/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PAPIERNICTWO

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju zabiega o wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Autor: oprac. red
Źródło: Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju
Data: 2016-10-06


W Dusznikach-Zdroju rozpoczęła się dzisiaj dwudniowa konferencja „Na szlaku wspólnego dziedzictwa”. Spotkanie jest częścią działań promocyjnych mających na celu wspólne uzyskanie wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO dwóch zabytków związanych z historią przemysłu papierniczego: polskiego Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju oraz czeskiej Ruční papírna w Velkých Losinách.

Zabytkowa papiernia w Dusznikach-ZdrojuZabytkowa papiernia w Dusznikach-ZdrojuFot. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

"Na szlaku wspólnego dziedzictwa” to transgraniczny projekt realizowany przez Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej NOVUM, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju oraz czeską zabytkową papiernię Ruční papírna w Velkých Losinách, którego celem jest promocja idei  wspólnego wpisania obu zabytkowych młynów papierniczych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Działania w sprawie uzyskania wpisu podjęto w 2015r. Całość zabiegów potrwać może nawet 10 lat. Przedsięwzięcie finansowo wsparło Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

 

Dusznicki młyn powstał przed 1562r. Na początku XVIIw. został częściowo zniszczony przez powódź. W jego miejcu, w 1605r., wzniesiono dzisiejszą papiernię, której budynek wyróżnia się wyjątkowymi zdobieniami zewnętrznymi oraz polichromiami wewnątrz budynku rzedstawiającymi motywy roślinne i sceny rodzajowe jak np. pożegnanie Józefa z żoną Putyfara. Jest jedynym młynem papierniczym jaki zachował się w Polsce i unikatowym zabytkiem techniki w skali Europy. W papierni były i są do dzisiaj wytwarzane papiery czerpane, wg technologii opracowanej w średniowieczu. 

 

Dziś w zabytkowym budynku ma swoją siedzibę Muzeum Papiernictwa, które jest instytucją kultury samorządu województwa dolnośląskiego. Placówka popularyzuje wiedzę o dziejach i znaczeniu papieru. Można tu obejrzeć m.in. kolekcję arkuszy ze znakami wodnymi z całego świata, sita do wytwarzania papierów zabezpieczonych przed próbami fałszerstwa, historyczne przyrządy do badania właściwości wyrobów papierowych (m.in. banknotów) oraz oryginalne urządzenia i modele maszyn wykorzystywanych w fabrykach papieru. Muzeum Papiernictwa od 2009 r. jest certyfikowanym produktem turystycznym Polskiej Organizacji Turystycznej. W 2011r. decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej papiernia uzyskała status pomnika historii.

 

Niespełna 100 km od Dusznik-Zdroju znajduje się papiernia w  Velkých Losinách, której początki sięgają końca XVIw. Obecnie jest kompleks kilku budynków, których najstarsze części pochodzą z początku XVIIw. Pozostałe obiekty tego kompleksu pochodzą z XVIII i XIXw. Nadal czerpie się tam papier, a obok manufaktury funkcjonuje Muzeum Papieru. Zabytek należy do prywatnej spółki.

 

W ramach części merytorycznej podczas konferencji  przedstawione zostaną następujące referaty: 

Muzeum Papiernictwa, Koncepcja wpisania na listę UNESCO najcenniejszych młynów papierniczych - dr hab. Maciej Szymczyk, Muzeum Papiernictwa

Papírna v Velkých Losinách - Petr Fouček, Ruční papírna v Velkých Losinách,

Światowe dziedzictwo UNESCO - Anna Marconi-Betka, Narodowy Instytut Dziedzictwa – Warszawa.

Papiernia dusznicka, architektura, dzieje, analogie, wartości - prof. dr hab. Rafał Eysymontt, Uniwersytet Wrocławski

Mistrz – produkcja ręcznego papieru - Danuše Chromková, Ruční papírna v Velkých Losinách,

Od zabytku architektury do zabytku techniki. Postrzeganie papierni w Dusznikach-Zdroju w XIX i XX wieku - dr Grzegorz Grajewski, Narodowy Instytut Dziedzictwa – oddział terenowy we Wrocławiu, 

Polichromie w młynie papierniczym – nowe ustalenia - Adam Szeląg, Uniwersytet Wrocławski, 

Analiza wartości papierni w Dusznikach-Zdroju jako punkt wyjścia do planu zarządzania - Anna Fortuna Marek, Narodowy Instytut Dziedzictwa – oddział terenowy w Rzeszowie,

System gaszenia mgłą jako zabezpieczenie historycznego młyna papierniczego - Joanna Seredyńska, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju.

 

Uczestnicy konferencji będą mieli również okazję zwiedzić obie papiernie.

 

Aktualnie na światowej liście UNESCO znajduje się 981 obiektów, z czego w Polsce jedynie 14 (m.in. kopalnie soli w Wieliczce i Bochni, zespoły starych miast w Krakowie, Warszawie, Toruniu i Zamościu, drewniane kościoły południowej Małopolski), kościoły pokoju w Świdnicy i Jaworze (jako jedna pozycja), czy Hala Stulecia we Wrocławiu. Trzy z polskich wpisów, to wpisy transgraniczne we współpracy z partnerami z Niemiec, Ukrainy oraz Białorusi. Republikę Czeską na liście UNESCO reprezentuje 12 obiektów, wśród których brak jest wpisów transgranicznych.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz