/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Olej zabezpieczy drewno w łazience

Autor:
Źródło: Forte PR
Data: 2014-11-26


Drewno coraz częściej pojawia się w naszych łazienkach. Ten naturalny surowiec ociepla pomieszczenia, w których dominowała przez lata chłodna glazura. Aby drewniane elementy w łazienkach służy nam przez lata muszą być odpowiednio konserwowane, najlepiej przy pomocy odpowiednich olejów. Ze względu na specyficzne warunki panujące w łazience - zmienną temperaturę i dużą wilgotność - musimy pamiętać o paru zasadach przy wyborze drewnianych elementów do tego pomieszczenia.

Olej zabezpieczy drewno w łazience Olej zabezpieczy drewno w łazience Fot. Altax

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego gatunku drewna. Najlepiej wybrać drewno egzotyczne, które zawiera duże ilości olejków naturalnych, żywic i garbników, dzięki czemu jest bardzo twarde i ma niski współczynnik skurczu. W łazienkach sprawdzi się teak, iroko, merbau, doussie, badi, czy wenge. 

Po drugie, drewniane elementy powinny być jak największe. Chodzi o minimalizowanie liczby łączeń, przez które może dostać się wilgoć, co prowadzi do niszczenia drewna. Dlatego przy kładzeniu podłogi powinniśmy wybrać deski lub parkiet w dużych klepkach. Ważna jest również konserwacja drewna. Do zabezpieczenia powierzchni drewnianych w łazience polecany jest olej, który podkreślając naturalne piękno drewna, dzięki głębokiej penetracji chroni je przed wilgocią. 

-Warto wybrać produkt, który nie łuszczy się nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach, zapobiega nadmiernemu wysychaniu i pękaniu, umożliwia drewnu oddychanie i charakteryzuje się bardzo dużą wydajnością. Produkt najwyższej klasy powinien zawierać także olej tungowy - najtrwalszy spośród dostępnych olejów naturalnych - radzi Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax.

Przed nałożeniem oleju powinniśmy sprawdzić czy drewno jest suche oraz dokładnie wymieszać preparat, powtarzając tę czynność co kilka minut w trakcie pracy. Nanosimy olej na drewno za pomocą pędzla lub szmatki, wcierając go w drewno wzdłuż słojów. Jeżeli drewno chłonie olej, dokładamy małe porcje preparatu do momentu, w którym olej przestanie wnikać w drewno. Po nałożeniu preparatu na drewno, czystą szmatką usuwamy nadmiar niewchłoniętego oleju i czekamy dobę na całkowite wyschniecie. Wtedy, aby wypolerować powierzchnię, przecieramy ją wilgotną od oleju szmatką i czekamy kolejne 24 godziny. 

Olejowanie powierzchni drewnianych w łazienkach należy powtarzać w zależności od stopnia użytkowania. W przypadku drewnianej podłogi, która najbardziej jest narażona na zniszczenie, czynność tę powinniśmy ponawiać co kilka miesięcy. 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Olejowanie podłogi

"Nanosimy olej na drewno za pomocą pędzla lub szmatki, wcierając go w drewno wzdłuż słojów. Jeżeli drewno chłonie olej, dokładamy małe porcje preparatu do momentu, w którym olej przestanie wnikać w drewno. Po nałożeniu preparatu na drewno, czystą szmatką usuwamy nadmiar niewchłoniętego oleju i czekamy dobę na całkowite wyschniecie. Wtedy, aby wypolerować powierzchnię, przecieramy ją wilgotną od oleju szmatką i czekamy kolejne 24 godziny."
W ten sposób to możemy zaolejować elementy drewniane, ale nie duże powierzchnie podłogowe. Olej najlepiej polerować maszynowo, a do tego potrzebna jest wiedza i doświadczenie. (***) Wpis edytowany przez Administratora

Budomax Parkiety [1]Odpowiedz na ten komentarz2014-11-28 12:01:50

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz