DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

ZASADY SPRZEDAŻY DREWNA DLA SKŁADNICY LP W Giżycku [1]

Może , przedstawiciel L.P wypowie się na jakich zasadach składnica Lasów Państwowych w Giżycku dostaje przydziały drewna . Od trzech lat Nadleśnictwa Gołdap, Czerwony Dwór , Olecko całą pulę drewna S2a Brzozy , s2a Olszyny bez żadnego przetargu przydzielają tej składnicy i to po jak niskich cenach.Więc panowie, musimy się zrzucić na pokrycie strat w L.P. Czymś trzeba niegospodarność wyrównać.

Zbulwersowany [10]Odpowiedz na ten komentarz2019-09-02 21:50:18

Zgłoś nadużycie

sprzedaż drewna dla skladnicy LP Gizycko to ciekawa zagadka

wysortowane s2a ,i monopol na Brzoze i Olche s2a z wyżej wymienionych Nadlesnictw to standart od kilku lat a co za tym idzie w okolicy jest deficyt tych gatunkow a przedsiebiorcy walczą a przydziały i tak mizerne

jesion [83]Odpowiedz na ten komentarz2019-09-05 18:30:22

Zgłoś nadużycie

Prośba

Proszę to zgłosić do UOKIKU oraz do NIK . Pozdrawiam

Adam [364]Odpowiedz na ten komentarz2019-09-03 06:48:44

Zgłoś nadużycie

Nihil novi

Arogancja i wykorzystywanie monopolistycznej pozycji Lasów Państwowych - "największego obszarnika Europy" jest widoczna nie tylko w relacji z organizacjami producentów.
Znają ją organizacje przyrodnicze, których wnioski kierowane do LP odbijają sie o ścianę.
Stawiam tezę, że nie ma wielkiej sprzeczności pomiędzy interesami ochrony przyrody, a potrzebami surowcowymi małych i średnich polskich przedsiębiorstw z branży drzewnej. Warto o tym porozmawiać....

Antoni Kostka [1]Odpowiedz na ten komentarz2019-09-03 10:00:20

Zgłoś nadużycie

obalic kaste !

niestety wszyscy o tym wiedzą mowia ale nikt nic nie robi !! jedzmy na waraszawe !

zpd [8]Odpowiedz na ten komentarz2019-09-03 21:44:17

Zgłoś nadużycie

i to teraz przed wyborami

Trzeba społeczeństwo i Prezesa powiadomić o dobijanej branży drzewnej Małych i Średnich firm. Jest tak duże niezadowolenie w branży że tylko iskra potrzebna.

Adam [364]Odpowiedz na ten komentarz2019-09-04 14:11:05

Zgłoś nadużycie

Stan prac nad zasadami sprzedaży drewna

STAN PRAC NAD ZASADAMI SPRZEDAŻY DREWNA W LASACH PAŃSTWOWYCH
02.09.2019 | LASY PAŃSTWOWE
Tweetnij Google+drukuj
FOT. PAWEŁ FABIJAŃSKI
Postulaty i pomysły dotyczące zasad sprzedaży drewna na rok 2020/2021 są omawiane na cyklicznych spotkaniach Zespołu ds. Rozwoju Przemysłu Drzewnego przy Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.
Zgodnie z ustaleniami z ostatniego posiedzenia Zespołu ds. rozwoju przemysłu drzewnego konsultacje będą, niezmiennie jak w latach poprzednich, kontynuowane.

Lasy Państwowe podkreślają od lat, także od początku prac zespołu przy MPiT, że zasady te muszą być zgodne z prawem konkurencji i nie mogą narażać LP na zarzuty ze strony UOKiK. Dlatego leśnicy przy konstruowaniu zasad sprzedaży drewna poszukują optymalnych rozwiązań, godzących możliwie racjonalnie oczekiwania przemysłu drzewnego, które są bardzo różne. Struktura tej branży, tworzonej przez tysiące podmiotów od małych firm rodzinnych po wielkie koncerny, jest bardzo zróżnicowana, dlatego nigdy nie było i nie ma wspólnych, jednolitych dla wszystkich przedsiębiorców postulatów pod adresem LP – to, czego domagają się jedni, wcale nie odpowiada drugim.

Dyrektor generalny LP, dbając o poprawne funkcjonowanie rynku drewna, przestrzegając prawa i troszcząc się o interes Skarbu Państwa, nie może przystać na pomysły oznaczające niemal całkowite zamknięcie dostępu do drewna nowym lub rozwijającym się przedsiębiorcom w interesie tych, którzy już są dobrze osadzeni w branży. Przykładowo, LP w toku obecnych rozmów i konsultacji proponowały, konsekwentnie jak w latach wcześniejszych, podział puli drewna do sprzedaży między procedurę podstawową (dostęp do niej mają tylko klienci z historią zakupów w LP) i otwartą (dostęp mają wszyscy chętni przedsiębiorcy) w stosunku 70:30, bowiem taki funkcjonował już poprzednio i nie stał się powodem skarg do UOKiK i interwencji Urzędu. Podczas spotkań w ramach wspomnianego zespołu, przedstawiciel UOKiK wskazywał jasno, że nawet proporcja 70:30 nie budzi entuzjazmu Urzędu, a tym bardziej idący dalej w kierunku ograniczania dostępu do rynku drewna podział 80:20. Tymczasem część przedstawicieli przemysłu drzewnego dalej forsuje postulat podziału nawet 90:10.

To samo dotyczy wydłużenia tzw. historii zakupów. Wcześniej był to przedział od roku do 3 lat (opcje roczna, 1,5 roku, 3 lata), teraz niektórzy przedsiębiorcy proponowali nawet 5 lat. Tymczasem im dłuższy okres jest brany pod uwagę w budowaniu tzw. historii zakupów, tym bardziej ograniczany jest dostęp do rynku surowca drzewnego nowym podmiotom. Stali odbiorcy drewna w LP od dawna mają zapewniane takie warunki i zasady zakupu surowca, na jakie nie mogliby liczyć w innym rozwiniętym kraju. Dalsze zwiększanie stopnia petryfikacji rynku i blokowanie nowych jego uczestników nie będzie ani zgodne z prawem konkurencji, ani w ostatecznym rozrachunku korzystne dla sektora drzewnego i polskiej gospodarki.

Inną kwestią sporną jest kryterium geografii. Aby działało prawidłowo, nabywcy drewna powinni podchodzić rzetelnie do zgłaszania tzw. punktów przerobu, w których przetwarzany jest surowiec drzewny. Niestety, niektórzy przedsiębiorcy zgłaszali „wirtualne” punkty przerobu, co zadziałało niekorzystnie dla nich samych i wdrażanego systemu. Pomimo odstąpienia od weryfikacji terenowych, zjawisko to zostało w znacznym stopniu wyeliminowane w 2019 roku. Lasy Państwowe uważają, że dla zachowania transparentności całego procesu najlepsze będzie pozostawienie ceny jako jedynego kryterium oceny oferty. Doświadczenie pokazuje, że najlepiej zdać się na suwerenne decyzje przedsiębiorców, którzy w swoich ofertach uwzględniają już kwestię odległości i koszty transportu. Co więcej, zgadza się z tym znaczna część przedsiębiorców drzewnych.

Obecny system sprzedaży od kilkunastu lat opiera się na organizowanych internetowo przetargach i aukcjach dla przedsiębiorców. Część drewna sprzedawana jest natomiast na rynku detalicznym w celu zapewnienia dostępu obywatelom do drewna opałowego. Cała sprzedaż odbywa się w sieci i jest monitorowana. Aktualnie Lasy Państwowe planują przygotować na sprzedaż w przyszłym roku porównywalne ilości drewna jak w roku bieżącym, tzn. ok. 40 mln m3.Adam [364]Odpowiedz na ten komentarz2019-09-09 14:12:16

Zgłoś nadużycie

Cała sprzedaż odbywa się w sieci i jest monitorowana!!!!!!!! [1]

Wiekszej bzdury Panie Adamie nie słyszałem ,nic nie jest monitorowane bo gdyby było cała produkcja Brzozy i Olchy S2a z Nadlesnictwa Olecko ,Czerwony Dwor i Gołdap Trafiła by na portal a nie trafia tam nawet metr z wyzej wymienionych gatunków. Nic powtarzam nic nie jest wystawiane tyko trafia Na Składnice do Giżycka i Olecka.Taki to jest sprawiedliwy (uczciwy ha ha ha) podział puli dla wszystkich przedsiębiorcow.Jeśli jest inaczej to co sie dzieje z drewnem wyżej wymienionych gatunków skoro wiele lesnictw w tych nadlesnictwach są typowo liściaste

jesion [83]Odpowiedz na ten komentarz2019-09-09 20:41:51

Zgłoś nadużycie

To stanowisko LP

widać z niego o konfrontacyjnym podejściu do branży drzewnej małych i średnich firm. Najpierw na poziomie krajowym poza systemem przyznali drewno dużym firmom pow 300000 m3 przerobu , pozostałe 70 % na przeżycie a 30 % masy na spekulację żeby podbić cenę .

Adam [364]Odpowiedz na ten komentarz2019-09-10 08:05:17

Zgłoś nadużycie

Zbulwersowany

Dotyczy składnicy L.P. Giżycku . Panowie zgadnijcie kto rządził 12 lat temu i czemu w tedy dąb S2a był podobnie deficytowym towarem i nie dostępnym na terenie w wyżej wymienianych Nadleśnictw ? Potem w miarę 8 lat spokoju i znów powrót do starego stylu zarządzania w Lasach na terenie RDLP Białystok.Składnica ta dostaje i inne gatunki drewna w preferencyjnych cenach o których my mali przedsiębiorcy nawet nie możemy marzyć i nimi handluje .

Zbulwersowany [10]Odpowiedz na ten komentarz2019-09-11 00:45:38

Zgłoś nadużycie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz