DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

W sieci najchętniej kupują młodzi

Autor:
Źródło:
Data: 2005-05-04


Jak czytamy w Gazecie Prawnej, kupowanie w sklepach internetowych nie jest jeszcze tak popularne, jak np. w USA, ale cieszy się coraz większym powodzeniem.

Największymi zarzutami pod adresem e-sklepów jest niedotrzymywanie terminów dostaw oraz dostarczanie innych towarów niż tych oferowanych na witrynie sklepowej. Badani użytkownicy zarzucają też dużą rotację sklepów, co sprawia, że trudno się przywiązać do jednej marki. Z badań wynika, że zaledwie 10 proc. e-sklepów ma ponad 5 lat, a połowa działa krócej niż rok. Wśród zalet badani wskazali niższe ceny niż na półkach sklepowych, częste promocje oraz bezpłatną dostawę do domu. Co ciekawe, dla wielu, e-handel to podstawowe źródło utrzymania, dla mniejszości to obok tradycyjnego drugi kanał sprzedaży.

Osoba robiąca e-zakupy jest statystycznie młoda, wykształcona, nieźle sytuowana finansowo. Kupuje najczęściej towary o wartości od 50 do 70 zł albo bardzo drogie. Rzadko korzysta z możliwości płacenia kartą, gdyż obawia się, że prywatne dane zostaną wykorzystane przez przestępców. Znacznie popularniejsza jest płatność przy odbiorze oraz przelew bankowy. Osoba korzystająca z usług e-sklepów korzysta często z aukcji internetowych. Wśród najbardziej popularnych miejsc do robienia e-zakupów ankietowani wskazali Merlin (29,3 proc.), Allegro (23,2 proc.) i Komputronik (6,6 proc.). Badanie było jednak przeprowadzone zanim eBay uruchomił polską witrynę. Jeśli chodzi o aukcje, wskazane zostały Allegro (67,2 proc.), eBay (13,3 proc.) i Świstak (11,7 proc.). 47,6 proc. badanych uważa, że powstaną wyspecjalizowane sklepy internetowe, 25,4 proc., że rozwijać się będą pasaże internetowe, 7,9 proc., że rozwiną się aukcje, a 4,8 proc., że powstaną sklepy wielobranżowe.

Marcin Kwaśniak
Gazeta Prawna - Gospodarka: Nr 86 (1451)


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz