DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Prąd szkodzi płytom wiórowym

Rzeczpospolita

Autor: Marcin Czekański
Źródło: Rzeczpospolita
Data: 2005-04-28


Kronowood skarży przedstawicieli polskiego rządu. Minister gospodarki złamał ustawę o ochronie konkurencji - twierdzi firma Kronowood

Kronowood jest jednym z większych w Polsce producentów płyt wiórowych, używanych w przemyśle meblarskim. Firma ta, tak jak inni producenci płyt, jest zaniepokojona rosnącą konkurencją elektrowni w dostępie do drewna cienkiego. Do niedawna był to surowiec używany głównie przez przemysł papierniczy, producentów palet, mebli ogrodowych i właśnie producentów płyt wiórowych. Od kilku lat po drewno cienkie coraz śmielej sięgają elektrownie. Nie dlatego, że jest bardziej wydajne niż węgiel czy gaz, ale dlatego, że jest to paliwo zaliczane do tzw. odnawialnych źródeł energii. A od kilku lat rośnie obowiązkowa ilość energii, jaką elektrownie muszą wyprodukować korzystając z tych źródeł.

Firmie Kronowood nie podoba się wydane w grudniu 2004 r. rozporządzenie "o szczegółowym zakresie obowiązku zakupu energii elektrycznej i ciepła wytworzonych w odnawialnych źródłach energii". Mielecka firma w skardze do prezesa UOKiK napisała, że minister gospodarki narzucił w rozporządzeniu elektrowniom obowiązek produkowania zbyt dużej ilości energii ze źródeł odnawialnych (w tym roku ok. 3 proc. ogółu energii). Najłatwiej dostępnym obfitym źródłem odnawialnym jest drewno, z którego korzysta też Kronowood. Elektrownie biją się o drewno, "przebijając" producentów płyt, bo taką energię mogą potem z zyskiem sprzedać innym elektrowniom, które jej same nie produkują. Za niewyprodukowanie energii ze źródeł odnawialnych grożą bowiem kary w wysokości dwukrotnej wartości takiej energii. - Cena tej energii jest wyższa od ceny energii produkowanej z paliw kopalnych. Dzięki temu jej producenci są w stanie zapłacić za biomasę 2,5 raza więcej niż producenci płyt. Koszty zakupu drewna wzrosły w I kwartale o 40 proc. w porównaniu do I kwartału 2004 roku - napisał w skardze do UOKiK Kronowood.

Sytuację tę opisywaliśmy w "Rz" w grudniu ubiegłego roku.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz