/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Meblarzom nie pomaga nawet słaba złotówka

Rzeczpospolita

Autor: Adam Woźniak, oprac. dja
Źródło: Rzeczpospolita
Data: 2009-02-04


Będą bankructwa w branży meblarskiej. Swarzędz, giełdowy weteran i ikona branży, prawdopodobnie przestanie istnieć. Inni producenci mebli także drżą o swój los - pisze "Rzeczpospolita".

Targi Mebli w PoznaniuTargi Mebli w PoznaniuFot. Drewno.pl

Będą bankructwa w branży meblarskiej. Swarzędz, giełdowy weteran i ikona branży, prawdopodobnie przestanie istnieć. Inni producenci mebli także drżą o swój los - pisze "Rzeczpospolita".

Licząca blisko 6 tys. firm branża meblarska ma coraz większe kłopoty ze spadkiem zamówień od swych głównych odbiorców w Unii Europejskiej, od których jest niemal całkowicie uzależniona. Dobija ją także zapaść na rynku budownictwa mieszkaniowego.

Według szacunków Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli wartość ubiegłorocznej produkcji sprzedanej branży zmniejszyła się z 27 do 25 miliardów złotych.

Firmom nie pomaga słaby złoty, ponieważ fabryki mebli sporo kupują za waluty. Coraz większym problemem staje się też brak możliwości ubezpieczenia należności.
   
W najgorszej sytuacji, zdaniem prezesa Forte, Macieja Formanowicza, znajdą się firmy wytwarzające tzw. wyroby z wyższej półki i handlujące z pośrednikami lub skupione wyłącznie na jednym rynku.

Największą część branży stanowią firmy małe, którym najtrudniej będzie przetrwać - część będzie się musiała zrestrukturyzować i połączyć z większymi. Dla dużych kryzys stwarza okazję do przejęć, a tym samym zwiększenie produkcji lub rozszerzenie asortymentu, ale mogą na to liczyć tylko te uniezależnione od kredytów - banki odmawiają kredytowania.

Zapaść na rynku mebli ciągnie w dół także poddostawców branży, w tym producentów tarcicy i drewna litego. Świadczą o tym wyniki produkcji branży drzewnej z ostatniego kwartału ubiegłego roku. – Od jesieni zaczęła się gwałtowna jazda w dół. Jeśli w październiku 2008 roku przemysł drzewny zmniejszył produkcję o 10 proc. w porównaniu z październikiem roku poprzedniego, to w listopadzie spadek wyniósł już 25 proc. – informuje Bogdan Czemko, dyrektor Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego.

Więcej na ten temat - w "Rzeczpospolitej".

Zobacz również: Koniec Swarzędza?

Liczba wyświetleń: 2436


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Oni zbankrutowali już dawnop

po prostu dziś jest jakieś wytłumaczenie, że niby kryzys.Kłopoty mieli już w 93 .

Renard Rębiś [5]Odpowiedz na ten komentarz2009-02-04 15:06:48

Zgłoś nadużycie

swarzedz to mocna marka ,zbyt silna zeby była nie obecna na rynku ,to ze ...

akcje były po 65 zł a sa po 13 gr swiadczy o tym ze ,ktos zrobi dobry interes ,czyli bedzie nowy zarząd i reaktywacja ,na tym odpowiedni ludzie zrobia super interes no bo jak jeden traci to drugi zyska ,

ersste [49]Odpowiedz na ten komentarz2009-02-06 20:51:41

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA