/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
SUROWIEC DRZEWNY

Ukraiński parlament zatwierdził zakaz eksportu surowca drzewnego

Autor: oprac. dja
Źródło: WPHiH
Data: 2015-04-10


Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła projekt ustawy zakładający wprowadzenie na okres 10 lat moratorium na eksport drewna nieprzetworzonego z Ukrainy.

Z polskiego rynku ubędzie kilkaset tysięcy m3 drewna sprowadzanego z UkrainyZ polskiego rynku ubędzie kilkaset tysięcy m3 drewna sprowadzanego z UkrainyFot. D.Jabłoński

W dniu 9. kwietnia 2015r. Rada Najwyższa Ukrainy - uchwaliła w drugim czytaniu projekt ustawy zakładający wprowadzenie na okres 10 lat moratorium na eksport drewna z Ukrainy. W stosunku do wcześniejszego dokumentu zmienione zostały przede wszystkim terminy jego obowiązywania.

Zgodnie z uchwalonym projektem nowelizacji ustawy „O zasadach państwowej regulacji działalności podmiotów gospodarczych związanych z dystrybucją i eksportem drewna”, w przypadku nieobrobionego drewna okrągłego z wyłączeniem drewna sosnowego (kod celny zgodnie z ukraińskim klasyfikatorem towarowym UKTZED 4403) moratorium obowiązywać będzie od 1. listopada 2015r., a w przypadku drewna sosnowego zostanie wprowadzone z dniem 1. stycznia 2017r.

Ustawa przewiduje również obowiązek uzyskiwania przez eksporterów drewna i tarcicy od nadleśnictw certyfikatów pochodzenia danych produktów w celu ich wywiezienia za granicę Ukrainy. Certyfikat wydawany ma być razem z dokumentem przewozowym, a informacja o jego wydaniu wprowadzona powinna być do specjalnego elektronicznego rejestru. Tryb wydawania w/w certyfikatów zatwierdzony powinien zostać przez Gabinet Ministrów Ukrainy.

Uchwalona ustawa oczekuje teraz na podpis Prezydenta Ukrainy, a następnie na oficjalną publikację.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Można.

To jest ochrona rodzimych przedsiębiorców.

Leszek. [4]Odpowiedz na ten komentarz2015-04-11 20:11:02

Zgłoś nadużycie

Leszek.... [1]

Ogarnij się...

Wujek [387]Odpowiedz na ten komentarz2015-04-12 00:04:57

Zgłoś nadużycie

Proszę o komentarz

Chętnie przeczytał bym Pana zdanie i komentarz do tego artykułu. Czemu Pana zdaniem Ukraina wprowadza takie obostrzenia? Działania lobbystyczne?

Andrzej [20]Odpowiedz na ten komentarz2015-04-14 09:10:50

Zgłoś nadużycie

To jest właściwy moment na budowę własnego zaplecza produkcji drewna

Kłaniają się teraz możliwości wdrażania zagajników drzewnych w Polsce na gruntach słabych i przeciętnych, których jest ponad 70%.Niewiedza kosztuje równo- odbiorców drewna i rolników

Paweł [1]Odpowiedz na ten komentarz2015-04-24 10:25:45

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA