DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Fragmenty wywiadu z ministrem środowiska Antonim Tokarczukiem

Las Polski

Autor: Agnieszka Dzięgielewska, Artur Sawicki
Źródło: Las Polski
Data: 2001-01-10


Fragmenty wywiadu z ministrem środowiska Antonim Tokarczukiem zamieszczonego w Lesie Polskim nr 1/2001

Nie muszę się martwić o przyszłość polskich lasów

(...) Jak postrzega Pan Minister stosunki między leśnikami a drzewiarzami?
Chciałbym osiągnąć pewną równowagę między nimi, aby współpraca między przemysłem drzewnym a lasami układała się dobrze. Nie jestem tak do końca głuchy na postulaty drzewiarzy Gdyby LP prowadziły zbyt jednostronną politykę doprowadziłyby do upadku przemysłu drzewnego w Polsce, a przecież nie na tym nam zależy Istnieje tu problem wypracowania pewnej równowagi i konieczność dialogu. Tak naprawdę wszystkim zależy żeby się dogadać, bo ani lasy bez drzewiarzy ani drzewiarze bez lasów funkcjonować nie mogą.
Ale do tej pory nie osiągnięto żadnego konsensusu. Miały się spotkać komisje mieszane leśników i drzewiarzy i ani razu takie spotkanie nie doszło do skutku.
Będę musiał energiczniej wkroczyć do akcji. Spory są rzeczą naturalną, ale nie można dyskutować w nieskończoność nie wypracowując żadnych rozwiązań. Porozumienie powinno nastąpić przed przyjęciem Polski do Unii Europejskiej, aby unijni drzewiarze nie stwarzali zagrożenia dla funkcjonowania przedsiębiorstw polskich.(...)
(...) Czy widzi Pan Minister potrzebę certyfikacji gospodarki leśnej w Polsce?
Zdecydowanie tak. W odpowiedzi na obserwowaną w wielu krajach nieefektywność inicjatyw międzynarodowych i polityk rządowych w promowaniu trwałej gospodarki leśnej, ekologiczne organizacje pozarządowe rozwinęły koncepcję jej certyfikacji. Oznacza to dobrowolną procedurę, w której niezależna strona trzecia ocenia, czy prowadzona gospodarka leśna spełnia wcześniej ustalone standardy środowiskowe, ekonomiczne i społeczne.(...)


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz