/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
TARTACZNICTWO

Kurs operatora traków taśmowych

Drewno.pl

Autor: oprac. dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2018-11-04


Jednym z najpopularniejszych urządzeń w Polskich tartakach są traki taśmowe poziome. Od umiejętności operatora tych urządzeń zależy jakość, wydajność oraz bezpieczeństwo produkcji. Drewno.pl i Forest Consulting Center zapraszają na kurs trakowego traków taśmowych.

Kurs operatora traków taśmowychKurs operatora traków taśmowychFot. D.Jabłoński

Od czterech lat organizujemy kursy skierowane dla branży drzewnej, w których w sumie wzięło juz udział ok. 500 osób. Staramy się, aby prowadzone przez nas szkolenia stały na najwyższym poziomie, a ich uczestnicy mogli uzyskać wiedzę i umiejętności przydatne w codziennej pracy. Teraz do Kursu brakarzy surowca drzewnego i Kursu brakarzy tarcicy konstrukcyjnej dodajemy kolejny - Kurs operatora traków taśmowych.

Pierwsza edycja Kursu operatora traków taśmowych odbędzie się w dniach 28. listopada do 1. grudnia 2018r. i realizowana będzie w ramach dofinansowanego, unijnego projektu "Drewno jest wspaniałe", dzięki czemu 8 osób związanych z województwem warmińsko-mazurskim będzie mogło wziąć w nim udział w cenie 246 zł brutto.

W dofinansowanym kursie trakowych mogą wziąć udział wszyscy chętni, którzy zamieszkują lub pracują lub uczą się na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i nie prowadzą własnej działalności gospodarczej.

Podczas trzydniowego kursu jego uczestnicy będą mogli zdobyć wiedzę teoretyczną i praktyczną, dzięki której zdobędą kwalifikacje niezbędne do pracy na stanowisku operatora traków poziomych wykorzystujących brzeszczoty wąskie i średniej szerokości (do 80mm).

Program kursu obejmuje zagadnienia dotyczące:
- obsługi technicznej traka taśmowego poziomego
- bezpieczeństwa i higieny pracy podczas użytkowania traków
- doboru pił w zależności od gatunku i stanu przerabianego surowca (np. drewno zmarznięte)
- znaczenie pozycjonowanie i manipulacji kłód na efektywność ekonomiczną przerobu
- najczęstszych błędów popełnianych przez operatorów traków
- podstaw serwisu traków taśmowych poziomych
- ćwiczenia praktyczne
- egzamin sprawdzający nabyte umiejętności

Wg badań przeprowadzonych przez portal Drewno.pl, w 2015r. zakupiono w Polsce ponad 1000 szt. (w tym ok. 120 w woj. warmińsko-mazurskiego) traków taśmowych poziomych. Są to podstawowe urządzenia wykorzystywane przez małe i średnie tartaki w Polsce. Od umiejętności i wiedzy trakowego uzależniona jest wydajność, jakość i ekonomia przerobu surowca, która bezpośrednio wpływają na wyniki finansowe tartaków. Tymczasem większość operatorów traków przechodzi wyłącznie krótkie szkolenie stanowiskowe, mające zapewnić podstawową wiedzę na temat obsługi i bezpieczeństwa pracy tym urządzeniem. W dobie rosnącej konkurencji ze strony dużych tartaków produkujących tarcicę w sposób masowy, ciągle rosnących kosztów surowca oraz wymagań klientów, takie przeszkolenia zdecydowanie nie wystarcza.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz