/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 
RDLP Radom

Leśnicy szacują szkody od wiatru

Lasy Państwowe

Autor: Katarzyna Sławińska
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2015-01-15


Tegoroczna zima zaskakuje. Leśnicy odczuli właśnie negatywne skutki wyjątkowo zmiennej pogody. W wielu nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu trwa szacowanie szkód po wichurach, które niedawno nawiedziły ten region.

RDLP Radom: Leśnicy szacują szkody od wiatruRDLP Radom: Leśnicy szacują szkody od wiatruFot. Dariusz Kulhawiec

W miniony weekend (10-11 stycznia) nad Polską przeszedł silny huragan. Wszyscy odczuli jego negatywne skutki. Wiatr uszkadzał budynki, zrywał linie energetyczne, przewracał i łamał drzewa. Szczególnie mocno wiało nad województwami: pomorskim, łódzkim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim oraz mazowieckim. Nad morzem wiatr osiągał prędkość dochodzącą do 160 km/h. Zgubne następstwa „Huraganu Feliks" odczuli także leśnicy z terenu RDLP w Radomiu. Silny wiatr wywołał szkody m.in. w nadleśnictwach: Marcule, Zwoleń i Kozienice.

Huragan nie po raz pierwszy wywołał szkody w drzewostanach na terenie RDLP w  Radomiu. Niedawno – w sierpniu 2014 roku spowodował zniszczenia m.in. w Nadleśnictwach: Barycz i Ruda Malenicka.

Lidia Zaczyńska z Nadleśnictwa Kozienice informuje, że ze względu na utrudnienia w poruszaniu się po szlakach i drogach leśnych, a także zagrożenie, jakie stanowią wiatrołomy oraz zawieszone w koronach drzew konary i gałęzie, zamknięto do odwołania wszystkie trasy dopuszczone do ruchu pojazdów i pieszych (szlaki turystyczne, ścieżki dydaktyczne oraz drogi leśne) na terenie nadleśnictwa. Zamknięty został m.in. dojazd do ścieżki dydaktycznej „Królewskie Źródła".

Równolegle z szacowaniem szkód, trwa usuwanie skutków huraganu – służby terenowe nadleśnictw oraz pracownicy wykonujący usługi leśne stoją przed nie lada wyzwaniem. Zagrożenie, jakie stanowią zniszczone drzewa, w pierwszej kolejności dotyka właśnie ich. Praca na powierzchniach pohuraganowych wymaga wyjątkowej ostrożności i rozwagi.

 

***

Silny wiatr jest jednym z podstawowych „nieożywionych" czynników zagrażającym lasom. Może powodować poważne mechaniczne uszkodzenia pojedynczych drzew oraz całych drzewostanów. W zależności od prędkości wiatru, szkody mają różną postać. Silne podmuchy łamią wierzchołki i gałęzie oraz pnie drzew (wiatrołomy), mogą także wywracać całe drzewa (wywroty, wiatrowały). Drzewa, które nie poddają się naporowi huraganu i tak często zostają uszkodzone – wiatr może powodować utratę liści, nadrywanie systemów korzeniowych oraz wewnętrzne spękania pni. Oprócz tego efektem działania wiatru mogą być liczne zranienia drzew, powstałe w wyniku wzajemnego uderzania się gałęzi bądź otarcia przez łamiące się lub wywracające sąsiednie drzewa. Tak osłabiony las traci swoją naturalną odporność na ataki patogenicznych grzybów i szkodników owadzich.

Leśnicy, aby zapobiec szkodom od silnego wiatru, prowadzą wiele działań z zakresu urządzania, hodowli i ochrony lasu. Szkód nie da się całkowicie uniknąć, ale przez kształtowanie odpornych, dobrze zagospodarowanych przestrzennie drzewostanów, można je znacznie ograniczyć. 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA