/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Kampradowie najbogatszymi Szwajcarami

Bilanz

Autor: oprac. pks
Źródło: Bilanz
Data: 2014-12-03


Rodzina Kampradów będąca właścicielem wywodzącego się ze Szwecji koncernu IKEA, znalazła się na pierwszym miejscu zestawienia najbogatszych Szwajcarów przygotowanego przez czasopismo "Bilanz".

Ingvar Kamprad - założyciel koncernu IKEAIngvar Kamprad - założyciel koncernu IKEAFot. IKEA

Majątek Ingvara Kamprada oraz jego trzej synów Petera, Jonasa i Matthiasa oszacowano na 42-43 mld franków szwajcarskich.

W ostatnim rankingu (2014) najbogatszych ludzi świata przygotowanym przez Bloomberg, Ingvar Kamprad zajął 5. miejsce z majątkiem wycenionym na 49,1 mld USD.


Liczący 88 lat Ingvar Kamprad mieszka w szwajcarskiej Lozannie od 1976 roku. Jak mówią oficjalne źródła koncernu zrobił to, aby utrzymać status spółki zamkniętej, co jego zdaniem było niemożliwe przy ówczesnym systemie podatkowym w Szwecji. Według mediów po prostu uciekł przed wysokimi szwedzkimi podatkami. W 1982r. zarejestrował w Holandii Stichting INGKA Fundation, która przejęła kontrolę nad IKEA. Od tego czasu Kamprad wielokrotnie publicznie informował, że ani on, ani jego rodzina nie mają udziałów w IKEA. Intensywny rozwój koncernu sprawił, że w ostatnich latach IKEA stała się centrum zainteresowania wielu podmiotów. Skrupulatnie zbierane dane i publikowane wyniki śledztw zmusiły Kamprada do ujawnienia w 2011r. ukrytych powiązań INGKA z kolejnymi spółkami do niego należącymi - m.in. zarejestrowanej w Lichtensteinie Interogo Foundation, która jak się okazało pobierała od IKEA opłaty za wykorzystanie znaku firmowego IKEA.

W ubiegłym roku najmłodszy z synów - Mathias Kamprad - został prezesem zarządu Inter IKEA Holding. Po rezygnacji z fotela szefa Inter IKEA Group Ingvar Kamprad pełni jeszcze oficjalną funkcję starszego konsultanta rady nadzorczej firmy Ingka Holding. Jest też członkiem rad nadzorczych fundacji Interogo i Ingka, poprzez które sprawowana jest kontrola nad Grupą IKEA.

Dwaj starsi synowie Kamprada - Peter  i Jonas są członkami zarządów fundacji i spółek należących do Grupy IKEA. Wszyscy trzej bracia są również współwłaścicelami Grupy Ikano.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz