/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
MEBLARSTWO

Skarb Państwa złożył w prokuraturze zawiadomienie w sprawie prywatyzacji Meble Emilia

MSP

Autor: oprac red.
Źródło: MSP
Data: 2016-06-06


Minister Skarbu Państwa w dniu 4. czerwca 2016 r. złożył do Prokuratury Krajowej zawiadomienia o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa, określonego w art. 296 par. 1 i 3 k.k. w sprawie sprzedaży 85% udziałów spółki Meble Emilia sp. z o.o.

Spółka Meble Emilia była właścicielem m.in. budynku przy ul. Nowogrodzkiej w WarszawieSpółka Meble Emilia była właścicielem m.in. budynku przy ul. Nowogrodzkiej w WarszawieFot. MSP

Jak poinformowało MSP, uzasadnione jest podejrzenie popełnienia przestępstwa przez zawarcie umowy sprzedaży udziałów prywatyzowanej spółki poniżej ich wartości. Według wyliczeń Skarb Państwa miał na tym stracić co najmniej 82,22 mln, pierwotnie wartość zbywanych udziałów szacowano na 197,36 mln zł, a zostały one sprzedane za 115,14 mln zł.

 

Ponadto MSP wskazuje, że "brak strategii prywatyzacji spółki spowodował, że memorandum informacyjne było niedostosowane do specyfiki spółki". Nie wyeksponowano wartości nieruchomości spółki położonych m.in. w atrakcyjnych lokalizacjach w Warszawie, w ścisłym centrum i na Mokotowie, zabrakło szacunków wartości rynkowej tych nieruchomości, bardzo lakonicznie przedstawiono informacje na temat inwestycji realizowanych na nieruchomościach spółki.

 

Do spółki Meble Emilia w momencie prywatyzacji należało m.in. 9 nieruchomości zlokalizowanych głównie w Warszawie oraz w miastach sąsiednich.

 

"Główny nacisk w opracowanym memorandum położono na prezentację ujemnych wyników finansowych związanych z nierentowną sprzedażą mebli. Tymczasem spółka planowała odejść od sprzedaży mebli i oprzeć działalność na zarządzeniu nieruchomościami" - napisało Ministerstwo Skarbu Państwa w wydanym komunikacie.

 

Zarzuty MSP powielają opinie na temat prywatyzacji spółki zawarte w raporcie Najwyższej Izba Kontroli z listopada ubiegłego roku. W raporcie napisano m.in., że sprzedaży udziałów w spółce dokonano po cenach nie oddających ich faktycznej wartości.

 

Umowa sprzedaży 85% udziałów spółki Meble Emilia Sp. z o.o. została zawarta we wrześniu 2012r. Nabywcą była spółka Martlet Sp. z o.o. podmiot, którego jedynym udziałowcem w momencie transakcji był działający w branży deweloperskiej GRIFFIN TOPCO II S. ŕ r. l. z siedzibą w Luksemburgu. 

 

Art. 296 par. 1 stanowi, że kto, będąc obowiązany na podstawie przepisu ustawy, decyzji właściwego organu lub umowy do zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, przez nadużycie udzielonych mu uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku, wyrządza jej znaczną szkodę majątkową, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Paragraf 3. tego artykułu mówi z kolei, że jeżeli sprawca przestępstwa wyrządza szkodę majątkową w wielkich rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz