DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Nie będzie nowych tartaków

Rzeczpospolita

Autor: Paweł Blajer
Źródło: Rzeczpospolita
Data: 2003-11-15


Pięć dużych zagranicznych firm z przemysłu drzewnego przerwało negocjacje w sprawie wybudowania w Polsce swoich tartaków - dowiedziała się "Rz".

Negocjacje w sprawie uruchomienia w Polsce tartaków przez zagraniczne firmy prowadziło przedsiębiorstwo Lasy Państwowe (LP). Janusz Dawidziuk, dyrektor generalny LP pod koniec lipca powiedział "Rz", że ma zostać uruchomionych - w różnych regionach Polski - co najmniej pięć dużych zakładów tartacznych. Jako najbardziej prawdopodobne lokalizacje wymieniano m.in. świecie, Kostrzyn i Żary. Część rozmów z inwestorami miała zostać sfinalizowana we wrześniu tego roku.

Tymczasem - jak dowiedziała się "Rz" - negocjacje w sprawie budowy nowych tartaków w Polsce zostały przerwane. Nie podpisano żadnej umowy ani listu intencyjnego.

Jedynym podmiotem, z którym - jak ustaliliśmy - są jeszcze prowadzone rozmowy, jest Frantschach świecie, największy w Polsce producent papieru do tektury falistej i workowego, który w okolicach świecia chciał wybudować tartak. Z naszych informacji wynika, że rozmowy do tej pory nie zostały zakończone, gdyż Frantschach domagał się od Lasów Państwowych zapewnienia stałych cen drewna, znacznie niższych od oferowanych innym odbiorcom drewna. Spółka chce też wysokich rabatów oraz zmian w planach urządzania lasów. LP tych warunków nie akceptują.

Trudno szacować, jakiej wartości miały być inwestycje zagranicznych podmiotów. Dyrektor Dawidziuk mówił latem "Rz", że jeden tartak to wydatek rzędu "co najmniej kilku milionów euro". Lasy Państwowe nie chciały być udziałowcem zagranicznych podmiotów, które miały rozpocząć działalność w Polsce. Planowały tylko sprzedawać im surowce, przede wszystkim grube drewno.

Wycofanie się z planów wejścia na nasz rynek zagranicznych firm z branży drzewnej ucieszy małe i średnie tartaki (około 2,8 tys. firm), które ostro protestowały przeciw temu. W tej sprawie zwracały się do wicepremiera Jerzego Hausnera. Twierdziły, że doprowadzi to do pogorszenia ich sytuacji finansowej oraz dużych problemów w zaopatrywaniu się w surowce w Lasach Państwowych.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz