/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
SUROWIEC DRZEWNY

Lasy Państwowe opublikowały zasady sprzedaży drewna z sierpniowych wiatrołomów

Lasy Państwowe

Autor: oprac. dja
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2017-09-12


Dyrektor Generalny Lasów Państwowych wydał zarządzenia związane ze sprzedażą drewna z terenów nadleśnictw objętych sierpniową klęską wiatrołomów. Sposób i warunki sprzedaży drewna nie uwzględniają postulatów przedsiębiorców zajmujących się przerobem drewna.

Lasy Państwowe opublikowały zasady sprzedaży drewna z sierpniowych wiatrołomówLasy Państwowe opublikowały zasady sprzedaży drewna z sierpniowych wiatrołomówFot. D.Jabłoński

Decyzją 237  na 15. września br.  wyznaczono termin rozpoczęcia składania ofert na zakup drewna pozyskiwanego z sierpniowych wiatrołomów. Do procedury przetargowej dopuszczone zostały wyłącznie podmioty, które zakwalifikowane zostały jako uprawnione do zakupów z tzw. "puli rozwojowej". Jedynym kryterium oceny ofert ma być cena, przy czym leśnicy nie przewidują jej obniżenia.

Takie ograniczenie potencjalnych nabywców nie podoba się przedsiębiorcom zajmującym się przerobem drewna. Uważają oni również, że zakupy "dodatkowej" masy drewna z huraganów nie powinny liczyć się w przyszłości do tzw. historii zakupów. Czytaj więcej w artykule: Przemysł drzewny spotkał się w sprawie zagospodarowania drewna poklęskowego.

Dodatkowo przystępujący do zakupów muszą podpisać oświadczenie, na mocy którego m.in. zrzekają się części uprawnień związanych z możliwością składania reklamacji na jakość drewna oraz godzą się na pełną inwigilację swoich przedsiębiorstw przez Lasy Państwowe.

Jednocześnie podmioty dokonujące zakupów w tej procedurze muszą zrzec się prawa do cesji zakontraktowanego surowca drzewnego oraz prawa do jego dalszej sprzedaży w postaci nieprzerobionej (chyba, że odsprzedaż tego drewna, z należycie umotywowanych względów, odbędzie się po cenach nabycia powiększonych co najwyżej o koszty nabycia oraz będzie komunikowana przez sprzedającego za pośrednictwem Portalu Leśno-Drzewnego).

Zmiany w KJW
Z kolei Zarządzeniem 236 z 8 września br. wprowadzono zmiany w zasadach Klasyfikacji Jakościowo-Wymiarowej surowca drzewnego.

  • Na mocy zmian, drewno stosowe S2A, S2B, S2AP, S4 oraz kłodowane WBCKS, WCKS, i WDKS będzie mogło być mierzone tylko z jednej strony stosu. Dopuszczono również pomiar drewna w stosach za pomocą urządzeń elektronicznych mierzących pole powierzchni czoła stosu. Na chwilę obecną nie wiadomo jakie będą zasady reklamacji ilości drewna mierzonego w ten sposób.
  • Obniżono jakość okrzesywania mechanicznego drewna S2A z bardzo dobrej do dobrej. Dla firm przerabiających taki surowiec na elementy lite, zmiana taka potencjalnie oznaczać może spadek wydajności materiałowej co wiąże się z wzrostem kosztów zakupu surowca.
  • W przypadku drewna kłodowanego pozyskiwanego na terenach klęskowych zezwolono na łączenie w jednym stosie klas grubości 1 i 2 w klasach jakości C i D (osobno dla każdej klasy). Drewno w stosach nie sortowanych wg średnicy bedzie nosić oznaczenie WKX (WCKX, WDCX). Kłody będą mogły mieć długość do 5m i średnicę w górnym końcu bez kory do 32cm, przy czym 10% sztuk w stosie może mieć średnicę powyżej 32cm. Dotychczas stosowane Tymczasowe warunki techniczne dla drewna kłodowanego (Zarzadzenie nr 74 z 27.09.2013r.) nie przewidywały odchyłek średnicy kłód powyżej 32cm w górnym koncu bez kory. Warto zauważyć, że zgodnie z powyższym zarządzeniem kłody w klasie D mogą być wyrabiane tylko za zgodą nabywcy.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

LP dobra strategia [2]

wiadomo było że nie ma co liczyć na obniżenie cen z LP , tak zwany rozwój kupi wszystko po cenach wyższych niż na aukcjach , LP ma teraz tyle wydatków , a to wirtualny ksiądz za godziwy grosz , a to sponsoring ojca wybrańca , godne pensje pracowników z klanu , przecież jak padnie rodzime przetwórstwo to drewno kupi Niemiec , Czech , Duńczyk . LP wreszcie wstało z kolan a drobny choć bardzo ważny przemysł przetwórczy padł na kolana a zaraz padnie na pysk.

Janek [21]Odpowiedz na ten komentarz2017-09-13 07:57:31

Zgłoś nadużycie

Dobra rada

Europa idze w kierunku uprzemysłowienia i nie ma co się dziwić że u nas niedługo skończy się to co było w niemczech w latach 90, kiedy było 22 tys tartaków a dziś jest 2 tys i to tylko molochów gdyż takie będą przebijać ceną, masą i wydajnościami. Mała pozostanie tylko manofaktura.

arek [3]Odpowiedz na ten komentarz2017-09-21 14:30:59

Zgłoś nadużycie

Coś pan panie Janku nie przewidział

Kupil 312000 z 1664020 to 18 %

Adam [389]Odpowiedz na ten komentarz2017-09-26 21:33:55

Zgłoś nadużycie

Błąd w numerze deyzcji [2]

Panie Dominiku, nie 236, a 237 ustaliła terminarz PLD :-) widzę, że gubimy się w gąszczu decyzji :-)

Wujek [387]Odpowiedz na ten komentarz2017-09-13 22:19:31

Zgłoś nadużycie

Dziękuję, poprawione

Już w samych tytułach zarządzeń można się pogubić :)

Dominik Jabłoński [428]Odpowiedz na ten komentarz2017-09-14 22:38:36

Zgłoś nadużycie

uwaga

Zauważyłem że duże ilości drewna po klęskowego trafiło na e-drewno i nie zostało sprzedane. Moim zdaniem powinno być drugi raz wystawione i jeżeli nie będzie kontrahentów to powinny być negocjacje .Tak się nie dzieje . To znaczy moim zdaniem że LP manipulują sprzedażą aby utrzymać wysoką cenę . Czy nie należy zainteresować taką sprzedażą UOKiK ?

Adam [389]Odpowiedz na ten komentarz2017-09-16 10:47:54

Zgłoś nadużycie

Nagle pojawiły się ogromne masy drewna nieprzewidzianego w planach... [1]

...od przyszłego roku, firmy które zakupią te masy "na rozwój" będą żądały, zgodnie z zasadami LP zwiększenia swoich rocznych mas zakupu, które zostaną odebrane wszystkim pozostałym odbiorcom.

Janosik [64]Odpowiedz na ten komentarz2017-09-18 12:40:25

Zgłoś nadużycie

Drewno jest wystawiane na e-drewno.Każdy może kupić . Szału nie ma ma duże ...

masy 2000 1500 nie wszystko jest sprzedawane . nie rozumiem dlaczego taka wysoka cena . cena dla rynku rozwoju taka sama o co chodzi ?

Adam [389]Odpowiedz na ten komentarz2017-09-18 13:21:48

Zgłoś nadużycie

Przerabiałem drewno pokleskowe

Kupiliśmy do zakładu trochę tego drewna na próbę i dobrze że nie dużo, bo twardziele w środku postrzelane z pęknięciami wewnętrznymi że aż głowa boli.
Ja oni chcą to po normalnej cenie puszczać to nikt oprócz zakładów płytowych tego nie kupi

PracownikX [1]Odpowiedz na ten komentarz2017-09-21 14:26:00

Zgłoś nadużycie

to szmelc

Drewno z wiatrołomów tylko na płyty lub na opał, ale cóż przyjdzie głupi i kupi, za duża kasę. Nie zgadzajcie się na odbiór chłamu na normalne umowy.

halina [38]Odpowiedz na ten komentarz2017-09-26 20:49:17

Zgłoś nadużycie

Nie dajcie sie nabrać [1]

Z tego co mi wiadomo to tego drewna nie mogą wepchnąć jako drewno z umów, gdyż nie posiada ono odpowiedniego cyrtyfikatu tylko tymczsowe.

Snake [48]Odpowiedz na ten komentarz2017-09-26 22:29:40

Zgłoś nadużycie

????

Coś bliżej na ten temat? Jakiego certyfikatu? Co tymczasowe?

Michał [141]Odpowiedz na ten komentarz2017-09-28 22:49:53

Zgłoś nadużycie

certyfikat

Raczej drewno ma certyfikat, dlaczego miałoby go utracić ?

halina [38]Odpowiedz na ten komentarz2017-09-28 21:02:37

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz