DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Akcja Protestacyjna - Lasy Państwowe rujnują polski przemysł drzewny

PIGPD

Autor:
Źródło: PIGPD
Data: 2000-12-04


W październiku br. Lasy Państwowe po raz kolejny jednostronnie zerwały porozumienia z przemysłem drzewnym i narzuciły odbiorcom drewna okrągłego własne zasady sprzedaży tego surowca. Wymuszają warunki dostaw wygodne tylko dla siebie.

Kraj ogarnęła kolejna fala podwyżek cen drewna których przetwórcy drewna nie mogą już udźwignąć. Bez uprzedzenia wstrzymuje się pozyskanie, stawiając odbiorców wobec braku surowca. Praca w licznych zakładach została już zatrzymana. Lasy Państwowe blokują wprowadzenie uczciwego systemu podatku VAT, pomagając istnieć ogromnej "szarej strefie". Grozi nam fala bankructw i likwidacji zakładów, a początki tego procesu są już widoczne. Równocześnie straty przemysłu - zwłaszcza tartacznego (jego rentowność to minus 1,6%), pozostają w jaskrawej dysproporcji z ogromnymi zyskami Lasów Państwowych, które w 1999r. zarobiły na czysto 133 mln zł. Na przestrzeni ostatnich miesięcy PIGPD wystąpiła do wszystkich możliwych instytucji i osób z wnioskami o podjęcie działań mogących ratować przemysł drzewny. Bez efektów.

W tej sytuacji podjęliśmy decyzję o zorganizowaniu ogólnopolskiej akcji protestacyjnej, polegającej na wywieszeniu flag i transparentów na budynkach zakładów przetwarzających drewno. Chcemy, aby społeczeństwo tą drogą dowiedziało się komu zawdzięczać będzie wzrost cen wyrobów z drewna, ruinę ważnej gałęzi przemysłu i stratę tysięcy stanowisk pracy. Chcemy, aby w dn. 11 grudnia we wszystkich solidaryzujących się z nami jednostkach pojawiły się flagi narodowe i hasło: "MONOPOL LASÓW PAŃSTWOWYCH RUJNUJE POLSKI PRZEMYSŁ DRZEWNY". Wszystkim dajemy do dyspozycji możliwość wykorzystania logo Izby. Akcja trwać będzie tydzień a połączymy ją z działaniami propagandowymi i wystąpieniem do Rządu RP o podjęcie zdecydowanych kroków wstrzymujących falę podwyżek cen drewna i blokujących monopolistyczne praktyki Lasów Państwowych. Tylko wspólnie możemy to osiągnąć!
Liczymy, że również Wasze zakłady w dniach 11-17.12.2000r. wywieszeniem flag i transparentów potwierdzą solidarność z całą branżą.

Rada Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego
Poznań, 1 grudnia 2000r.

Informacje można uzyskać pod adresem:
Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego
61-819 Poznań, ul. Taczaka 24
tel. (061)8537588, fax. 8537342, e-mail: pigpd@drewno.pl

DLACZEGO PROTESTUJEMU

Lasy Państwowe dostarczają 93 % drewna okrągłego przerabianego w Polsce. Jego ceny już dawno osiągnęły poziom europejski. Równocześnie restrykcyjne przepisy fitosanitarne skutecznie blokują import drewna. Od wielu lat Lasy Państwowe ustalają zasady sprzedaży surowca i kontrolują poziom jego cen. Jednak w maju 2000 roku presja przemysłu tartacznego spowodowała powołanie wspólnej z Lasami komisji, której zadaniem było zmodyfikowanie tych zasad, tak, aby respektowane w nich były interesy obu stron. Jednakże Lasy Państwowe zerwały to porozumienie, wydając w październiku br. bez jakichkolwiek uzgodnień nowe zasady sprzedaży drewna, w których nie uwzględniono oczekiwań przemysłu. Podwyższane są ceny drewna i narzucane zbyt krótkie a przy tym rygorystycznie egzekwowane terminy płatności. Jednocześnie okresowe ograniczenia w dostawach drewna tworzą wrażenie braku jego podaży i stymulują kolejne podwyżki cen. Są to praktyki charakterystyczne dla monopoli.
Surowiec drzewny stanowi ok. 68% kosztów produkcji tarcicy - stąd podwyższanie jego ceny musi wpłynąć na podwyższanie cen wyrobów z drewna, których rynek nie jest już w stanie przyjąć. Lasy Państwowe w ostatnich miesiącach nie dopuściły także do zrównania stawek VAT na drewno okrągłe i materiały tarte, pomagając w ten sposób w utrzymaniu szarej strefy w przerobie drewna. W efekcie tych działań przemysł tartaczny stopniowo pogrąża się w recesji, a Lasy Państwowe osiągają znakomite wyniki finansowe, wyrażające się kwotą zysku w wysokości 133 mln w 1999r.
Podejmowane przez nas próby zmiany sytuacji nie dają jak dotąd oczekiwanego efektu. Uważamy, że jedyna droga jaka nam pozostała do to przedstawienie społeczeństwu naszego trudnego położenia. Chcemy, aby było powszechnie wiadomo komu zawdzięczamy stale rosnące ceny wyrobów z drewna, ruinę ważnej gałęzi gospodarki i rosnące bezrobocie.
Od Lasów Państwowych nie oczekujemy niczego więcej niż uczciwych reguł gry, umożliwiających nam współpracę na równych, partnerskich zasadach. Lasom nie wolno zapominać, że 82% ich dochodów to kwoty pochodzące od przemysłu drzewnego.
Przemysł drzewny ma realne szanse stać się przemysłem narodowym ale tylko pod warunkiem likwidacji sprzecznych z wolnym rynkiem barier skutecznie hamujących jego rozwój.

Przemysł tartaczny w liczbach

* Zatrudnienie przeciętne (w jednostkach zatrudniających ponad 9 osób) 1999 rok - 31,9 tys. osób

* Produkcja sprzedana 1999 rok - 2900 mln zł
I półrocze 2000 roku - 1710 mln zł
Według wartości produkcji sprzedanej przemysł tartaczny wśród branż drzewnych (bez przemysłu meblarskiego) zajmuje III miejsce po przemyśle stolarki budowlanej i płyt drewnopochodnych.

* Wskaźniki rentowności (jednostki zatrudniające w 1999 roku ponad 5 osób)
Brutto - 1999 rok minus 0,9 %
Netto - 1999 rok minus 1,6 %

* Wskaźniki płynności finansowej
I stopnia - 1999 rok - 8,1 %
II stopnia - 1999 rok - 60,8 %

* Zużycie środków trwałych brutto w 1998 roku - 49,5 %

* Średnie, przeciętne wynagrodzenie brutto (w jednostkach zatrudniających ponad 50 osób)
1999 rok - 1.244 zł
I półrocze 2000 roku - 1.339,92 zł

* Eksport tarcicy
1999 rok - 806,5 tys. m3 - 535,2 mln zł
I półrocze 2000 roku - 475 tys. m3 - 320,8 mln zł

* Import tarcicy 1999 rok - 272,1 tys. m3 - 172,4 mln zł I półrocze 2000 roku - 168,3 tys. m3 - 110,2 mln zł

Poznań, 4 grudnia 2000r.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz