/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

Lasy Państwowe sprzedały akcje Pagedu

Paged

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Paged
Data: 2017-10-19


Koniec trwającej 86 lat historii. Lasy Państwowe sprzedały akcje Paged SA cypryjskiej spółce Mespila Investments. Droga do wycofania Pagedu z giełdy stoi otworem.

Gmach Pagedu w Gdyni przy ul. Świętojańskiej, 1935r.Gmach Pagedu w Gdyni przy ul. Świętojańskiej, 1935r.Fot. SGGW

Transakcja zakupu akcji Pagedu należących do PGL Lasy Państwowe odbyła się w ramach tzw. wykupu przymusowego. Bezpośrednim nabywcą akcji stanowiących 8,16% kapitału spółki jest Mespila BIS S.A. (spółka zależna Mespila Investmens Ltd.). Wartość transakcji wyniosła 72,9 mln zł.

Jeszcze w sierpniu Lasy Państwowe informowały, że nie są zainteresowane sprzedażą posiadanych akcji Pagedu i nie zamierzają odpowiadać na wezwanie ogłoszone przez Mespila. Cypryjskiej spółce, będącej wehikułem finansowym polskich właścicieli - rodziny Mzyków, udało się jednak skupić ponad 90% akcji, dzięki czemu mogła ogłosić przymusowy wykup od mniejszościowych akcjonariuszy. Po jego zakończeniu Mespila Investments posiada 100% akcji Paged SA.

Wykup akcji związany jest z zamiarem wycofaniem akcji Paged SA z Giełdy Papierów Wartościowych. -Obecność spółki na rynku publicznym i związane z nią obowiązki sprawozdawcze generują znaczne koszty, które nie są rekompensowane przez korzyści wynikające z bycia notowanym na GPW. Dlatego dalsza obecność spółki Paged na rynku publicznym nie przyniesie korzyści ani inwestorom, ani grupie ograniczając jej dalszy rozwój - informował w momencie ogłoszenia wezwania na akcje Mirosław Stachowicz, członek rady nadzorczej Pagedu.

Lasy Państwowe na koniec 2011r. posiadały 15,62% akcji spółki. W 2012r. udział LP zmniejszył się do nieco ponad 8%.

***

Choć od blisko dwóch dekad obecność Lasów Państwowych w Paged SA była raczej symboliczna (Dyrekcja Generalna LP miała swojego reprezentanta w radzie nadzorczej), to sprzedaż akcji spółki ostatecznie kończy historię związku, który przetrwał 86 lat.

Fragment folderu reklamowego PagedFragment folderu reklamowego PagedFot. Paged

Początki Pagedu sięgają 1931r. kiedy na wniosek Naczelnej Dyrekcji Lasów Państwowych kierowanej przez Adama Loreta, Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów powołuje do życia Polską Agencją Eksportu Drewna (spółka z ograniczoną poręką) oraz podejmuje decyzję o jej udziale w budowie portu w Gdyni, a dokładnie jego części – portu drzewnego. Pierwszymi udziałowcami spółki był Skarb Państwa reprezentowany przez Naczelną Dyrekcję Lasów Państwowych oraz spółka Polska Agencja Morska (zajmująca się budową Portu w Gdyni).

Dzięki tym decyzjom Lasy Państwowe wkrótce zaczęły odgrywać dominującą rolę w krajowym eksporcie drewna. Poprzez gdyński port drewno z polskich lasów trafiało nie tylko na tradycyjne rynki europejskie, ale również na tak egzotyczne jak Brazylia czy Argentyna.

Nowy port drzewny w Gdyni wybudowany przez Paged, 1935r.Nowy port drzewny w Gdyni wybudowany przez Paged, 1935r.Fot. SGGW

O rozmachu działania spółki świadczyć może fakt, że oprócz portu drzewnego i ogromnej siedziby, Paged zaangażował się w tzw. budownictwo patronalne, czyli budowę tanich mieszkań dla swoich pracowników. Zlokalizowane w gdyńskim Obłużu osiedle Pagedu składało się z 12 bloków mieszkalnych (łącznie 432 mieszkania) oraz 11 domków bliźniaczych. Działalność spółki została przerwana po wybuchu II Wojny Światowej.

Dzieje Pagedu to ciąg nieustannych zmian. Już w rok po powstaniu, w 1932r., nazwa agencji została zmieniona po raz pierwszy - na "PAGED - Polska Agencja Eksportu Drewna spółka z ograniczoną poręką". W 1935r. kolejna zmiana, powstaje "PAGED - Polska Agencja Drzewna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością".

Należący do Pagedu port drzewny w Gdyni, 1936r.Należący do Pagedu port drzewny w Gdyni, 1936r.Fot. SGGW

Po wojnie, w 1945r. powołano "Państwową Agencję Drzewną", która dwa lata później reaktywowała spółkę PAGED Polska Agencja Drzewna Sp. z o.o. W 1951r. spółkę przekształcono w przedsiębiorstwo państwowe "Centrala Handlu Zagranicznego PAGED". Do 1979r. Paged wchłonął inne centrale eksportowe zajmujące się sprzedażą m.in. sklejki, celulozy, papieru i mebli. Następne przekształcenie miało miejsce w 1983r. kiedy powstała "Paged Centrala Handlu Zagranicznego Sp. z o.o.".

W 1994r. kolejna transformacja - powstaje Paged S.A., który w 1996r., jako jedna z pierwszych spółek zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

W 2000r. dominującym akcjonariuszem mającego kłopoty finansowe Pagedu zostaje spółka Yawal SA należąca do rodziny Mzyków. Nowi właściciele rozpoczynają proces restrukturyzacji spółki i tworzenie Grupy Kapitałowej Paged. W ciągu następnych 17 lat Grupa ewoluowała i dokonywała licznych wewnętrznych przekształceń rozszerzając swoją działalność między innymi o projekty developerskie i obrotu wierzytelnościami.

Dziś Grupa Paged to holding przemysłowo-inwestycyjny, którego działalność skupia się na trzech segmentach biznesowych związanych z przemysłem drzewnym: sklejkowy, meblowy, handlowy (Paged jest największym producentem sklejki w Polsce), segmencie systemów logistyki wewnętrznej, segmencie zarządzania wierzytelnościami, segmencie związanym z zagospodarowaniem nieruchomości oraz na pozostałej działalności

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz