/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
MEBLARSTWO

UOKiK ukarał Black Red White za wprowadzanie klientów w błąd

UOKiK

Autor: oprac. red
Źródło: UOKiK
Data: 2019-01-28


Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na firmę Black Red White karę za wprowadzające w błąd reklamy jej promocji „Meble i dodatki bez VAT”.

UOKiK ukarał Black Red White za wprowadzanie klientów w błądUOKiK ukarał Black Red White za wprowadzanie klientów w błądFot. UOKiK

Promocja „Meble i dodatki bez VAT” trwała 9. do 19. czerwca 2017 roku w wybranych sklepach Black Red White. Plakaty, billboardy i ulotki z hasłem „MEBLE I DODATKI bez VAT” sugerowały, że wszystkie meble i dodatki w Black Red White można kupić taniej o wartość VAT, tymczasem promocja dotyczyła tylko części towarów z oferty tych sklepów. O dokładnych warunkach promocji można było dowiedzieć się z regulaminu promocji, do której odsyłał jedynie napis wykonany małą czcionką.

Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów taki przekaz wprowadzał odbiorców w błąd. - Reklamy nie mogą pomijać tak ważnej informacji jak ograniczenie promocji do części produktów. Nie można wymagać od konsumenta, żeby do każdego plakatu czy ulotki podchodził z podejrzliwością i natychmiast szukał w regulaminie ukrytych haczyków lub niedopowiedzeń - uzasadnia Marek Niechciał, prezes UOKiK-u.

Zgodnie z ustaleniami postępowania przeprowadzonego przez UOKiK, przeciętny konsument, który po zapoznaniu się z treścią reklam informujących go o możliwości zakupu mebli i dodatków taniej o VAT, o faktycznych warunkach promocji dowiadywał się dopiero przy kasie - po wizycie i dokonaniu wyboru interesującego go towaru, czyli już na etapie co najmniej realizacji i finalizacji zakupu.

W wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 18. czerwca 2015 r. VI ACa 1126/14 stwierdzono, że: „nie można wymagać od przeciętnego konsumenta aby do każdej reklamy i komunikatu sms/mms podchodził z dużą podejrzliwością i natychmiast weryfikował otrzymany przekaz z regulaminem poszukując ukrytych „haczyków”, czy niedopowiedzeń.

Prezes UOKiK nałożył na Black Red White ponad 260 tys. zł kary. Ponadto zobowiązano ją do opublikowania tej decyzji w swoim serwisie internetowym i dwóch dziennikach ogólnopolskich. Decyzja nie jest prawomocna, firma może odwołać się od niej do sądu.

UOKiK nałożył na Black Red White karę pieniężną, ponieważ spółka kolejny raz wprowadziła odbiorców w błąd swoimi działaniami marketingowymi. Jesienią 2016 roku UOKiK w podobnej sprawie zobowiązał Black Red White i Agata Meble do zwrócenia klientom 10% wartości zakupów zrobionych w ramach promocji z wiosny 2015 roku. Ocenił, że reklamy tych ofert mogły być mylące dla konsumentów.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz