/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Przecież drewno klejone krzyżowo [1]

wymyslił i opatentował Austryjak Erwin Thoma, już bardzo dawno temu, opisał i odkrył takżę drewno ksieżycowe
Co tu wiecej badać widać że 12 mil pójdzie w prywatne kieszenie

Darek [89]Odpowiedz na ten komentarz2021-12-23 12:44:31

Zgłoś nadużycie

W technologii Holz100 opatentowanej przez Erwina Thomę nie ma grama kleju. ...

Łączenia tarcicy realizowane jest za pomocą drewnianych kołków (dybli).

Dominik Jabłoński [437]Odpowiedz na ten komentarz2021-12-24 12:24:49

Zgłoś nadużycie

KVH [1]

Czy to co wymyślił Thoma to KVH, czyli drewno łączone na mikrowczepy?
Bo oprócz CLT mamy HBE i jeszcze LVL.
Tak, że może jeszcze można coś wymyślić.

Tomasz [8]Odpowiedz na ten komentarz2021-12-28 07:49:03

Zgłoś nadużycie

Thoma nie wymyślił KVH

Gwoli wyjaśnienia:Thoma opatentował produkt, który nazwany został Holz100 (od 100% drewna). Są to warstwowe panele z desek (zasadniczo o grubości powyżej 20mm) układane krzyżowo i łączone drewnianymi dyblami bez kleju.

Bezpośrednimi odpowiednikami tego produktu na rynku są CLT (Cross Laminatem Timber) czyli panele klejone i MHM (Massiv-Holz-Mauet - nazwa zastrzeżona), w którym warstwy łączone za pomocą aluminiowych gwoździ.

LVL (Laminated Veneer Lumber) to również panel klejony, ale produkowany nie z desek, lecz z fornirów o grubości ok. 3 mm. LVL ma szerszy zakres wykorzystania niż HOLZ100, CLT i MHM - można wyprodukowane panele rozcinać np. na belki konstrukcyjne. Elementy produkowane z desek nie nadają się do tego celu.

KVH (pełna nazwa Konstruktionsvollholz KVH - nazwa zastrzeżona) to belki konstrukcyjne łączone na długość za pomocą złączy wieloklinowych (popularnie, choć błędnie, nazywanych mikrowczepami). Belki te nie są łączone na grubość (Belki łączone na długość i grubość często nazywane są belkami BSH od Brettschichtholz). W budownictwie KVH o BSH wykorzystywane są jako belki nośneHBE to inna grupa produktów z drewna klejonego wykorzystywana w budownictwie. W zasadzie elementy te to drewno klejone na długość i grubość (tak jak BSH), które następnie są odpowiednio frezowane (pióro/wpust) w celu ich łączenia. Z elementów takich można budować np. ściany (jak w domach z bali) lub stropy, można też używać je jako belki nośne.

HBE to inna grupa produktów z drewna klejonego wykorzystywana w budownictwie. W zasadzie elementy te, to drewno klejone na długość i grubość (tak jak BSH), które następnie są odpowiednio frezowane (pióro/wpust) w celu ich łączenia. Z elementów takich można budować np. ściany (jak w domach z bali) lub stropy, można też używać je jako belki nośne.

Dominik Jabłoński [437]Odpowiedz na ten komentarz2021-12-29 10:10:28

Zgłoś nadużycie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz