące nie przerobionego drewna modrzewia, świerku i jodły wzrosły z 25 do 40%. Zgodnie z zapowiedziami, w 2021r. poziom cła wzrosnąć ma po raz kolejny - do poziomu 80%.

Wprowadzane przez rosyjski rząd zaporowe cła mają na celu zatrzymanie eksportu surowca drzewnego i zmuszenie potencjalnych kupców do inwestycji w przetwórstwo drewna na terenie Rosji.

W zamian za eksport drewna przetworzonego przedsiębiorstwa uzyskują ulgi w postaci niższego cła wywozowego na drewno okrągłe. Jeśli w ciągu ostatnich trzech lat conajmniej 25% sprzedaży eksportowej przedsiębiorstwa stanowiło drewno przetworzone, to eksporter zapłaci cło od drewna okrągłego na poziomie 6,5%. Od 2021r. minimalny poziom eksportu przetworzonego drewna dający ulgę w poziomie cła wywozowego wzrośnie do 35%.

Ograniczenia w eksporcie kłód brzozowych

W związku z dynamicznym wzrostem eksportu drewna brzozowego oraz rosnącym zapotrzebowaniem na ze strony krajowych producentów sklejki,  z początkiem nowego roku Rosja wprowadziła również ograniczenia w eksporcie kłód tego gatunku.

W latach 2015-2018 wzrost eksportu drewna brzozowego sięgnął blisko 100% - z 1,3 mln m3 w 2015r., do ponad 2 mln m3 w 2017r. i prawdopodobnie jeszcze wyższego poziomu w roku minionym. Głównymi odbiorcami są Chiny (85%) i Finlandia (9%). Polska znajduje się na czwartym miejscu (ok. 1%), tuż za Litwą (2%).

Zgodnie z rozporządzeniem rządu Federacji Rosyjskiej z dnia 17.07.2018r. nr 836, w pierwszym półroczu 2019r. wprowadzone zostały specjalne kontyngenty eksportowe.

Ograniczenie wywozu dotyczy drewna brzozy (Betula spp.) w postaci kłód o dolnej średnicy powyżej 15 cm i długości przekraczającej 1 m (kod celny - 4403 95 0001). Kontyngent eksportowy ustalony został na poziomie 567 tys. m3. Licencję na eksport w ramach limitu przyznaje rosyjskie Ministerstwo Przemysłu i Handlu dla firm, które eksportowały kłody brzozowe w latach 2014-2016. Licencje ustalane są w wysokości proporcjonalnej do zrealizowanych w latach poprzednich wolumenów.

W 2018r. całkowity eksport drewna okrągłego z Rosji zanotował spadek o 3,2% i osiągnął poziom 19,44 mln m3. Największym odbiorcą rosyjskiego surowca są Chiny, gdzie trafiło w ubiegłym roku 12,87 mln m3 drewna okrągłego.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA