DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany

Komentarze Wątek: Skomentuj Napisz
TARCZA ANTYKRYZYSOWA 3,0-WAŻNE ZAPISY!!!!!

TARCZA ANTYKRYZYSOWA 3,0-WAŻNE ZAPISY!!!!! [24]

Witam
Jestem ogromnie zdziwiony ciszą w eterze w tym temacie.Dlaczego nikt nie informuje drzewiarzy o tak istotnych zapisach w ustawie? Przede wszystkim pkt3!!!!!!
Poniżej tekst artykułu 51 z ustawy twz tarczy 3,0.
Art. 51. W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu
epidemii ogłoszonych w związku z COVID-19 jednostkom organizacyjnym Lasów
Państwowych dokonującym sprzedaży drewna nie przysługują:
1) odsetki ustawowe należne na podstawie art. 5 ustawy z dnia 8 marca 2013 r.
o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych (Dz. U.
z 2019 r. poz. 118, 1649 i 2020);
2) rekompensata za koszty odzyskiwania należności, o której mowa w ustawie z dnia
8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach
handlowych;
3) kary umowne za nierealizowanie przez nabywcę harmonogramu sprzedaży w
części, w której nabywca do dnia 31 maja 2020 r. zrezygnował z jego realizacji.

piotr [11]Odpowiedz na ten wątek2020-05-08 07:14:41

Zgłoś nadużycie

Ostatnio było w senacie - czy już wyszło dalej do podpisu ?
Ciekaw ...

jestem jak odbiorcy drewna podejdą do punktu 3 umożliwiającego "porządkowanie umów" czyli rezygnacja bez kar umownych.

... [1]Odpowiedz na ten wątek2020-05-08 09:59:56

Zgłoś nadużycie

coś jest na rzeczy. Nie wiem jak u Was, ale do mnie n-ctwa same zgłaszają ...

się czy bym nie chciał modyfikować harmonogramu.

niepokorny [237]Odpowiedz na ten wątek2020-05-08 20:14:25

Zgłoś nadużycie

Rezygnacja z części umowy

Witam.
Nie jestem pewien czy tak można rozumieć ten zapis, że:
- mam drewno zakupione poprzez aukcje systemowe (e-drewno umowy półroczne)
- część tego drewna jest w bardzo wysokiej cenie, praktycznie na granicy opłacalności, ale w listopadzie/grudniu jak były licytacje to była inna sytuacja rynkowa
- mogę zrezygnować z umowy z nadleśnictwem gdzie cena jest za wysoka (do końca maja) bez kar umownych za nie zrealizowanie umowy
- dokupuje masę (z której zrezygnowałem) na aukcjach systemowych które właśnie ruszają tylko w zdecydowanie niższej cenie, ponieważ te aukcje raczej nie będą oblegane jak te na pierwsze półrocze

Czy dobrze rozumiem że jest możliwy taki wariant bez płacenia kar umownych ?

Tomasz J. [17]Odpowiedz na ten wątek2020-05-08 20:40:44

Zgłoś nadużycie

tak jesli nic po drodze nie zginie i prezydent podpisze ustawe:)

piotr [11]Odpowiedz na ten wątek2020-05-12 14:14:08

Zgłoś nadużycie

niby tak

tylko trzeba poczekać aż zajmie się tym senat, zgłosi poprawki, odeśle do sejmu i podpisze prezydent, i co najważniejsze ten punkt zostanie niezmieniony. wtedy do 31 maja będzie można zrezygnować z umowy lub części(tak mi się wydaje). pożyjemy zobaczymy. p.s w rdlp radom bardziej dla lasów jest gorsze duża ilość drewna importowanego z czech, sprzedaż mają bardzo kiepską przez to.

tartaczek [164]Odpowiedz na ten wątek2020-05-08 22:01:28

Zgłoś nadużycie

Kary umowne

Dziś kontaktowałem się ze swoim nadleśnictwem z pytaniem jak to jest z tą anulacji kar za zrezygnowanie z umowy bo "słyszałem że lasy mają nie nakładać kar" i odpowiedzi Pani powiedziała mi że "wręcz przeciwnie, mamy wystawiać kary za niezrealizowane harmonogramy" takie jest stanowisko na dzień dzisiejszy RDLP Szczecinek,
Nie wiem jak u was ?

Na jakim etapie jest tarcza 3.0?

Tomasz J. [17]Odpowiedz na ten wątek2020-05-11 19:49:13

Zgłoś nadużycie

Tarcza leży w senacie...

Ale na Portalu L-D jest nowa decyzja dyrektora.
Streszczając: możemy sobie przedłużyć realizacje umów systemowych do września, a jak nam to nie pasuje to odstąpić i zapłacić karę.

Paweł [45]Odpowiedz na ten wątek2020-05-12 11:31:38

Zgłoś nadużycie

Karę to zapłacisz kiedy zdecydujesz się przedłużyć umowę i do 31.05 nie ...

poinformujesz PGL LP o rezygnacji z realizacji umowy.

Ktoś [9]Odpowiedz na ten wątek2020-05-12 12:35:48

Zgłoś nadużycie

a jeśli senat odrzuci ustawę, potem sejm i tak ją przyjmie

i podpisze prezydent ale po 31 maja, to co wtedy

tartaczek [164]Odpowiedz na ten wątek2020-05-12 23:16:47

Zgłoś nadużycie

Mam nadzieję, ze Senat stanie na wyskości zadania i bez żadnych poprawek ...

przegłosuje ustawę. Wczoraj Senat rozpoczął pracę nad ustawą. Jeżeli zostanie zapis "do 31.05.2020" to wszyscy, którzy chcą zrezygnować muszą o tym powiadomić Nadleśnictwa. Nawet jeżeli Prezydent podpisze po 31.05.2020. Tak Ja to rozumiem:)

Ktoś [9]Odpowiedz na ten wątek2020-05-13 08:50:13

Zgłoś nadużycie

Też jestem bardzo zaskoczony brakiem informacji o ważnych zapisach w ustawie...,

ale funkcją tego forum jest właśnie wymiana wiedzy na temat sytuacji w branży. Dobrym wyjściem byłoby założenie alternatywnego forum/ i strony najlepiej gdzieś na zagranicznym serwerze... Coś na wzór IT21. Trzeba się jeden, drugiemu za uszy do góry (tak jak Niemcy) wyciągać bo teraz już nie ma żartów. Przy takich cenach surowca, poziomie popytu i nastrojach w realnej gospodarce to może nam się branża drzewna praktycznie po całej szerokości wyłożyć do jesieni.

Saruman [4]Odpowiedz na ten wątek2020-05-13 12:34:51

Zgłoś nadużycie

nic z tego nie będzie

Art. 50.
1. Jednostki organizacyjne Lasów Państwowych dokonujące sprzedaży drewna mogą, na wniosek przedsiębiorcy w rozumieniu art. 4 ust. 1 lub 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2019 r. poz. 1292 i 1495 oraz z 2020 r. poz. 424), u którego wystąpił spadek obrotów gospodarczych w rozumieniu art. 15g ust. 9 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. poz. 374, 567, 568, 695 i 875) w następstwie wystąpienia COVID-19, umorzyć w całości lub części:
1) odsetki ustawowe należne na podstawie art. 5 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 118, 1649 i 2020) za okres od dnia 14 marca 2020 r. do dnia 30 września 2020 r.;

2) rekompensaty za koszty odzyskiwania należności, o których mowa w ustawie z dnia 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, należne za okres od dnia 14 marca 2020 r. do dnia 30 września 2020 r.;

3) kary umowne za nierealizowanie przez nabywcę harmonogramu sprzedaży w części, w której nabywca od dnia 14 marca 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r. zrezygnował z jego realizacji.

tartaczek [164]Odpowiedz na ten wątek2020-05-16 21:42:51

Zgłoś nadużycie

Faktycznie nasz antypolski Senat wprowadził tą beznadziejną poprawkę, ...

która zmuszałaby nas do "płaszczenia" sie przed LP. Bo przecież słowo ''mogą" w rzeczywistości oznacza "NIE".
Tak właśnie działają senatorowie z PO(***)!!
Wszystkie nasze nadzieje teraz w Sejmie, który mam nadzieje odrzuci te wszystkie śmieszne poprawki i uchwali ustawę w jej pierwotnej postaci.
Dopóki GDLP nie zaczną zarządzać fachowcy(ekonomiści, menadżerowie) tylko "gajowi", którzy jedyne co chyba potrafią robić to znaczenie trzebieży to nigdy nie będzie dobrze!!
Ostatnia nadzieja w Sejmie!!
Trzymajmy kciuki.

Wpis edytowany przez Administratora

Ktoś [9]Odpowiedz na ten wątek2020-05-18 09:00:38

Zgłoś nadużycie

Sejm podtrzymał tą poprawkę...

Ustawa z artykułem o tej treści została przekazana do podpisu prezydenta więc niedługo wejdzie to w życie.

Paweł [45]Odpowiedz na ten wątek2020-05-18 11:45:46

Zgłoś nadużycie

No tak. Brawo komisja. Brawo H.Kowalczyk

Ktoś [9]Odpowiedz na ten wątek2020-05-18 12:40:04

Zgłoś nadużycie

Rozmawiałem wstępnie z Nadleśnictwami i nie będzie problemu z rezygnacją z ...

drogiego surowca .Tylko Adrian musi podpisać.

piotr [11]Odpowiedz na ten wątek2020-05-18 14:00:15

Zgłoś nadużycie

Jakimi nadleśnictwami ?

Witam, mógłbyś napisać z jakimi nadleśnictwami rozmawiałeś, jeśli nie konkretnie nadleśnictwami to jaki region ?

Tomasz J. [17]Odpowiedz na ten wątek2020-05-18 18:10:21

Zgłoś nadużycie

Nowy komunikat na PLD

Wczoraj pojawił się komunikat dotyczący tego art. 50.
Nie wyjaśnia za wiele ale mówi się w nim że szybko napewno nie będzie.
Ale do 31 maja musimy złożyć do konkretnego nadleśnictwa „oświadczenie woli” o
"Rezygnacji z realizacji części harmonogramu o którym mowa w tym przepisie"
Niech narazie każdy sobie to zinterpretuje ale idzie to w kierunku gdzie pozwolą zrezygnować z kar dla drewna ujętego w harmonogramie od 14 marca do 31 maja a nie dla całych umów.

Paweł [45]Odpowiedz na ten wątek2020-05-23 11:05:04

Zgłoś nadużycie

Ręce opadają

... czy nie można prosto i jasno napisac przepisów. Komunikat LP to tez masło maslane i nie pomaga w interpretowaniu przepsu... poniekąd rozumiem że nie jest w ich interesie wyjasnic cokolwiek :) Zostało 6 dni do konca maja i nic nie wiadomo.
Ja bede wnioskował o rezygnacje z całego surowca z umów . Na e-drewno jest i bedzie surowca w dużo nizszych cenach.

Bogdan [1]Odpowiedz na ten wątek2020-05-24 19:29:33

Zgłoś nadużycie

Prawdopodobnie się nie uda tak...

Nadleśnictwa prawdopodobnie przychylą się tylko do proporcjonalnej masy z 2,5 miesiąca.
Resztę będziemy przesuwać dalej by nie płacić kar a oni będą szukać sposobu co zrobić by drewno jakoś sprzedać bo jest ogromny problem na południu. Tam raczej skończy się na dodatkowej procedurze po cenach znacząco niższych od obecnych na systemie.
Ale jeśli udałoby się zrezygnować z całości trzeba pamiętać że nadleśnictwa to drewno będą wystawiać tu i teraz z niedługimi terminami odbioru i jeśli ktoś przerabia troszkę więcej nie ma gwarancji, że na jesieni będzie miał jak dokupić w swojej okolicy.

Paweł [45]Odpowiedz na ten wątek2020-05-24 22:16:11

Zgłoś nadużycie

Jaka Komisja Europejska?!
Jaki formularz??!!
W ustawie o niczym takim ...

nie ma mowy!!
Najdalej w czwartek rozsyłam rezygancje bo czuje, że do końca tygodnia nic w tej sprawie nie będzie zrobione.
Jakoś o podwyżce kar do 10% żadna KE się nie wypowiadała!!
Co za pier...... bełkot tych komuchów z LP!!

Ktoś [9]Odpowiedz na ten wątek2020-05-26 10:05:33

Zgłoś nadużycie

dokładnie robię tak samo

..to jest gra na czas przez LP. Wprowadzic chaos tak żeby mało kto napisał wnioski.

Dziwie się że nic nie ma na ten temat na pierwszej stronie portalu DREWNO.PL!!!!!!!
Tak żeby jak nawiecej drzewiarzy o tym wiedziało że ma takie prawo.

piotr [11]Odpowiedz na ten wątek2020-05-26 12:04:10

Zgłoś nadużycie

w pismie z 22 maja

według mnie trzeba najpierw przesłać do nadleśnictwa oświadczenie że chcemy odstąpić od umowy bądź części, a wniosek potem. bo to będzie chyba pomoc od państwa dla lasów, jakieś rekompensaty za brak kar od nas, czy coś podobnego. ja wysłałem dzisiaj, jutro bedę dzwonił robić wywiad. p.s panowie jak ktoś coś się dowie to proszę o info na forum.

tartaczek [164]Odpowiedz na ten wątek2020-05-26 21:49:43

Zgłoś nadużycie

Jest wniosek...

Na PLD jest wniosek do wypełnienia, który trzeba złożyć do nadleśnictw.
Oczywiście jak zwykle jest to scan dokumentów a nie jak w XXI wieku powinno być druk aktywny.
Dodatkowo jechać każdy oceni sensowność większości podawanych tam danych.

Paweł [45]Odpowiedz na ten wątek2020-05-27 10:10:34

Zgłoś nadużycie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz