/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
SUROWIEC DRZEWNY

Nadleśnictwa skumulują sprzedaż "resztówek"

Lasy Państwowe

Autor: oprac.red
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2017-02-09


Dyrektor Generalny Lasów Państwowych wydał zarządzenie regulujące kwestię kumulowania sprzedaży "resztówek" drewna, czyli ilości mniejszych niż transportowe.

Nadleśnictwa skumulują sprzedaż "resztówek"Nadleśnictwa skumulują sprzedaż "resztówek"Fot. D.Jabłoński

Decyzją nr 31 z 6. lutego br. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych postanowił:

  1. W sytuacji, gdy w procedurze oznaczania drewna pod względem przyszłych nabywców na rynku podstawowym lub na rynku dla rozwoju przedsiębiorca uzyska przypis drewna w wielu jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych w ilościach mniejszych od wielkości transportowej (za którą przyjmuje się ilość
    20 m3), dopuszcza się, aby realizacja zawartych umów sprzedaży drewna została skomasowana w wybranej jednostce LP.
  2. Komasacja realizacji umów następuje W drodze cesji umów sprzedaży pomiędzy jednostkami organizacyjnymi LP, dokonywanej na wniosek przedsiębiorcy, skierowany do kierowników właściwych jednostek organizacyjnych LP.
  3. Zgoda kierowników jednostek organizacyjnych LP na cesję jest dobrowolna i uzależniona od zachowania interesu Skarbu Państwa, w szczególności co do porównywalności jakości i wartości drewna w jednostkach organizacyjnych LP.
  4. Cesja umów podlega akceptacji dyrektora właściwej regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych.

Kwestia małych ilości drewna pozostających z realizowanych umów lub niewielkich ilościowo automatycznych przypisów w procedurach sprzedaży jest w warunkach permanentnego niedoboru surowca istotna dla wielu tartaków. Niewielkie ilości drewna, rzędu kilku lub kilkunastu m3, których koszt transportu nie jest opłacalny - rozlokowane w kilkunastu nadleśnictwach, potrafiły po zsumowaniu, nawet w przypadku niewielkich zakładów, dać łączną masę przekraczającą 100m3. 

Tartakom dotychczas pozostawała rezygnacja z takich mas (czasami z groźbą naliczenia kary), sprzedaż drewna innemu nabywcy realizującemu zakupy w danym nadleśnictwie (często bardzo trudna ze względu na brak informacji, jaka inna firma realizuje zakupy na tym terenie), ewentualnie nieefektywny transport. Żadne z tych rozwiązań nie było satysfakcjonujące dla tartaków, które z jednej strony nie chciały tracić "historii zakupów", a z drugiej potrzebowały drewna do przerobu.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Pomysł dobry

tylko jak do tego przekonać nadleśniczego ??nierealne każdy się będzie tlumaczył że niema masy na takie zamiany mówię oczywiście o liściastym bo sosnę jeszcze może znajdzie ale czy będzie dobra wola ?? wątpię

szu [42]Odpowiedz na ten komentarz2017-02-09 09:37:26

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz