/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PIGPD: Niczego z Lasami nie uzgodniliśmy

Oświadczenie Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego

Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego

Autor: oprac. red
Źródło: Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego
Data: 2015-02-24


W związku z ogłoszonym przez dyrektora generalnego Lasów Państwowych komunikatem dotyczącym uruchomienia dodatkowego etapu sprzedaży drewna, w którym powołano się na uzgodnienia dokonane ze stowarzyszeniami branżowymi, Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego wydała w tej sprawie oświadczenie, którego treść publikujemy poniżej.

Oświadczenie Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego w sprawie komunikatu dyrektora generalnego Lasów PaństwowychOświadczenie Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego w sprawie komunikatu dyrektora generalnego Lasów PaństwowychFot. D.Jabłoński

Komunikat nr 5/2015 z dn. 24.02.2015r.

 

Szanowni Państwo,

Członkowie Izby

 

W dniu wczorajszym na stronie internetowej Portalu Leśno-Drzewnego dyrektor generalny Lasów Państwowych Adam Wasiak opublikował Komunikat w którym ogłosił, iż w II połowie marca uruchomiony zostanie dodatkowy etap sprzedaży ofertowej, który ma uzupełnić braki jakie powstały po przeniesieniu części drewna z tej formy sprzedaży na pulę inwestycyjną. 

Rozwiązania to, rzekomo będące wynikiem konsultacji z Izbą, ma jednak dotyczyć tylko części firm - tych które redukcja dotknęła najbardziej, w wyniku czego kupiły mniej niż 90% tej ilości, którą powinny móc kupić z puli ofertowej. To ma być dla nich maksymalny poziom uzupełnienia, oczywiście zdecydowanie za mały. Ale pozostali, mniej poszkodowani, nie uzupełnią niczego. Na dodatek ci, co drewno dokupią, a podpisali w tym roku umowy 2-letnie na zredukowaną ilość - nie uzyskają możliwości jej zwiększenia w ramach umowy, co oznacza, że w przyszłym roku też będą mieli mniej drewna. Cała ilość skierowana na tą dodatkową sprzedaż, to ma być ok. 500 tys. m3 (jakiego drewna ?!), wobec braku 1.629 tys. m3, a więc pokryje 30% braków. Co więcej, nie jest to żadna dodatkowa ilość, lecz drewno zabrane z puli do sprzedaży na przetargach e-drewno „systemowe”. To z kolei oznacza utratę możliwości jego kupna dotykającą wszystkich, w tym też dla tych, którzy dotąd czuli się bezpiecznie, bo dysponują umowami 2-letnimi. 

Czy to ma być remedium na straty jakie ponieśliśmy w wyniku złych decyzji kierownictwa LP ? Dlaczego zniszczono w miarę dobrze funkcjonujący system sprzedaży i nikt nie chce tego skutecznie naprawić?

 

Oświadczamy, że na takie rozwiązania nie było i nie ma zgody Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego. 

Nie zgodziliśmy się na to podczas spotkania ze wszystkim dyrektorami Dyrekcji Generalnej LP z Adamem Wasiakiem na czele w dn. 13 lutego. Pan Dyrektor poprosił nas wówczas o 2 tygodnie czasu na ponowne przeliczenia i to zaakceptowaliśmy, spokojnie czekając na kolejne negocjacje. 

Nie zgodziliśmy się na opisane rozwiązania również wtedy, gdy takie propozycje LP przedstawiały w Senacie w dn. 18 lutego, na spotkaniu zorganizowanym z inicjatywy senatora Stanisława Jurcewicza na prośbę naszą, przedsiębiorców oraz samorządowców z Kotliny Kłodzkiej. 

Nic za to nie wiemy o uzgodnieniach pomiędzy LP a Związkiem Producentów i Eksporterów Palet Drewnianych. Nikt ich nie podał do publicznej wiadomości. 

Z nami natomiast nikt się nie spotkał aby ostatecznie uzgodnić to, co ogłoszono. 

Ten sposób działania to stary zwyczaj Lasów Państwowych stawiania przemysłu drzewnego przed faktami dokonanymi. Czy się mamy na to godzić ?

Nasze stanowisko w sprawie dodatkowego etapu sprzedaży ofertowej pozostaje niezmienne. Zawarliśmy je w wielu pismach adresowanych do Dyrektora Generalnego LP, wysłanych w dniach 18.11.2014; 28.11.2014; 19.12.2014; 27.01.2015. 

Etap ten jest niezbędny i dobrze, że się odbędzie. Jasno jednak stwierdzamy, że skoro ze sprzedaży ofertowej na 2015r. wycofano 1.629 tys. m3, to o takim właśnie uzupełnieniu musimy teraz mówić, a nie o „ok. 500 tys. m3”. Przedsiębiorcy muszą móc kupić w systemie ofertowym 68 - 70% ilości wynikającej z ich historii zakupów, tak jak przez ostatnie lata. Nie może to być 90% z 70% (tak jak chcą LP) - bo wtedy to będzie to tylko 63% tej historii. 

Nie przyjmujemy powtarzanego przez LP pokrętnego argumentu, że właściwie to nic nie trzeba uzupełniać, bo pula inwestycyjna, na którą przerzucono drewno z puli ofertowej, to to samo co pula ofertowa, bo i cena i sposób sprzedaży drewna są takie same w obu przypadkach. To po co w ogóle stworzono pulę ofertową ? Kto z niej skorzystał i czy we właściwy sposób? Co ona w ogóle dała z punktu widzenia uczciwej konkurencji? Jeśli jej stworzenie to inicjatywa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, jak twierdzą LP, to czy UOKiK przynajmniej kontroluje jej podział i wykorzystanie ? Na te pytania nikt nie odpowiada.

W tej sytuacji Izba musi podjąć działania, aby Lasy Państwowe zmieniły swe decyzje, lub aby sprawą konfliktu, jaki wywołały ich kontrowersyjne działania, zajął się wreszcie polski rząd. 

O decyzjach Rady Izby w tej sprawie będziemy Państwa informować. Stwierdźmy jednak jasno: jeśli wszyscy przedsiębiorcy, których interesy są zagrożone nie połączą się, aby wreszcie działać wspólnie, sytuacje takie jak obecna będą się powtarzać i nie będzie łatwo nam je dla Was wygrać.

Biuro Izby

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Realne skutki działań LP OD 2008 ROKU [2]

Brak surowca na cały rok działalności firmy w normalnej średniej cenie - po zakupach w akcjach typu e-drewno lub e-systemowe wszystkie firmy małe i średnie produkujące budowlankę ,palety według mojego 12-doświadczenia nie mają prawa wytworzyć zysku .Ja nie mam złudzeń do dalszej przyszłosci i przez ostatnie 5 lat z 40 osób zostało w firmie 0 osób .Dziękuję ci POLSKO i LASOM PAŃSTWOWYM za waszą lepszą przyszłość

adam mituniewicz [10]Odpowiedz na ten komentarz2015-02-25 07:07:32

Zgłoś nadużycie

Popieram Panie Adamie, niedługo zostaną tylko wielkie molochy . Z nami ...

tartacznikami małej i średniej wielkości będzie tak jak z osiedlowymi sklepikami które zostały wycięte w pień przez markety. Tylko należy pamiętać że my mali i średni zatrudniamy 90% osób w tej branży a Lasy Państwowe swoją chorą polityką sprzedażową promującąc tych większych i mocniejszych promują również zubożenie społeczeństwa i wzrost bezrobocia- temat do przemyślenia dla ekipy rządzącej...

Radek [62]Odpowiedz na ten komentarz2015-02-25 09:11:08

Zgłoś nadużycie

Taaa... ekipa rządząca myśli, ale o tym jak sobie zrobić dobrze

Michał [146]Odpowiedz na ten komentarz2015-02-25 09:39:44

Zgłoś nadużycie

"Przedstawiciel" LP [6]

Zaraz nam wyjaśni o wolnym rynku, nieudacznictwie w prowadzeniu biznesu etc...
a i jeszcze o całej puli na e-drewno .....
Wiecie co , jeżeli LP przestałyby manipulować masami jak w artykule to chyba powoli skłaniam się za 100% na e-drewno.
Przestali by w końcu nas straszyć !
I tak nie może być już gorzej ..........

turkuć podjadek [45]Odpowiedz na ten komentarz2015-02-25 10:45:55

Zgłoś nadużycie

Praktycznie od początku wprowadzenia internetowej sprzedaży drewna przez LP ...

uważam, że całość pozyskiwanego drewna powinna być sprzedawana poprzez aukcje e-drewno. Dodatkowo stoję na stanowisku, że oferty wygrywające powinny być publicznie dostępne.
Te dwa elementy moim zdaniem spowodowałyby uproszczenie zasad sprzedaży drewna, ustabilizowały sytuację cenową i zamknęły drogę do większości możliwych manipulacji.

Dominik Jabłoński [434]Odpowiedz na ten komentarz2015-02-25 11:40:51

Zgłoś nadużycie

fakt

organizacja lasy - musialby wziasc za to odpowiedzialnosc. Generalnie praktyka normalna - takie decyzje na co dzien ponosimy prowadzac dzialalnosc.

Wrinks [166]Odpowiedz na ten komentarz2015-02-25 11:55:00

Zgłoś nadużycie

Tym razem i ja się zgadzam

Od zawsze mówiłem, że tylko e-drewno. Ale nikt mnie nie chciał słuchać dwa lata temu.
Czy publicznie dostępne wyniki? Nie wydaje mi się - dopiero można by sugerować manipulacje. Ja wiem, że powołuje się Pan na to, że LP to firma państwowa itp... a jak już nie będzie państwowa? Przy pełnym e-drewno za 2, 3 lata zostały by właśnie "molochy", a średniacy... może właśnie lokalne zmowy cenowe, bo raczej nie mieliby szans w konkurowaniu o surowiec. Co do poruszanego pośrednictwa i firm jedynie z historią - pośrednicy są w każdym biznesie - będą, dopóki będzie popyt na ich towary.

Wujek [387]Odpowiedz na ten komentarz2015-02-25 19:15:58

Zgłoś nadużycie

To może mały przykład

z terenu niemiec podasz wujku?
Jakoś nie słyszałem o pośrednikach handlujących drewnem w Niemczech ?????
Czyżby jakiś wyjątek te Niemcy ???

turkuc podjadek [8]Odpowiedz na ten komentarz2015-02-25 21:24:19

Zgłoś nadużycie

Firmy pośredniczące w handlu drewnem na rynku niemieckim funkcjonują i to ...

całkiem dobrze.

Dominik Jabłoński [434]Odpowiedz na ten komentarz2015-02-25 22:53:46

Zgłoś nadużycie

Jak na razie LP są państwowe (przynajmniej w teorii) tak więc jawność ...

działań powinna być tu całkowita.

To, że rynek się zmienia i będzie zmieniał nie ulega wątpliwości - część firm z niego zniknie. Udział firm przerabiających drewno masowo na pewno będzie rósł np. ze względu na rosnące koszty pracy.

Co do zmowy cenowej - można to zrobić legalnie tworząc grupy zakupową. Obecne próby ich utworzenia spełzają na niczym, ale myślę że już niedługo, kiedy tartaki zaczną w ten sposób kupować surowiec.

Dominik Jabłoński [434]Odpowiedz na ten komentarz2015-02-25 23:10:38

Zgłoś nadużycie

Dyskusji ciąg dalszy

W woj. Lubuskim jest sporo firm nie przerabiających drewna/firmy transportowe/ z historią zakupową w portalu ograniczonym tworzoną od 2008 roku plus Słynny GAJOWY z WYMIAREK/Niemiecki leśniczy - w 2014 roku zakupił ok.400 tys m3 i wywiózł do Niemiec/ nastawionych GŁÓWNIE na wywóz drewna do NIEMIEC .W 2014 roku przez polskich i niemieckich handlowców wywieziono na zachód już około 2,5 mln 3 drewna /s2-b,s2-a, kłoda.Z niemiecką ceną my nie wygramy -jedyny ratunek zakaz wywozu drewna nie przerobionego,chcecie Niemcy kupować to przerabiajcie w naszym kraju a wy cała góra LP,LP,LP ORAZ RZĄD,RZĄD,RZĄD właśnie tak walczycie z bezrobociem oraz w wpływami do budżetu. Z sarkazmem zakończę, pomalujcie się czarną pastą bo już jesteście MURZYNAMI

adam mituniewicz [10]Odpowiedz na ten komentarz2015-02-25 15:42:01

Zgłoś nadużycie

wie ktoś

kiedy będzie ten dodatkowy przetarg?

niepokorny [241]Odpowiedz na ten komentarz2015-03-27 19:24:54

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz