DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Witar nadal w rękach lewicy

Rzecz Krotoszyńska

Autor: Sebastian Pośpiech
Źródło: Rzecz Krotoszyńska
Data: 2003-11-23


Prezesem Wielkopolskich Tartaków Witar po komercjalizacji nie zostanie kontrowersyjny zarządca komisaryczny przedsiębiorstwa Paweł Grześkowiak. Jednoosobową spółką Skarbu Państwa zarządzał będzie jego partyjny kolega z SLD - Grzegorz Karolczyk.

24 października br. minister Skarbu Państwa podpisał akt komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego Witar. Firma zostanie jednoosobową spółką Skarbu Państwa w chwili wpisaniu jej do rejestru przedsiębiorstw. - O dacie wpisu spółki zadecyduje sąd - poinformowała Katarzyna Dudziak, rzecznik prasowy przedsiębiorstwa. - Po spełnieniu tej formalności pierwszym prezesem będzie Grzegorz Karolczyk, a do tego czasu funkcjonuje przedsiębiorstwo państwowe WT “Witar” z zarządcą komisarycznym Pawłem Grześkowiakiem - dodaje pani rzecznik.

Zgodnie z ustawą o komercjalizacji Paweł Grześkowiak mógł objąć prezesurę w nowym Witarze, ale odmówił, twierdząc, że osiągnął już cele, które sobie założył. Doprowadził do przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w spółkę akcyjną i zwiększenia sprzedaży, zwłaszcza na eksport. Pozostaje jednak sprawa zadłużenia firmy wobec Lasów Państwowych, Agencji Rozwoju Przemysłu i banków. Zarządca komisaryczny (Grześkowiak objął funkcję 1 lipca 2002 r. - przyp. aut.) miał poprawić złą kondycję finansową przedsiębiorstwa. Niestety, ciągle jest ona fatalna, a tylko w pierwszym kwartale br. tartaki poniosły blisko milion złotych strat. Tymczasem wchodzące w skład Witaru zakłady takie jak biadkowski łożyły na utrzymanie centrali duże pieniądze. Związkowcy zarzucali Grześkowiakowi, że zwiększył tam zatrudnienie, otaczając się kolegami partyjnymi z lewicy.>

- Pan Grzegorz Karolczyk, który zostanie prezesem "Witaru" SA, nie był wcześniej związany z tym przedsiębiorstwem - wyjaśnia Zbigniew Heydrych, dyrektor wydziału skarbu państwa i przekształceń własnościowych Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. O Grzegorzu Karolczyku wiemy tyle, że podobnie jak Grześkowiak jest działaczem poznańskiego SLD, obecnie jednym z doradców ministra zdrowia.

Przypomnijmy: komercjalizacja Witaru oznacza, że cały zakład Fabryka Parkietów Biadki wniesiony zostanie do utworzonej spółki Fabryka Parkietu Biadki sp. z o. o. Tym samym najlepszy spośród jedenastu zakładów Witaru stanie się bardziej samodzielny i niezależny od centrali w Poznaniu.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz