Funkcjonariusze KAS ponownie w firmach podejrzanych o łamanie sankcji nałożonych na Rosję i Białoruś
Pomorska KAS i Morski Oddział Straży Granicznej we współpracy z żołnierzami Żandarmerii Wojskowej oraz specjalistami z zakresu informatyki śledczej w związku z podejrzeniem naruszenia sankcji nałożonych przez Unię Europejską, na produkty drzewne importowane z Federacji Rosyjskiej i Białorusi, od lipca 2024r. prowadziły działania na terenie województwa pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Funkcjonariusze przeszukali magazyny, biura, mieszkania i pojazdy. Zabezpieczyli dokumentację księgową, finansową, celną, notatki i sprzęt elektroniczny m.in. - laptopy, telefony, pendrivy czy videorejestratory. Jak poinformowała KAS, akcja służb prowadzona była w sumie na terenie siedmiu województw.
W wyniku toczącego się śledztwa, pod koniec lipca br. służby weszły m.in do biur i magazynów hurtowni sklejki i materiałów drzewnych w Wejherowie i Skarszewach należących do grupy spółek K. W wyniku tej akcji zabezpieczono m.in. sklejkę drewnianą, komputery, serwery i pojazdy należące do firm. Pobrano także próbki do dalszych badań. Zarząd spółek nie odpowiedział wówczas na prośbę redakcji portalu Drewno.pl o komentarz do sytuacji.
Jak obecnie poinformowała Krajowa Administracja Skarbowa, w wyniku toczącego się śledztwa, w listopadzie 2024r. doszło do przeszukań w kolejnych trzech lokalach mieszkalnych, biurach prowadzonej działalności, w tym biurach rachunkowych oraz „biurach wirtualnych" na terenie woj. pomorskiego, wielkopolskiego oraz mazowieckiego. Skontrolowano również hale magazynowe i produkcyjne. W wyniku prowadzonych działań zabezpieczono dokumentację dotyczącą współpracy z podmiotami białoruskimi, rosyjskimi w zakresie obrotu drewnem i produktami drzewnymi, w tym faktury, dokumentację księgową, świadectwa pochodzenia towaru, dokumentację zgłoszeń celnych i transportowych, która dotyczyła zakupu i sprzedaży drewna i produktów drzewnych na terenie Unii Europejskiej. Podobnie jak wcześniej, pobrane zostały również próbki towaru - produktów drzewnych.
Jak poinformowano, sprawa ma charakter rozwojowy. Sprawę w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę przez podmioty gospodarcze nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Gdańsku.
Komentarze
Brak komentarzy. Bądź pierwszy!
Dodaj komentarz
Komentáre môžu pridávať iba prihlásení používatelia. Prihlásiť sa