/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
LEŚNICTWO

Najstarsze drzewo w Polsce usycha

Autor: oprac. pks
Źródło: WOFŚiGW we Wrocławiu.
Data: 2016-08-22


Cis Henrykowski, uznawany za najstarsze drzewo w Polsce obumiera. Usychają jego konary i korzenie. Ratującą drzewo Gminę Lubań wesprze finansowo Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Najstarsze drzewo w Polsce usychaNajstarsze drzewo w Polsce usychaFot. Gmina Lubań

Wiek cisa z Henrykowa Lubańskiego (woj. dolnośląskie) szacowany jest na blisko 1300 lat. Od 1992r. jest oficjalnie wpisany do rejestru pomników przyrody. Cis jeszcze pod koniec ubiegłego wieku posiadał trzy strzały, które łącznie dawały mu ponad 5m obwodu pnia. Niestety wskutek uszkodzeń podczas burzy, wyłamaniu uległa znacząca cześć drzewa. Dziś jego obwód to ok. 1,5m.

Najstarsze drzewo w Polsce usychaNajstarsze drzewo w Polsce usychaFot. Gmina Lubań

Od kilku lat drzewo usycha. Przyczyniły się do tego m.in. susza i ubiegłoroczne upały... oraz nornice, które wykopały tunele pod drzewem i uszkodziły jego system korzeniowy. Gmina Lubań od kilku lat prowadzi akcję ratowania cennego cisa. W poprzednich latach samorządowcy umieścili w ziemi specjalną siatkę przeciw nornicom i zasypali wykopane przez szkodniki korytarze. Zastosowano również środki pobudzające wzrost i regenerację najbardziej uszkodzonych części systemu korzeniowego. Wykonano także drenaż i studzienkę do kontroli poziomu wody. Dla wzmocnienia sił witalnych drzewo jest regularnie nawożone. 

-Na wiosnę tego roku zauważyliśmy pozytywne efekty naszych działań, cis wypuścił młode pędy a wyrastające z nich igły wydłużyły się - cieszy się Zbigniew Hercuń, wójt gminy Lubań. 

W tym roku wokół pomnikowego cisa rozstawiono rusztowania, na których zostaną zainstalowane zraszacze i zamgławiacze. W zimie na rusztowaniu pojawi się folia, która posłuży m.in. do podniesienia temperatury w otoczeniu drzewa. Wnętrze otwartego pnia cisa zostanie zabezpieczone przed przemarzaniem.

Najstarsze drzewo w Polsce usychaNajstarsze drzewo w Polsce usychaFot. Gmina Lubań

-Przeznaczyliśmy ponad 12 tys. złotych na zakup instalacji i zbiorników do nawadniania oraz wykonanie prac, które zabezpieczą drzewo przed zimowymi mrozami - mówi Hubert Papaj, zastępca prezesa zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu. Całkowity koszt zadania wyniesie ponad 25 tys. złotych. 

-Lubański cis jest cennym pomnikiem przyrody wpisanym do rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody - podkreśla Hubert Papaj -To najprawdopodobniej najstarsze drzewo w Europie Środkowej - dodaje.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz